« zpět na výpis článků

Přeplatek za energie automaticky vrací jen zlomek dodavatelů

V květnu tohoto roku obdrželo tisíce domácností od svého dodavatele roční vyúčtování energie včetně vyčíslení přeplatku či nedoplatku. Dluhy za vyšší spotřebu energie musí zákazníci uhradit ve stanovené době splatnosti, ovšem okamžité zaplacení přeplatku mohou očekávat jen od pár dodavatelů.

 elektřina  Srovnejte ceny elektřiny    plyn  Srovnejte ceny plynu

 

Stejně jako předchozí zima byla i ta letošní teplotně nadprůměrná, což pozitivně ovlivnilo i náklady za energie českých domácností. Je tak dost možné, že i na vašem vyúčtování se objevil přeplatek. O případném vrácení přeplatku zákazníkovi rozhodují v souladu s tuzemskou legislativou sami dodavatelé. Ti mohou způsob, jakým je s takovými financemi naloženo, nastavit vlastními obchodními podmínkami.

Přeplatky na účet čekejte jen od pár dodavatelů

Energetické společnosti nemají povinnost přeplatky vracet a mohou smluvní podmínky upravit třeba tak, že přeplatky automaticky převedou do dalšího fakturačního období. Přitom nejsou nuceny tento krok se svými zákazníky konzultovat. Pokud zákazník podepsal smlouvu, která převod přeplatků umožňuje, může alespoň požádat o snížení záloh a tím předejít riziku.

Vrácení přeplatků se tak jeví spíše jako nadstandartní služba. Například společnost ČEZ, a.s. uvádí, že přeplatek může být použit na úhradu záloh v následujícím období. Dodavatel zemního plynu RWE vrací pouze přeplatky, které převyšují částku 200 korun. Z velkých energetických společností zasílá přeplatek odběratelům automaticky jen společnost E.ON.

Jak se k přeplatkům staví alternativní dodavatelé?

Jen pár dodavatelů elektřiny a plynu vrací automaticky všechny přeplatky. Podobné limity jako mají již zmínění velcí hráči na trhu energií, najdeme i v obchodních podmínkách největších alternativních dodavatelů, jako je společnost Bohemia Energy Entity nebo Centropol Energy.

K menším dodavatelům, kteří přeplatek automaticky vrátí, patří společnosti Vemex Energie, nebo Europe Easy Energy. U druhé zmiňované ale záleží na délce zúčtovacího období. „Pokud je zúčtovací období delší než 7 měsíců, vyplácíme zákazníkům přeplatky automaticky,“ sdělila Michaela Johnova, ředitelka pro retail zákazníky Europe Easy Energy, a.s.

O peníze můžete zažádat

Pokud dodavatel nepřevádí přeplatek na účet zákazníka automaticky, může si o něj zažádat. Zda dodavatel peníze klientovi zašle však záleží na jeho vůli i ustanovení v obchodních podmínkách. Pokud si na Porovnej24.cz vyzkoušíte srovnat ceny elektřiny a plynu, zjistíte, kolik můžete ušetřit. Můžete tak přejít k alternativním dodavatelům energie, kteří případné přeplatky automaticky vrací.

Další tematické články: srovnání ceny elektřiny, srovnání ceny plynu, ceny energií

 

Další článek: Statistika OTE za květen 2015 »