« zpět na výpis článků

Provoz bankovního účtu zdarma? Sjednejte si ho ještě dnes

Běžný účet se základními službami zdarma u většiny bank. Málokdy je to ale skutečně docela zdarma. Provoz bankovního účtu zdarma bývá podmíněn dalším využitím některé ze služeb banky. „Nejčastěji banky chtějí, aby klient platil její platební kartou, nebo mu na účet každý měsíc přišla jistá částka peněz,“ vysvětluje analytik bankovního trhu Porovnej24 Michal Koubek.

půjčky

 

První bankovní konto zdarma je připisováno mBank, která na trh vstoupila v roce 2007. O tři roky později se k ní přidala Fio banka. Na trh vstoupily malé banky jako například Equa, Sberbank nebo Air banka. Aktuálně mají tyto „nové“ banky přes dva miliony klientů. Jejich nabídku si snadno porovnáte na online srovnání nákladů na běžný účet na Porovnej24.

„Zajímavé na tom je, že v některých zemích od účtů zdarma odstupují. Příkladem je například německá Postbank, která zrušila účty bez poplatků. Jako důvod uvedla, že sama musí kvůli záporným úrokovým sazbám za uložení peněz u Evropské centrální banky platit, takže účty zadarmo jsou pro ni ztrátové,“ říká Michal Koubek.

TIP: Srovnejte si nabídku bankovních účtů

Podle něj jde ale spíše o výjimku, protože konkurence na bankovním trhu je obrovská. Malé i velké banky by zavedením nebo zvýšením poplatků u běžných transakcí ohrozily klientskou základnu.

„Lidé by jednoduše přešli k jiné bance,“ vysvětluje Koubek.

Z porovnání běžných účtů v základní vybrané nabídce vyplývá:

Air Bank

Pokud si v Air bank sjednáte běžný účet s Malým tarifem, budete mít jeho vedení zdarma. Stejně tak nebudete platit za odchozí ani příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard. S tou sice můžete vybírat zadarmo z bankomatů Air bank, které ale nenajdete ani v každém (bývalém) okresním městě. Výběry z cizích bankomatů jsou zpoplatněny 25 korunami. Peníze ale můžete vybírat také na pobočkách Sazky za poplatek 10 korun. Atraktivní na běžném účtu Air bank je to, že se na něm peníze do sta tisíc korun zhodnocovat úrokem jedno procento. Stačí měsíčně alespoň pětkrát zaplatit kartou u obchodníka.

Česká spořitelna

Vedení účtu zdarma je o produktu osobní účet ČS II. V rámci programu Musíte splnit tři podmínky: každý měsíc si na konto posílat alespoň sedm tisíc korun, provést kartou minimálně jednu platbu a mít v bance sjednaný ještě nějaký další produkt – například investice nebo úvěr. Pokud tyto podmínky nesplníte, zaplatí za vedení účtu 69 korun. Nevýhodou účtu je to, že není zcela bez poplatků za základní služby. Příchozí platby jsou sice zdarma, za odchozí ale musíte platit. Do vlastní banky jsou za pět korun a do cizí za sedm korun. Za 29 korun si můžete dokoupit balíček neomezených transakcí. K účtu je bezkontaktní platební karta Visa Classic. První dva výběry z bankomatu České spořitelny jsou každý měsíc zadarmo, další vás už ale vyjde na pět korun. Za 29 korun je možné dokoupit balíček neomezených výběrů z bankomatů České spořitelny. Za výběr z cizího bankomatu ale vždy zaplatíte 40 korun.

Československá obchodní banka

Na Plus Konto vám musí měsíčně přijít alespoň 15 tisíc korun, jinak zaplatíte za jeho vedení poplatek 99 korun. Zadarmo jsou všechny odchozí i příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard. Všechny výběry peněz z bankomatů ČSOB a Poštovní spořitelny jsou bez poplatku. Pokud vybíráte z jiných bankomatů, počítejte s poplatkem 40 korun.

Equa

Bez jakýchkoli háčků a podmínek jsou zdarma všechny základní služby. Bez poplatku jsou tak všechny odchozí i příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. Bezkontaktní kartou MasterCard můžete vybírat zadarmo ze všech bankomatů v Česku. Výběry v zahraničí jsou navíc za devět korun.

mBank

U mKonta se neplatí za vedení, odchozí a příchozí platby ani za inkasa a trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta Visa Classic. Za tu je sice účtován měsíční poplatek 29 korun, pokud však klient kartou v daném měsíci utratí alespoň 1500 korun, nebo má u banky sjednaný úvěrový produkt, bude mu poplatek odpuštěn. S kartou je možné zadarmo vybírat ze všech bankomatů v Česku a zahraničí, avšak výběr musí přesahovat 1500 korun. Pokud není splněna tato podmínka, účtuje si banka poplatek 29 korun.

Moneta Money Bank

Vedení účtu je zdarma v měsíci, kdy na něj přijde alespoň sedm tisíc korun. V opačném případě je účtován poplatek 149 korun. Zdarma jsou u účtu běžné bankovní služby – odchozí a příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. Klient dostane také bezkontaktní platební kartu MasterCard nebo Maestro. V každém měsíci jsou první čtyři výběry z bankomatů Moneta Money Bank zadarmo, další už stojí 15 korun. Výběr z bankomatu cizí banky je za poplatek 49 korun. Vlastních bankomatů má Moneta 650.

Raiffeisenbank

eKonto Smart můžete mít v Raiffeisenbank zdarma v případě, že vám na něj měsíčně přijde alespoň patnáct tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce nebo platby kartou. Pokud tuto podmínku nesplníte, počítejte s poplatkem 99 korun. Zadarmo jsou všechny odchozí a příchozí platby, inkasa i trvalé příkazy. K účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard, se kterou můžete bez poplatků vybírat ze všech bankomatů v Česku.

Sberbank

Můžete mít zdarma hned tři běžné účty. Vedení nejvýkonnějšího z nich s názvem FÉR konto Optimal je bez poplatku, jestliže dosáhnou příchozí platby alespoň 25 tisíc korun nebo když máte v bance uložen alespoň milion korun. Jinak vám bude naúčtováno 199 korun měsíčně. Bez poplatku jsou v rámci účtu Optimal odchozí a příchozí platby, inkasa, trvalé příkazy a také výběry ze všech bankomatů v Česku i v zahraničí. K účtu je platební karta Visa Classic nebo MasterCard Standard, počítejte ale s tím, že karty Sberbank nejsou bezkontaktní.

Účet FÉR konto Aktiv je ve Sberbank zdarma, když vám na něj měsíčně přijde alespoň 15 tisíc korun. Bez poplatku jsou všechny odchozí a příchozí platby, inkasa i trvalé příkazy. Neplatíte ani za výběry z bankomatů Sberbank a ČSOB. Výběry z ostatních bankomatů v Česku vás přijdou na 37 korun. K účtu je platební karta Visa nebo MasterCard.

Vedení běžného účtu FÉR konto Mini je vždy zdarma. Za většinu dalších služeb si už ale připlatíte. Příchozí platby jsou bez poplatku, stejně tak i odchozí platby do Sberbank. Odchozí transakce včetně inkas a trvalých příkazů do jiných bank jsou už ale zpoplatněny pěti korunami. Výběry z bankomatu Sberbank stojí pět korun, z bankomatů ČSOB deset korun a z ostatní tuzemských bankomatů 37 korun. Za vedení platební karty Visa nebo MasterCard je navíc měsíční poplatek 41 korun.

UniCreditBank

Pokud vám na účet U konto od bude každý měsíc chodit alespoň 12 tisíc korun, budete mít jeho vedení zdarma. Bez poplatku budou také všech odchozí a příchozí platby, inkasa a trvalé příkazy. Bezkontaktní platební kartou MasterCard zadarmo vyberete ze všech bankomatů po celém světě. Dávejte si ale pozor, abyste dvanáctitisícový limit příchozích plateb vždy splnili, jinak vám naúčtují nejen 199 korun za vedení účtu, ale také poplatky za všechny jednotlivé platební transakce.

Další tematické články: běžné účty, spořící účty

 

Další článek: Zdražení bankovních služeb oznámila už i ČSOB »