« zpět na výpis článků

Půjčky a dluhy: I s kontokorentem se musí umět zacházet

Přečerpání účtu, takzvaný kontokorent, klientům nabízí většina bank jako rezervu, když jim dojdou vlastní peníze. „Problém je, když se z čerpání kontokorentu stane něco jako přirozený stav, protože náklady na jeho čerpání nepatří k nejnižším,“ říká manažer Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Odborníci radí s kontokorentem zacházet obezřetně. Je to úvěr, jako každý jiný. Splácet se nemusí sice měsíčně, jako u spotřebitelských úvěrů, ale jednou za půl roku či za rok má každý povinnost dluh v plné výši vyrovnat. A to alespoň na jeden den.

„Banky většinou nabízejí kontokorent ve výši až dvojnásobku pravidelných měsíčních příjmů klienta a v případě, že se vaše finanční situace změní, měli byste myslet i na úpravu výše úvěru,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Podle něj je nutné kontokorent vnímat jako pohotovostní rezervu na účtu, která pomůže překlenout nenadálé finanční potřeby. Ne jako dlouhodobou půjčku. I na to je myslet, když si člověk sjednává výši kontokorentu u své banky. Vždy je lepší raději s čerpáním kontokorentu nepočítat.

„Při sjednávání klientům Porovnej24 vysvětlujeme, že produkt má ideálně sloužit pro případy, kdy se nedostává vlastních peněz, třeba pár dní před výplatou. Radíme také, aby si lidé stanovili takový limit, že se s každou výplatou dostanou do plusu,“ vysvětluje Laisek.

Průměrná výše kontokorentního úvěru se v ČR podle odhadů pohybuje okolo 40 tisíc korun s tím, že klienti v průměru čerpají něco málo přes 10 tisíc korun. Někdo ho má jako železnou rezervu v případě nečekané poruchy auta, pračky či ledničky, jiný ho používá pravidelně jako dočasnou rezervu na překlenutí období před výplatou. Vůbec nejvyšší kontokorent na trhu nabízí v tuto chvíli Fio bank. Nabízí ho k osobnímu i podnikatelskému účtu a jeho výše může dosahovat až 3 milionů korun, popřípadě 110 tisíc eur.

„A teď to nejdůležitější. Úroky se u kontokorentů většinou pohybují od 13 do 22 procent z čerpané částky a zůstávají dlouhodobě stálé. Je dobré kontokorent splatit vždy do stanoveného termínu, jinak vám hrozí vysoké poplatky, v krajním případě exekuce,“ říká Zbyněk Laisek.

Upozorňuje na to, že v případě kontokorentů neběží žádné bezúročné období, jako u úvěru čerpaného z kreditní karty. Za kontokorent se tedy platí v okamžiku, kdy je čerpán.

„V tomto ohledu je mnohem lepší pracovat s kartou, než s kontokorentem,“ uzavírá Zbyněk Laisek.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Chcete stavět? Uspořte za stavební práce i materiál »