« zpět na výpis článků

Rok 2017 přinesl novinky do doplňkového penzijního spoření

Porovnej24 nabízí srovnání cen a podmínek i u doplňkového penzijního spoření. Pracovníci Porovnej24 uživatelům zařídí jak jeho sjednání, tak i jeho případné navýšení. A server nabízí i srovnání státní podpory a úlev. „Novinkou je, že v roce 2017 stát více podporuje spoření si na stáří vyššími daňovými úlevami,“ říká výkonný ředitel Porovnej24 Zbyněk Laisek.

penzisté

  penze   Srovnat nabídky penzijních společností

 

Od začátku roku 2017 stát více podpořil penzijní spoření. Zaměstnavatelé mohou přispívat až 50 tisíc korun ročně bez jinak povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Tato částka je přitom součtem příspěvků na penzijní produkty a životní pojištění.

„Od začátku roku se změnila i suma, která lidem umožňuje snížit daňový základ za vlastní platby na smlouvu. Z původních dvanácti tisíc korun to bude dvojnásobek. Maximální roční daňová úspora bude tedy 3 600 korun. Pokud chtějí lidé využít státní výhody na maximum, měli by si od ledna posílat pravidelně tři tisíce korun měsíčně,“ říká Laisek.

TIP: Spočítejte si výhodné penzijní spoření

Ze zkušeností pracovníků Porovnej24 vyplývá, že spořit na penzi tři tisíce měsíčně je pro mnoho lidí nedosažitelný cíl. Průměrná úložka do třetího pilíře je výrazně nižší.

„Ve skutečnosti mnoho lidí nevyužívá naplno ani státní podporu, která se jim automaticky nabízí už při sjednání spoření si v rámci důchodového systému podporovaného státem. Protože měsíčně platí na spoření menší částky, než by měli, krátí si tak i státní příspěvek, přičemž to jsou jedny z mála peněz, které od státu dostávají přímo,“ vysvětluje Laisek.

Poukazuje přitom zejména na situaci živnostníků, kteří minimalizují odvody, a na penzi obdrží i minimální důchod. Zejména ti by si proto měli na penzi spořit co nejvíce.

„Státní penzi budou mít totiž velmi nízkou,“ dodává Laisek.

Jako další možnost spoření si na stáří uvádí investice do investičních fondů, v nichž mají již nyní Češi zainvestováno více než 400 miliard korun. Ve srovnání se zahraničím to ale stále není dost.

„Investiční fondy při dlouhodobém investičním horizontu, tedy ideálně více než pěti nebo ještě lépe sedmi let jsou rozhodně výhodnější, než držení peněz na bankovním účtu,“ tvrdí Laisek.

TIP: Porovnejte si nabídky penzijního spoření

Zároveň však znovu odkazuje k nutnosti pravidelně si spořit prostřednictvím státem podporovaného doplňkového penzijního spoření, protože u něj peníze významně zhodnocuje příspěvek od státu.

Další tematické články: penzijní připojištění, Důchodové spoření, životní pojištění

 

Další článek: Lidé si na stáří nespoří, jak by mohli i měli »