Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním

article big
9 minut čtení
Úrazové pojištění, Životní styl
2.9.2019

Vyznat se v pojistných termínech může být někdy těžké a řada lidí často tápe i v takové otázce, jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním. Je důležité vědět, za co vlastně platíte a na jaká rizika jste pojištěni. 

Zaměřme se nyní na nejčastější otázky, které si lidé při výběru pojištění kladou.

1) Na co jsem pojištěn?

Úrazové pojištění

Jak už z názvu vyplývá, toto pojištění slouží pro zdravotní problémy, které byly způsobeny úrazem. Úrazové pojištění většinou kryje tato rizika:

 • smrt úrazem
 • trvalé následky úrazu
 • denní odškodné za dobu nezbytného léčení úrazu
 • hospitalizace následkem úrazu
 • invalidita následkem úrazu

Toto pojištění tudíž nekryje žádné nemoci a aby klient dostal vyplaceno pojistné plnění, musí být vždy prokázán úrazový původ zdravotního problému.

Životní pojištění


Tento typ pojistky nabízí mnohem komplexnější pojistné krytí. Zahrnuje totiž zdravotní problémy, vzniklé nejen úrazem, ale i nemocí. Životní pojištění nabízí obvykle tyto možnosti krytí:

 • Smrt úrazem nebo následkem nemoci
 • Závažná onemocnění (rakovina, infarkt, atd.)
 • Invalidita
 • Trvalé následky úrazu
 • Denní odškodné za dobu nezbytného léčení úrazu
 • Hospitalizace následkem úrazu či nemoci

Životní pojištění tudíž kryje širší rozsah rizik. Tzn. pravděpodobnost, že vám pojišťovna proplatí pojistnou událost, je mnohem vyšší u životního pojištění. Například u obou typů pojištění se lze pojistit pro případ invalidity. Podle dat České správy sociálního zabezpečení se lidé v drtivé většině případů stanou invalidními z důvodu nemoci, nikoliv úrazu. Tzn. úrazové pojištění by vám v případě, že byste se důsledkem nemoci stali invalidním, bylo k ničemu.

To samé se týká i pojištění smrti. Většina lidí zemře v důsledku nemoci, nikoliv úrazu.

Životní pojištění na rozdíl od úrazového mnohdy nabízí flexibilitu pojistných částek. V každé fázi života má člověk jiné finanční potřeby a je zřejmé, že smrt živitele rodiny by život manželky a dětí poznamenala nejvíce v době, kdy jsou děti malé a rodiče zatím ještě splácí hypotéku. Životní pojištění umožňuje pojistit se pro případ smrti například na částku 3 miliony Kč na prvních patnáct let, a poté se tato pojistná částka může snižovat (protože v pozdějším věku už má klient hypotéku splacenou a děti jsou dospělé a tudíž finančně samostatné). Klient může zvolit klesající pojistnou částku a tím si zlevnit pojistné.

2) Kolik zaplatím?

Úrazové pojištění


Úrazové pojištění je, oproti pojištění životnímu, levnější variantou. Úrazovou pojistku s dostatečným limitem plnění lze sjednat zhruba od 160 Kč měsíčně, záleží na pojistných částkách a rozsahu.

Cenové nabídky jednotlivých pojišťoven si snadno porovnáte v našem online srovnávači. Ušetřit můžete až 50 % ceny.

[maxbutton id="11" text="Porovnat ceny úrazového pojištění" window="new" ]

Životní pojištění


Výrazný rozdíl mezi úrazovým a životním pojištěním je v jeho ceně - životní pojištění vyjde zhruba 4 - 5 krát dráž než úrazové. Rodinné pojištění pro tří až čtyřčlennou rodinu vyjde zhruba na 900 - 2000 Kč (velkou roli zde hraje rozsah pojištění a výše pojistných částek).

Pro získání levnější ceny přejděte na naše online porovnání. Spolupracujeme s řadou pojišťoven, tudíž vám můžeme zajistit i přístup k neveřejným ceníkům.

[maxbutton id="7" text="Porovnat ceny životního pojištění" window="new" ]

3) Kdy mám zvolit úrazové pojištění a kdy životní pojištění?

Úrazové pojištění

Tento typ pojištění není vhodnou ochranou pro živitele rodiny, protože kryje jen úzký roszah rizik (tzn. způsobených úrazem). Je však vhodné pro děti, protože u dětských klientů jsou častější pojistné události vlivem úrazu, než nemoci. Poměrně častou situací v českých domácnostech je sjednání životního pojištění pro rodiče a úrazového pro děti.

Životní pojištění

Pokud chcete kompletní ochranu životních rizik, sjednejte si životní pojistku. Zajistíte sebe, své finanční závazky a vaši rodinu. Pokud chcete životní pojištění s garantovanou rezervotvornou spořící složkou a s možností odečítat zaplacené pojistné z daní, sjednejte si kapitálové životní pojištění.

 

Rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním při sjednávání

Na závěr vám poradíme, na co se zaměřit při sjednávání obou pojistek. Vhodný výběr pojistných rizik je totiž klíčový při zajištění vhodné ochrany pro vás a vaši rodinu.

Úrazové pojištění

 • Rozhodně si pojistěte trvalé následky úrazu a invaliditu (což jsou situace, které by vaši rodinu finančně poznamenaly nejvíc).
 • Pečlivě si propočítejte částku u denního odškodnění za léčení úrazu. Řada lidí se pojistí na velmi nízké částky, které jim nepokryjí ani běžné životní náklady v případě léčení úrazu. Denní částku za dobu léčení si nastavte tak, aby její měsíční součet dosáhl alespoň 50 % vaší mzdy, abyste měli v kombinaci s nemocenskými dávkami po dobu léčení dostatečný příjem).
 • Děti pojistěte co v nejmladším věku - jednak z důvodu, že v prvních deseti letech života je člověk k úrazům nejnáchylnější (hraní si venku, kolektivní sporty, nižší pud sebezáchovy než u dospělých, atd.), ale také proto, že v nižším věku je pojištění podstatně levnější.

Životní pojištění

 • V roce 2019 je patrný snížený zájem o životní pojištění s investiční složkou. Doby, kdy lidé považovali životní pojištění za investici, jsou už pryč. Zhodnocení v rámci pojištění není tak atraktivní, jako ostatní investiční nástroje. I když životní pojištění s investiční složkou zvolíte, přistupujte k němu v prvé řadě jako ke způsobu pojistné ochrany pro vaši rodinu, a až na dalším místě zvažujte finanční výhodnost tohoto produktu.
 • Pojištění trvalých následků, invalidity a závažných onemocnění by ve vaší pojistce rozhodně nemělo chybět.
 • Na sjednání životní pojistky si vyhraďte dostatek času. Zatímco úrazové pojištění bez problémů sjednáte do deseti minut, životní pojistka zabere podstatně více času. Na návštěvu pobočky nebo sjednání pojištění po telefonu si vyhraďte minimálně 45 minut. Pojistný poradce totiž musí pečlivě prokalkulovat jendotlivé pojistné částky, abyste byli spokojeni jak s cenou, tak i s výší vašeho zajištění. Pokud ve výši pojistných částek tápete, nenechte se tlačit do unáhleného rozhodnutí, sjednání pojistky odložte a domluvte se s poradcem na další schůzce či telefonátu. Mezitím si doma pečlivě propočítejte vaše běžné měsíční výdaje a zamyslete se nad částkami, které by vaše rodina v případě úrazu, nemoci či smrti skutečně potřebovala. Není totiž nic horšího, než unáhleně uzavřená pojistka, která rodinu nekryje dostatečně.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Hypotéka od státu 2019: komu půjčí a jaké jsou podmínky?
16.9.2019

Stát se již loni rozhodl zareagovat na napjatou situaci v oblasti hypotečních úvěrů, vyvolanou doporučením ze strany České národní banky. Rozhodl se poskytnout úvěr na bydlení, který má za cíl dopomoct rodinám k vlastnímu bydlení. Jaké podmínky mají…

thumb
Benzín vs diesel: jaké jsou klady a zápory těchto motorů?
15.9.2019

Pokud uvažujete o koupi nového vozu, zřejmě už máte jasno, jaký model a barvu chcete. Volba mezi dieselovým a benzinovým motorem však tak snadná nebývá. Posvítili jsme si na to, jaké jsou charakteristiky těchto dvou typů motorů. Hlavní rozdíl spočívá…

thumb
Mobilní domy k trvalému bydlení překvapí cenou a pohodlím
14.9.2019

Co si budeme nalhávat — klasickému bydlení v cihlových budovách se nic nevyrovná. Ovšem ne každý má peníze na to, aby si mohl dopřát klasický dům. Mnozí se v takovém případě nechtějí smířit s bydlením v panelákovém bytě, a proto zvolí mobilní domy k…

thumb
Kde se vyhnete placení parkovného? Tipy na parkování zdarma Praha a Brno
13.9.2019

Mnohý obyvatel velkoměsta si určitě nejednou postěžuje na nedostupnost parkovacích míst. A když už nějaké objeví, tak jako naschvál musí být zpoplatněné! Poradíme vám, kde v Praze a Brně svůj automobil bezplatně ustájíte. Parkování zdarma Praha V…