Menu

Americká hypotéka

Porovnejte si nabídky americké hypotéky online
31019644 (bez)
  • Nabídky 11 bank na jednom místě
  • Speciální úrokové sazby
  • Hypotéka 1 mil. Kč od 4 045 Kč/měsíc

PŘEJÍT DO HYPOTEČNÍ KALKULAČKY

Co je americká hypotéka?

Proč je americká hypotéka oblíbená

Ne vždy znáte předem přesný účel, na co půjčené peněžní prostředky chcete využít. Někdy to může být vybavení domácnosti, jindy auto, nebo třeba dovolená, nebo taky od každého něco. Pokud můžete při sjednávání úvěru ručit nemovitostí, může se vám místo klasického úvěru vyplatit americká hypotéka.

Americká hypotéka představuje typ hypotečního úvěru, který se od klasické hypotéky liší tím, že půjčené peníze můžete využít na cokoliv. Tedy nejen na nákup nemovitosti, nákup vybavení do bytu, nebo obecně na bydlení či rekonstrukci.

Americká hypotéka patří proto do kategorie neúčelových půjček. S klasickou hypotékou má naopak společné to, že jako zástava figuruje nemovitost, která se nachází na území České republiky.

Vyplatí se americká hypotéka?

Americká hypotéka je vyhledávaná v případě, že potřebujete půjčit větší obnos peněz než je běžné u klasické půjčky. Většina bank má půjčovanou částku zastropovánu na maximálně 5 milionů korun, ale na trhu jsou i výjimky nabízející americkou hypotéku až do 7 milionů korun.

Výhodou americké hypotéky je i nižší úroková sazba než u běžných spotřebitelských úvěrů, protože bance poskytnete kvalitní zástavu (nemovitost).

Ale oproti klasickému hypotečnímu úvěru je úroková sazba vyšší, protože není jasně daný účel, na co se půjčené prostředky použijí.

Jaké jsou výhody americké hypotéky

  • Žadatel nemusí sdělovat, na jaký účel hypotéku potřebuje
  • U některých bank existuje možnost úvěr předčasně splatit bez sankcí
  • Možnost získat výrazně nižší úrok, než u spotřebitelského úvěru
  • Snadnější vyřízení úvěru
  • Delší doba splácení

Porovnejte si nejzajímavější nabídky amerických hypoték

Porovnat hypotéky

Praktické tipy

Na co vše lze využít americkou hypotéku

Americká hypotéka se dá využít na cokoliv, co si jen představíte. Můžete ji mít třeba na konsolidaci vašich úvěrů, kdy se mnoho drahých úvěrů sloučí do jednoho výhodnějšího.

Jediné omezení americké hypotéky je vhodná zástava, kterou musíte mít k dispozici už při sjednávání hypotéky. Využít se dá také na neúčelové financování libovolné investice do bydlení, při níž ale kupovaná nemovitost nevystupuje jako zástava.

Co dalšího je dobré o americké hypotéce vědět?

Výhody americké hypotéky

První významnou výhodou je nižší úroková sazba oproti klasickému úvěru, u kterého také nedokládáte účel použití peněžních prostředků. Nižší úrokovou sazbu si banka dovolí poskytnout díky ručení nemovitostí.

Americká hypotéka je neúčelová půjčka, proto není potřeba sdělovat, na co peníze využijete, nedokládáte žádné účty a máte peníze ihned k dispozici na účtu pro jakékoliv vaše výdaje. Může jít o bydlení, ale třeba i o koupi automobilu, nebo alternativní bydlení či investice.

U americké hypotéky je možnost předčasného splacení. Mimořádné splátky můžete provést klidně i několikrát ročně bez ohledu na jejich výši.

Klidně můžete předčasně splatit z vlastních zdrojů i celý úvěr najednou, a to v některých případech zdarma. Každopádně je nastavena hranice sankčního poplatku na maximálně 1 procento z výše mimořádné splátky.

Oproti běžným úvěrům bývá typická delší doba splácení, která může být třeba až 20 let, přitom se dá dosáhnout i na poměrně vysoké částky, třeba 5 milionů.

Nevýhody americké hypotéky

Tím, že se u americké hypotéky neuvádí účel využití peněžních prostředků, bývá její úroková sazba vyšší oproti klasickému hypotečnímu úvěru.

I u americké hypotéky si volíte dobu fixace úrokové sazby. Ve srovnání s hypotečním úvěrem bývá doba fixace omezenější a také kratší.

Častý je výběr mezi 1 rokem, 3 nebo 5 lety, po kterou se úroková sazba nemění. Samozřejmě jsou i výjimky, které nabízejí fixaci až na 15 let.

Důležitou vlastností americké hypotéky je nižší LTV (z anglického loan to value). LTV určuje, na jakou maximální částku si můžete vzít úvěr s ohledem na hodnotu nemovitosti a jakou částku už musíte hradit z jiných prostředků.

Obvykle úvěrové společnosti vyžadují LTV americké hypotéky maximálně 70 %, tedy 30 % musíte hradit z vlastních prostředků. Při ceně zastavované nemovitosti 4 000 000 Kč a s 70 % LTV můžete žádat o hypoteční úvěr maximálně ve výši 2 800 000 Kč a zbytek, tedy 1 200 000 Kč, již musíte financovat vlastními prostředky. U klasické hypotéky bývá LTV klidně i 90 %.

U americké hypotéky bývá běžné nastavení maximální částky úvěru. Obvykle jde o 5 milionů korun. Splatnost americké hypotéky bývá typicky omezena na maximálně 20 let. Na delší dobu mnoho bank americkou hypotéku neposkytuje.

Typy americké hypotéky

Americkou hypotéku můžete v zásadě využít třemi možnými způsoby:

  • neúčelová hypotéka – jedná se o nejběžnější typ americké hypotéky, kdy z hypotéky financujete např. nákup movitých věcí či služeb, financování vzdělání, investování apod.,
  • konsolidace úvěrů – americká hypotéka jako úvěr se poskytuje na splacení jednoho či více závazků, které je pro vás obtížné za stávajících podmínek splácet (např. krátká splatnost či vysoký úrok),
  • americká hypotéka pro podnikatele – alternativa k podnikatelskému úvěru, kterou splácíte z výnosů z Vaší podnikatelské činnosti.

Americká hypotéka bez doložení příjmů

Standardně se při schvalování hypotečního úvěru dokládá příjem žadatele. Předkládané doklady závisí na typu příjmu klienta:

  • zaměstnanec dokládá klasicky potvrzení o příjmu, výpisy z účtu, na který mu chodí mzda, samozřejmostí jsou doklady totožnosti,
  • podnikatel musí navíc dodat potvrzení o bezdlužnosti z finančního úřadu i OSSZ a ověřenou kopii daňového přiznání.

O americkou hypotéku je možné u některých poskytovatelů žádat i bez nutnosti dokládat příjem. U takovéto hypotéky bývá ale ještě nižší hranice LTV. Např. mBank Vám poskytne americkou hypotéku bez dokládání příjmu max. do 50 % hodnoty zástavní nemovitosti.

Americká hypotéka bez registru

V úvěrových registrech si banky ověřují např. výši závazků svého potenciálního klienta, zda platil v minulosti své závazky řádně a včas, nebo jaké úvěry aktuálně splácí. Cílem je nezvyšovat klientovy závazky, které by už nemusel být schopen splácet, nebo by ještě ztížily jeho finanční situaci.

Poskytování úvěrů bez nahlížení do registrů je zakázáno zákonem. Pokud tedy narazíte na společnost, která Vám chce poskytnout americkou hypotéku bez nahlížení do registrů, raději zbystřete. Cílem kontroly registrů je ochrana klienta.

FAQ - Nejčastěji kladené dotazy

Na co si mohu americkou hypotéku vzít?

Americká hypotéka má výhodu v tom, že si ji můžete vzít na jakýkoliv účel, nejen na bydlení. Jedná se o nepodnikatelský účel, nebo konsolidaci nepodnikatelských úvěrů. V případě, že americkou hypotéku využijete na účely koupě nemovitosti, banka vám může půjčit určité procento z kupní ceny domu či bytu. Například u České spořitelny je to až 90 %, u Komerční banky do 70 % kupní ceny nemovitosti.

Jak se liší americká hypotéka od klasické hypotéky?

Největší rozdíl je v účelu úvěru. Zatímco klasická hypotéka je výhradně na účely bydlení, americkou můžete použít na jakýkoliv účel. U běžné hypotéky po vás bude banka chtít důkazy o dané nemovitosti, tzn. protokol o stavu stavby, kupní smlouvu, snímek katastrální mapy, atd. U americké hypotéky tyto náležitosti dokládat nemusíte.

Další rozdíl spočívá v odlišných nárocích na vlastní zdroje. U klasické hypotéky můžete získat úvěr až ve výši 90 % z ceny nemovitosti. Americká hypotéka vám většinou poskytne nižší částku. Již zmíněná Česká spořitelna se svými 90 % představuje výjimku na trhu, většinou vám banky poskytnout 70 % z ceny nemovitosti.

Americká hypotéka se liší i výší úroku. Na rozdíl od té klasické je totiž dražší. Ovšem v porovnání s klasickým spotřebitelským úvěrem úroky u americké hypotéky vychází levněji.

Kolik si můžu půjčit?

Maximální výše půjčené částky se u různých společností liší. U Komerční banky je to až 10 milionů, u ČSOB si můžete vzít úvěr v maximální výši 5 milionů Kč.

Výše půjčky vychází nejen z odlišných pravidel různých bank, ale i z výše vašeho příjmu. Banka posoudí vaši finanční situaci a na základě toho rozhodne, jakou výši úvěru jste schopni splácet.

Jaká je úroková sazba americké hypotéky ?

Úroková sazba je u různých společností jiná. Rovněž závisí na délce fixace úvěru. Například ČSOB nabízí úrokovou sazbu 7, 89 % při fixaci na 1 rok a 7,69 % při fixaci na 5 let.

S úrokovou sazbou se můžete dostat ještě níž. Například Uni Credit Bank umožňuje úrok 6,3 % při fixaci na 1 rok a 3,95 % při fixaci na 3 roky.

Kromě výše úrokové sazby se zajímejte i o další důležité parametry úvěru. Zajímat by vás mělo i to, jaké další poplatky si banka účtuje. Může to být poplatek za vedení účtu nebo poplatek za předčasné splacení úvěru.

Kdo může žádat o americkou hypotéku?

Základním předpokladem je plnoletost. Žadatel musí dosáhnout věku 18 let a být svéprávný. Dalším důležitým kritériem je pravidelnost příjmů – žadatel musí doložit, že má například příjem z pracovního poměru nebo podnikání, pronájmu či jiné výdělečné činnosti.

Banky mají ve svých podmínkách i určitý věk žadatele, respektive aby po celou dobu splácení úvěru byl v produktivním věku. Poslední splátka úvěru musí být většinou zaplacena v 65 – 70 letech života (věková hranice se u různých společností liší).

Znamená to, že pokud by třeba 56 letý žadatel chtěl úvěr na 15 let, banka mu jej s velkou pravděpodobností neschválí, nebo mu doporučí zvolit americkou hypotéku na kratší dobu s vyššímu splátkami.

Pro koho je americká hypotéka nejvýhodnější?

Americká hypotéka může být výhodným řešením pro žadatele, kteří nemají pravidelný příjem. Jedná se například o OSVČ nebo o profese, které dostávají část mzdy v nepeněžní formě. O tento typ úvěru se zajímají zejména ti žadatelé, kteří nedosáhnou na klasickou hypotéku.

Americká hypotéka je výhodná i pro ty, kteří mají zájem o koupi alternativní nemovitosti. Zatímco u klasické hypotéky může být problém třeba s dřevěnicí, domem z OSB desek či mobilhousem, americká hypotéka může být v tomto případě řešením, protože banka nebude zkoumat účel úvěru.

Jak zjistím, u které banky je americká hypotéka nejvýhodnější?

Klíčem k nalezení nejvýhodnějšího úvěru je porovnání nabídek od různých společností. Na úvěrovém trhu se pohybujeme už přes 6 let a za tu dobu jsme navázali kvalitní partnerské vztahy s mnoha bankami a nebankovními společnostmi. Dokážeme vám tedy poskytnout nezávislý přehled o úvěrových nabídkách.

Vyplňte náš formulář a my se vám ozveme s řešením přímo na míru vašim potřebám.

Je možná mimořádná splátka?

V průběhu splácení se vám může stát, že se vám začne nebývale dařit a budete chtít celý úvěr, nebo jeho část splatit. To samozřejmě možné je, ale každá společnost má jiné podmínky.

Proto je dobré si zjistit, jak se různé firmy staví k mimořádné splátce a zda si za to účtují nějaký poplatek.

Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní americkou hypotékou?

Zatímco banky pečlivě zkoumají bonitu klienta a jsou v otázce výše a pravidelnosti příjmů přísnější, nebankovní společnosti mívají mírnější pravidla. Nebankovní firmy jsou schopné poskytnout americkou hypotéku i těm žadatelům, které banka odmítla.

Je to možné díky tomu, že třeba poskytnou hypotéku i tomu, kdo má záznam v registru dlužníků, nebo je zadlužený. Výhodou nebankovních společností je vyšší benevolence, ale nevýhodou bývá obvykle vyšší úrok.

Jaká je doba schválení hypotečního úvěru?

Schvalovací proces je u každé banky jiný a záleží nejen na dané bankovní instituci, ale i na samotném žadateli, jak rychle dodá potřebné dokumenty. Tato fáze bývá časově nejnáročnější.

V první fázi procesu dodá žadatel požadované dokumenty. Když všechny tyto dokumenty hypoteční specialista obdrží, předá je ke schválení. Banka či nebankovní společnost má speciální oddělení, jehož pracovníci se věnují prověřování daného žadatele.

Tento proces většinou trvá jen několik málo dnů. Většinou celý proces (dokládání dokumentů, ověřování bonity a samotné schválení hypotéky) trvá 2 – 4 týdny.

Porovnej24 v médiích

Máte pocit, že už jste o nás slyšeli? Možná to bylo tady: