Menu

Spoluúčast u povinného ručení: Zbytečný risk, kterého byste mohli litovat?

Aktualizováno dne 23.12.2020

Máte pocit, že s ohledem na to, jak bezpečně řídíte, platíte příliš drahé povinné ručení? Až se budete rozhlížet po cenově dostupnějším produktu, možná narazíte na spoluúčast u povinného ručení. U tohoto typu povinného ručení vás příjemně překvapí příznivá cena. Vyplatí se sjednání tohoto typu pojištění, nebo vám spoluúčast přinese více škody než užitku?

Spoluúčast u povinného ručení: Zbytečný risk, kterého byste mohli litovat?
6 minut čtení
Povinné ručení

Placení povinného ručení se žádný aktivní motorista zkrátka nevyhne, neboť se jedná o zákonnou povinnost. Přesto řada majitelů osobních i nákladních vozů nebo motorek přemýšlí o tom, jak tuto položku v domácím rozpočtu snížit, a tak se pouštějí do pátrání po výhodnější pojistce.

Řešení, které mnozí šetřílci zvolí, bývá povinné ručení se spoluúčastí.

spoluúčast dopravní nehody

Co je to spoluúčast u povinného ručení?

Pojem spoluúčast označuje částku, kterou se jako pojištěnec podílíte na vyřízení pojistné události. O úhradu vniklé škody se tak v případě nehody podělíte s pojišťovnou v souladu s podmínkami uvedenými v pojistné smlouvě.

Pokud máte například spoluúčast u povinného ručení 10% a způsobíte autonehodu za 70 000 Kč, doplácíte se svého 7000 Kč. Spoluúčast standardně nebývá součástí povinného ručení, ale přesto na trhu několik produktů, v nichž je zahrnuta, najdete.

Spoluúčast u povinného ručení nabízí např. ČPP. Klient si může vybrat mezi sjednání povinného ručení bez spoluúčasti nebo se spoluúčastí 12 000 Kč v zahraničí.

Tip! Zajímá vás na kolik vyjde povinné ručení u jednotlivých pojišťoven? Vyzkoušejte nezávislý porovnávač povinného ručení:

Porovnej povinná ručení

spoluúčast u povinného ručení

Kolik při nehodě zaplatíte ze svého?

I když se nejedná o příliš rozšířený produkt, na trhu najdete také nabídky povinného ručení se spoluúčastí, které se na první pohled mohou zdát velice výhodné. V podstatě to znamená jediné – podpisem smlouvy se zavazujete k tomu, že v případě nehody určitou část vzniklých škod uhradíte z vlastních úspor.

Říkáte si, že pro bezúhonného řidiče, který jezdí bez nehod může být taková nabídka zajímavá? To sice ano, ale pamatujte na to, že neštěstí nechodí jen po horách, ale také po silnicích. Účastníkem silniční kolize se může stát i ten nejzodpovědnější řidič.

Řidiči se může stát osudová chvíle, kdy se připlete do nehody, u níž se škoda vyšplhá do milionových hodnot. A taková eventualita bohužel není nereálná. V případě milionové škody se vaše spoluúčast šplhá do řádu desetitisíců, což už není zanedbatelná suma.

Úspora, které dosáhnete snížením pravidelných plateb se tak rázem rozplyne jako pára nad hrncem.

Vedle procentuálního vyčíslení může být spoluúčast vyjádřena také fixní částkou. Dojde-li tak k pojistné události, vzniká vám povinnost sumu ukotvenou ve smlouvě uhradit, zatímco o zbytek nákladů se postará pojišťovna.

spoluúčast u povinného ručení

Hororové scénáře nejsou třeba, stačí myslet na zadní vrátka

Brázdit silnice s neustálým strachem z dopravní nehody určitě není to pravé ořechové, ale na místě není ani úplná lehkomyslnost. Každý odborník na pojištění vám potvrdí, že se při sjednávání produktu vždy vyplatí uvažovat realisticky až lehce pesimisticky, tedy vždy počítat s těmi horšími variantami.

Spoluúčast jako součást smlouvy o povinném ručení sice může snížit jeho cenu až o 10 %, což znamená roční úsporu v řádu stokorun, ale v případě nehody se vám může vrátit jako pěkně drahý bumerang. Pokud se vám „podaří“ nabourat, ať už v Česku nebo v zahraničí, pravděpodobně budete svého rozhodnutí zpětně hořce litovat. A pár ušetřených stokorun ročně rozhodně nestojí za riziko mnohatisícové škody v budoucnu. To už těch pár stovek ušetřete jinak, třeba přes náš srovnávač.

Na silnicích se vám ještě budou hodit... naši další průvodci:

* Přímá likvidace: Služba, která vám ušetří spoustu starostí
* Pojištění čelního skla: Kolik stojí a proč se vyplatí?
* Jak zjistit pojištění podle SPZ

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

riziková skupina řidičů věk
Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?
29.1.2024

Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených…