« zpět na výpis článků

Srovnáním nabídky se dají na plynu ročně ušetřit tisíce korun

V případě úspor za zemní plyn platí: „Kdo si porovnává nabídky, kdo se nerozpakuje odejít od drahého dodavatele, kdo se nebojí smlouvat o ceně, platí míň. Kdo se nezajímá, neumí vyjednávat nebo podepíše nešikovnou smlouvu na dobu určitou, ten se prohne.“ Alespoň tak to vychází manažerovi Porovnej24.cz Zbyňkovi Laiskovi.

energie

plyn  Srovnejte ceny plynu

 

 

Zemní plyn prodává domácnostem v Česku 88 obchodníků. Někteří si podle Energetického a regulačního úřadu říkají až příliš vysokou cenu. Ceny zemního plynu by proto měly být aktuálním tématem domácností, které plyn využívají a topí jím.

„Nabídek je na trhu jako máku a konkurence silná, což tlačí cenu zemního plynu dolů. Ne všechny domácnosti toho jsou ale schopny využít. Problémem je, že se o to nezajímají, přitom by mnohdy mohly ušetřit jenom klidně až deset tisíc korun za měsíc,“ tvrdí Laisek.

Začátkem roku se v médiích propíraly vysoké marže, které si obchodníci s plynem účtují. Na to konto se předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková rozhodla „prohloubit monitoring energetického trhu“. Tento monitoring prokázal vcelku nepřekvapivě, že ceny obchodníků se liší a že někteří lidé platí víc, než by museli.

TIP: Srovnejte si ceny plynu zdarma a rychle

Indikativní cenu úřad stanovuje z ceny plynu na energetické burze (zohledňuje přitom fakt, že plyn, který obchodníci prodávají dnes, nakupovali s předstihem, nepočítá tedy jen s právě aktuální cenou) a z marže. Do marže zahrnuje „náklady související s pořízením plynu (nákup plynu, uskladnění, bezpečnostní standard dodávky), s fakturací a dalšími provozními náklady, dále odpisy a přiměřený zisk“. Výši marže stanovuje úřad kvalifikovaným odhadem.

Pro obchodníky s plynem indikativní cena v zásadě nic neznamená. Indikuje jim, jakou cenu považuje regulátor za přiměřenou, svůj názor ani cenovou politiku tomu ale přizpůsobovat nemusí. Pro odběratele může indikativní cena – pokud se o ní dozvědí – znamenat podnět k tomu, aby ji porovnali se svým vyúčtováním a v případě, že se jim výsledek porovnání nebude líbit, můžou indikativní cenu plynu použít jako argument při vyjednávání o snížení své ceny, případně si můžou najít i jiného dodavatele.

„Další srovnání cen nejen plynu ale i elektřiny nabízejí srovnávače cen, jako je Porovnej24. Člověk si na něm snadno najde nejnižší cenu na trhu a za jakých podmínek. Máte kompletní srovnání,“ uvádí Laisek, který upozorňuje na to, že mnozí zákazníci plynárenských společností jsou pasivní. O cenu, za kterou plyn odebírají, se buď příliš nezajímají, nebo ji nedokážou ovlivnit.

„Většinou znají jen celkovou cenu, odečítat ze smluv nebo vyúčtování jen některou její část pro ně může být složité. Ideální postup, jak tohle změnit, je podívat se na indikativní cenu energetického úřadu a pak si udělat srovnání na Porovnej.24. S výběrem i vyřízením smlouvy přitom všem mohou poradit jeho odborníci,“ uzavírá Laisek s upozorněním, že stejně jako je důležitá cena za energie, jsou důležité podmínky smlouvy a pak také doba, po kterou smlouva bude platit.

Další tematické články: plyn, srovnání ceny plynu, elektřina, energie

 

Další článek: RWE zlevní pro příští rok cenu plynu »