« zpět na výpis článků

Účty v cizí měně získávají na oblibě

Máte zájem o účty v několika různých měnách? „U naprosté většiny bank si musíte pro každou z nich založit vlastní účet,“ tvrdí analytik bankovního trhu Porovnej24 Michal Koubek. Nejčastějším důvodem pro účet v cizí měně je práce v zahraničí a mezinárodní platební styk.

finance

 

Zájem o cizoměnové účty sledují i ve všech bankách. Ne všechny je prozatím nabízejí. Ty, které je mají, je nabízejí jako běžné nebo podnikatelské účty. Podmínkou je věk klienta, musí být starší 18 let a v některých bankách i běžný účet v korunách. Například v Equa bank, Moneta Money Bank, UniCredit Bank nebo v bance Zuno. Na trhu jsou ale i banky, které založení cizoměnového účtu ničím nepodmiňují.

„Přesto platí, že máte-li zájem o účet v eurech, amerických dolarech či librách, uspějete prakticky v každé bance. Založit si účet můžete v téměř jakékoliv běžné cizí měně,” vysvětluje Koubek.

Upozorňuje na to, že pokud si klient bude chtít založit účet ve více měnách, musí počítat s tím, že u naprosté většiny bank bude muset mít pro každou měnu jeden účet. Výjimkou jsou takzvané multiměnové platební karty. Tedy karty, k nimž je přiřazeno více účtů. Některé banky klientům umožňují i sjednání spořicích či termínovaných vkladů v eurech, dolarech či librách nebo rublech.

„S velkým zhodnocením však nepočítejte, úrokové sazby u eurových či dolarových vkladů dosahují jen několik desetin procenta ročně,“ tvrdí Koubek. Roční zhodnocení se u hlavních měn pohybuje do jednoho procenta z uložených peněz. V případě rublu do pěti procent.

TIP: Srovnání běžných účtů rychle a zdarma na Porovnej24

Náklady na vedení účtu v cizí měně ukazuje online srovnávač cen Porovnej24. Z jeho porovnání přitom vyplývá i to, že vedení těchto účtů není zdarma. Některé z bank, v jiných se neplatí, si za vedení účtu účtují poplatek i ve výši 129 korun, běžných je i sto nebo 25 korun. Jen některé banky přitom automaticky k účtu nabízejí platební kartu či internetové a mobilní služby.

Další tematické články: běžné účty, spořící účty

 

Další článek: Provoz bankovního účtu zdarma? Sjednejte si ho ještě dnes »