« zpět na výpis článků

V roce 2017 platí vyšší daňové výhody u životního pojištění

Rizikové životní pojištění slouží čím dál více jako pojistka pro domácnosti, v nichž by výpadek příjmu kvůli zdravotním problémům jednoho z jejich živitelů významně ohrozil chod celé rodiny. „Uvědomuje si to i stát, proto v roce 2017 zvedl daňové úlevy těm, kteří jsou takto pojištění,“ říká analytik Porovnej24 Zdeněk Novák.

mobil

  životní pojištění   Srovnat ceny životního pojištění

 

U životního pojištění platí od ledna 2017 větší daňové výhody. Pokud mají lidé správně nastavenou smlouvu, budou si moci snížit daňový základ až o 24 tisíc korun.

„Od ledna jim také může navíc zaměstnavatel přispívat až do výše 50 tisíc korun ročně. Tato částka je ale součtem příspěvků zaměstnavatele na penzijní produkty a životní pojištění,“ vysvětluje Novák.

Trh s životním pojištěním v roce 2017 výrazně ovlivní i novela zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která platí od prosince 2016. Ta se snaží vyřešit problém spojený s přepojišťováním smluv zejména u investičního životního pojištění. Nesolidní poradci kvůli provizím uzavírali s jedním člověkem opakovaně nové smlouvy, přičemž jejich klienti měli za to, že jim smlouvy pouze aktualizují. Tím však znovu a znovu přicházeli o peníze, které pojišťovně v rámci svého pojištění zaplatili na poplatcích a prostřednictvím pojištění investovali.

TIP: Spočítejte si životní pojištění na Porovnej24.cz

„Novela ale má několik nedostatků. Řeší jen počáteční náklady, a nikoliv náklady celkové. Nově nastavené strhávání poplatků pojišťovnami v horizontu pěti let vede k jejich celkovému navýšení a tím i ke zdražení některých produktů. Lidé to bohužel nemají šanci poznat, protože poplatková struktura životních pojistek je velmi složitá a netransparentní,“ tvrdí Zdeněk Novák.

I tak však podle něj uzavření životní pojistky dává smysl. Chybný je předpoklad těch, kteří životní pojištění odmítají s odůvodněním, že jim se nemůže nic stát. Zejména lidé, kteří nedisponují bezbřehou finanční rezervou, by o životním pojištění měli uvažovat.

„Důležité je si uvědomit, jak například má rodina bude zvládat splácet hypotéku v případě, že se mi jako hlavnímu živiteli něco stane. Právě toto řeší životního pojistka. Velmi důležitým předpokladem ale je, aby byla správně uzavřena. Měla by mít vhodně nastaveny pojistné částky u těch nejhlavnějších rizik,“ tvrdí Novák.

TIP: Porovnejte si nejlepší nabídky životního pojištění

K hlavním rizikům, proti kterým se lze pojistit, patří smrt z jakékoli příčiny, invalidita ve všech svých stupních nebo závažné onemocnění, v jehož případě pojistka kryje pokles příjmu a náklady na léčby. Spíše doplňkovým pojištěním pak je denní odškodné, které kryje pokles příjmu při pracovní neschopnosti. Denní odškodné domácnost docela snadněji oželí, než když dlouhodobé snížení příjmu, pokud se její živitel stane například invalidní. Přehled cen a podmínek životního pojištění nabízí Porovnej24, včetně zprostředkování uzavření pojistné smlouvy. Kompletní znění pojistných smluv je přitom součástí porovnání cen na Porovnej24.

Další tematické články: nejlevnější cestovní pojištění, cestovní pojištění

 

Další článek: Životní pojištění je třeba obměňovat podle životních situací »