« zpět na výpis článků

V roce 2017 zdraží hypotéky a zvýší se bankovních poplatky

Rok 2017 přináší mnoho významných změn do fungování a cen bankovních i pojistných produktů a služeb. Nový zákon o spotřebitelském úvěru zdraží všechny úvěry, včetně hypoték. A změn je mnohem více.

hypotéky

  hypotéka   Srovnat hypotéky

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

„Běžné spotřebitele letos nejvíce zasáhla transpozice evropské směrnice, zákon o spotřebitelském úvěru. Dotýká se všech úvěrů, bankovních i nebankovních, a zcela nově reguluje také oblast hypoték a mikropůjček,“ říká manažer Porovnej24 Zbyněk Laisek.

Nový zákon klientům bank přináší například možnost splatit hypoteční úvěr v době fixace zdarma nebo s minimální sankcí.

„Velkou neznámou avšak stále zůstává právo spotřebitele napadnout u soudu posouzení úvěruschopnosti, které banka provedla. Zákon chce, aby banky přísněji posuzovaly možnosti klientova splácení,“ tvrdí Zbyněk Laisek.

TIP: Porovnejte si nejlepší úroky hypoték

Podle něj již nyní banky ale začínají být při schvalování úvěru přísnější. Dále také začaly zvyšovat úroky. Aktuálně došlo k růstu v rozmezí 0,2 až 0,5 %. Týká se to jak spotřebitelských, tak hypotéčních úvěrů. U nich nastává z hlediska klientů bank navíc ještě jedna nevýhoda.

„Současnou sazbu si už nemusíte zafixovat na tak dlouho jako dříve. Sazby na fixacích delších než pět let se zvýšily a ještě zvýší, takže přestanou být možná zajímavé,“ dodává Laisek.

Cen hypoték se dotýkají i další novinky. V listopadu začala platit novela zákona o dani z nemovitosti. Daň z nabytí nemovitosti zaplatí vždy kupující; její výše jsou čtyři procenta z kupní ceny. V říjnu Česká národní banka také zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték a banky přestaly poskytovat hypotéky na 100 % hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit je nyní 95 % hodnoty zajištěné nemovitosti.

„Od dubna ČNB ještě přitvrdí a limit klesne na 90 procent. Dá se očekávat, že tyto nové parametry výrazně zahýbají hypotečním trhem a sazby více porostou. Zvýšení zřejmě nastane například u hodnot zajištěné nemovitosti nad 85 procent, u některých bank možná již od 80 procent. U některých bank může nastat velmi přísná korekce parametrů hypotéky nebo ceny, aby doporučení České národní banky splnily,“ vysvětluje Laisek.

TIP: Spočítejte si hypotéku v kalkulačce Porovnej24.cz

Změny lze očekávat i u cen poplatků za bankovní služby a dalším snižování sazeb u spořicích účtů. Nejlepší sazbou pro nekomplikované zhodnocení vkladů je dnes většinou půl procenta, ale banky si i tak budou stanovovat více podmínek.

„Očekáváme ale i pokusy bank o znovuzavedení některých poplatků. Již loni v září došlo například na postupné navyšování poplatků za výběry z cizího bankomatu třeba u ERA nebo ČSOB od jedné do deseti korun,“ říká Laisek.

Zpoplatnily se podle něj také vklady hotovosti třetí osobou, ERA vybírá například 70 korun. U kreditních karet je zaváděn poplatek za nastavení inkasa u běžného účtu pro včasné splacení a využití bezúročného období.

Další tematické články: hypotéky, stavební spoření, Půjčka úvěr

 

Další článek: O tom, jak si správně vybrat hypotéku »