« zpět na výpis článků

Vedení bankovního účtu zdarma a bez podmínek nabízí jen pár bank

Vedení účtu zdarma nabízí dnes každá banka na domácím trhu. Ze srovnání nabídek bank u běžných účtů na Porovnej24.cz ale vyplývá, že vedení účtu úplně zdarma banky podmiňují mnoha podmínkami. „Nejčastěji předepisují výši měsíčního obratu na účtu, případně jeho vedení za nulový poplatek podmiňují používáním platební karty,“ vysvětluje provozovatel Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

účty

 

Takřka každá banka nabízí svým klientům takzvané vedení běžného účtu zdarma. Některé zcela bez povinností, některé jen s jednoduchými a jiné se složitějšími podmínkami.

„Klasickým příkladem je Česká spořitelna, která nabídla vedení účtu zdarma vůbec jako poslední banka na trhu, ale i tak ho nenabídla úplně zdarma, jako ho nabízejí některé malé banky. Aby měl klient u České spořitelny účet zdarma, musí využívat její služby Moje zdravé finance, která ho měsíčně přijde na sto korun,“ vysvětluje Laisek.

Pokud stovku klient České spořitelny platit nechce, může využít bankou nabízené dvě padesátikorunové slevy. První získá, pokud měsíčně přijde na účet alespoň sedm tisíc korun a jednou zaplatí kartou. Druhou dostane za využívání některého z dalších produktů, jako je investování, životní pojištění, kreditní karta či hypotéka.

„Toto se mi zdá rozumné, protože tyto podmínky splní dnes většina klientů banky,“ myslí si Laisek.

U dalších bank pak stačí splnit jen podmínku zaslání na účet. Například UniCredit žádá, aby klientovi přišlo měsíčně na účet alespoň dvanáct tisíc korun. U ČSOB je to patnáct tisíc korun, u Monety sedm tisíc.

Z dat Porovnej24.cz ale vyplývá, že u některých bank není vedení účtu zdarma nijak podmíněno. Třeba Equa bank nabízí konkurenční účet zdarma zcela bez podmínek a s možností výběru ze všech bankomatů všech bank v celém Česku, a to v neomezené výši. Výběry z cizích bankomatů bez poplatků nabízí také UniCredit. Její U konto umožňuje zdarma i vedení účtu v cizí měně a výběry z bankomatů kdekoliv na světě bez poplatků. Fio banka pak nabízí deset výběrů měsíčně z vlastních bankomatů a až pět výběrů z cizích. Na rozdíl od ostatních bank klientům nabízí i vybráni si číslo svého účtu.

TIP: Srovnejte si zdarma běžné účty

„Účet bez poplatku nabízí i Air Bank. „Malý tarif s nulovým měsíčním poplatkem má zdarma služby, které klienti používají nejčastěji, třeba příchozí a odchozí platby, výběry z bankomatů Air Bank, trvalé příkazy a inkasa či změnu PIN,“ upozorňuje Laisek.

Najdou se však i banky, které mají s vedením účtu zdarma problém. Například Komerční banka chce základní platební účet zdarma v budoucnu znovu zpoplatnit a poplatky chce naopak snížit za jeho využívání.

Další tematické články: běžné účty, spořící účty

 

Další článek: Banky stále více nabízejí bezhotovostní placení prostřednictvím mobilu »