« zpět na výpis článků

Vzít si úvěr ve vlastní bance se může prodražit.

půjčky

Sedm z deseti Čechů se spokojí s první nabídkou úvěru. Většinou ji získají od své hlavní banky. Až po podepsání smlouvy zjistí, že je nevýhodná, ale to už je pozdě. Zjistěte, jak nejlépe vybrat výhodnou půjčku.

 
Zájemci o půjčku se totiž domnívají, že když jsou dlouhá léta u jedné banky, získají u ní automaticky výhodnou sazbu, což ale nemusí být pravda. Pro klienty je to nejsnazší způsob, jak získat peníze. Oběma stranám to vyhovuje, protože banka zná platební historii a klient má jistotu, že mu úvěr schválí. Platební historie tak poslouží k poskytnutí úvěru jako takového, ale už vůbec nemusí být zohledněna pro výši úrokové sazby. Nemusí tak platit, že dostanete za věrnost výhodnější sazbu. Může se klidně stát, že klient, který je v bance dlouhá léta, dostane stejnou sazbu jako klient, který přijde „z venku“. 
 
Pravidlo číslo 1 - porovnávejte
 
A nejenom to, nabídnutá sazba z klientovy banky nemusí být nejnižší na trhu. Sazby půjček se mění jako na horské dráze. Půjčka, která byla nejlepší loni, může být letos nejdražší. Není třeba si z toho dělat těžkou hlavu, stačí se řídit pravidlem číslo jedno – porovnávejte nabídky. Nemusíte kvůli tomu obíhat všechny pobočky. Na internetu lze využít porovnávače půjček, které vám ihned ukáží, která banka je na tom nejlépe. 
 
Srovnání není vše
 
Srovnávání půjček je krok správným směrem, ale stále ještě není vyhráno. Důležité je také vědět, podle čeho půjčky správně srovnávat. Pouze nízká měsíční splátka nebo sazba ještě nemusí znamenat, že je půjčka výhodná. Při výběru půjčky se zaměřte na RPSN, které zahrnuje veškeré poplatky související s úvěrem. Klasická sazba totiž tyto poplatky nezahrnuje. Kvalitní srovnávač půjček poznáte podle toho, že porovnává podle RPSN. Porovnání podle RPSN si můžete vyzkoušet například na Porovnej24.cz.
 

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

Další tematické články: Půjčka úvěr, úvěrové společnosti, sloučení úvěrů

 

Další článek: Mladí nevystačí s příjmy. Půjčují si. Jdou na to správně? »