« zpět na výpis článků

Zadlužení českých domácností roste, u bank si půjčily 1,4 biliónu korun

Česká národní banka na přelomu října a listopadu zveřejnila údaje o zadlužení domácností a podniků u bank ke konci září 2016. Zadlužení domácností dosáhlo 1,398 biliónu korun a zadlužení podniků 1,019 biliónu korun. Češi tak dluží o deset miliard více, než v srpnu. Srovnání nabídky spotřebních i hypotéčních úvěru nabízí Porovnej24.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Zadlužení domácností meziměsíčně stouplo o deset miliard oproti srpnovým 1,388 biliónům. Meziročně pak stouplo o 90 miliard oproti 1,308 biliónům korun v září 2015.

„Celkové zadlužení domácností roste. Přispívá k němu důvěra ve vývoj schopnosti dluhy splácet podporovaná velmi nízkou nezaměstnaností a naopak rostoucími mzdami. Stále můžeme počítat i s rostoucí spotřebitelskou poptávkou, která je také částečně realizovaná na dluh,“ vysvětluje provozovatel Porovnej24 Zbyněk Laisek.

Upozorňuje přitom na tom, že dlužná částka by mohla o poznání nižší, pokud by si Češi vždy důkladně promysleli, zda úvěr skutečně potřebují.

„V případě, že nemají jinou možnost, než si úvěr sjednat, by měli být při svém výběru velmi opatrní. I prostřednictvím Porovnej24 si mohou najít tu nejvýhodnější nabídku z hlediska nákladů na úvěr. Srovnat k tomu si ale musejí porovnat i podmínky, za kterých jsou úvěry poskytovány,“ upřesňuje Laisek.

TIP: Najděte si výhodnější půjčku, než je ta vaše zde

Upozorňuje tak zejména na situaci, do které se dostává mnoho dlužníků, kteří nezvládají pravidelně a spolehlivě své dluhy splácet. V tu chvíli se jim totiž automaticky zvýšují náklady na úvěr, aniž by to mohli oni sami nějak ovlivnit.

„Pozdní splátku banka vždy chápe jako porušení smlouvy, a následují za to sankce. Sedmiprocentní úrok se tak může změnit na více než desetiprocentní a s pozdní splátkou jsou spojeny i další poplatky,“ vysvětluje Laisek.

Do dynamiky vývoje zadlužení domácností pravděpodobně promluví i nový zákon o spotřebitelském úvěru. Bude mimo jiné záležet i na tom, jak se jednotlivé finanční instituce postaví k novým pravidlům a jak na ně budou připraveny. Zadlužení českých domácností rostlo i v srpnu, kdy dlužily o deset miliard více než v červenci.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Více než třetina Čechů má půjčku »