« zpět na výpis článků

Zadluženost českých domácností je vyšší o 750 mld. korun

České domácnosti zvýšily svoje zadlužení za posledních 8 let o 750 miliard korun. Uplynulý rok 2013 se do této sumy promítl "jen" částkou 42 mld. korun. Bohužel to neznamená, že Češi začali v roce minulém přistupovat k penězům zodpovědněji. Osobní bankroty totiž paradoxně narůstají více než v předcházejících letech.

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 
Půjčují si více ženy nebo muži?
 
Nejvíce si půjčují muži. Podíl tzv. on-line krátkodobých půjček před výplatou je u mužů 66,20 %, u žen 33,80 %. Věkový průměr mužů je 31 let, žen 30 let. Dle propočtu je průměrná výše krátkodobé půjčky 3007 korun. Krátkodobou půjčku žadatelé splatí do 21 dnů. 
 
U standardních půjček je průměrná výše 91 237 Kč. Opět si půjčují více muži, a to s podílem 60,20 %, ženy 39,80 %. Průměrný věk mužů, kteří žádají o standardní půjčku, je 36 let, věk žen 37 let. 
 
Kolik lidí má záznam v rejstříku dlužníků?
 
Každý druhý až třetí člověk, který žádá o půjčku, má záznam v rejstříku dlužníků. Neznamená to však, že se tento model může aplikovat na všechny obyvatele ČR. Jedná se totiž o skupinu lidí, kteří si více půjčují, a to i opakovaně. 
 
U krátkodobých půjček jsou vedeny v rejstříku dlužníků více ženy 47,92 % (muži 43,62 %), u standardních půjček naopak muži 40,49 % (ženy 37,35 %). Záznam v rejstříku dlužníků znamená, že žadatel již v minulosti půjčku měl a řádně ji neplatil.
 
Jaká je nejčastější chyba při výběru půjčky?
 
Žadatelé chtějí úvěr získat co nejrychleji, a tak nevěnují pozornost podmínkám půjčky. Mnohdy zvolí půjčku, která je nevýhodná. Často přeplatí zbytečně moc. Zájemcům o půjčku doporučujeme posoudit více půjček. Nejvýhodnější půjčku vám vybere i srovnávač úvěrů na Porovnej24.cz.
 

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

Další tematické články: Půjčka úvěr, úvěrové společnosti, refinancování úvěrů

 

Další článek: Drahé linky úvěrových společností »