« zpět na výpis článků

Zdražování elektřiny

Jak se již stává zvykem, společně s příchodem Nového roku je spojena i změna cen elektrické energie. Bohužel pro nás, spotřebitele, se jedná téměř bez výjimek o změnu směrem nahoru, tedy o zdražení. Jak bojovat proti zvyšování cen elektrické energie? Možností, jak se zdražování bránit, není mnoho. V první řadě bychom si měli ověřit, že nekupujeme elektřinu zbytečně draze a že koupenou energii využíváme opravdu efektivně.

 

Dnes se zaměříme na pořízení levnější elektřiny, protože nás v roce 2012 čeká v průměru téměř dvouprocentní zdražení, a rozdíly mezi jednotlivými dodavateli a jimi nabízenými tarify činí v některých případech i více než 10 %. Vzhledem k tomu, že všichni odběratelé elektřiny mají od roku 2006 právo na změnu svého dodavatele, doporučují odborníci alespoň jednou ročně zkontrolovat situaci na trhu, a předejít tak placení zbytečně vysokých faktur za energii. Zákazníci mají samozřejmě možnost porovnávat ceny sami, dle ceníků jednotlivých energetických společností, což je ovšem velmi zdlouhavé a při současném množství dodavatelů a tarifů pro spotřebitele prakticky nemožné.

V dnešní době však existuje řada internetových serverů nabízejících jednoduché a rychlé srovnání cen energie.  Jedná se o kalkulátory, do kterých zákazník zadá základní informace o své spotřebě, místě odběru a současném dodavateli. Na základě těchto údajů je vygenerován přehled nabídek jednotlivých společností i s upozorněním na výši úspory při změně dodavatele.

Rozdíly mezi jednotlivými kalkulátory čekají zákazníky také po zobrazení výsledku srovnání. Většina srovnávačů nabízí totiž možnost smlouvu rovnou sjednat. Pokud si zákazník na základě srovnání vybere společnost, která mu nejvíce vyhovuje, následuje přesměrování na online formulář nebo žádost o vyplnění kontaktních údajů, na které jsou obratem zaslány dokumenty, potřebné ke změně dodavatele. Společně s nezbytnými formuláři jako je smlouva, obchodní podmínky a plná moc, zasílají některé společnosti nápovědu a vzor vyplněné smlouvy, aby zákazníkovi co nejvíce usnadnily vyplňování žádosti.

Výhodou těchto serverů je fakt, že zdarma poskytují poradenství v oblasti cen energií. Stránky provozující srovnávače již většinou neobsahují pouze kalkulátor, ale poskytují zákazníkům i základní informace o společnostech dodávajících energii, komplexní informace o dění na trhu energií a další servis a podporu při rozhodování o změně dodavatele. Spotřebitelé v České republice se začali o ceny energií více zajímat, což nejlépe dokládá fakt, že od začátku roku do konce listopadu 2011 využilo možnost změny dodavatele 412 tisíc odběratelů elektřiny a 327 tisíc odběratelů plynu.