« zpět na výpis článků

Životní pojištění je třeba obměňovat podle životních situací

Uzavření rizikové životní pojistky se stává čím dál více běžnější. Lidé se chtějí chránit před zdravotními riziky, které by jim mohly zabránit ve vydělávání peněz. Týká se to zejména živitelů rodiny. „Životní pojistku je však nutné obměňovat podle životní situace klienta a ideální je začít ji platit co nejdříve, protože to vyjde nejlevněji,“ říká analytik pojistného trhu Porovnej24 Zdeněk Novák.

mobil

  životní pojištění   Srovnat ceny životního pojištění

 

Podle analytiků je vhodné již „v mládí“ uvažovat o pojištění proti riziku invalidity nebo trvalých následků úrazem.

„Důvodem je, že mladý člověk má celý život před sebou a v případě nepříjemné události, která by vedla například k některému stupni invalidity, by to pro něj znamenalo nízký příjem z invalidního důchodu po mnohem delší dobu než pro člověka, který má do penze například pět let, již vychoval děti a zaplatil hypotéku,“ vysvětluje Novák.

Uzavření pojistky v mladém věku značí nižší cena pojištění. V mládí je člověk přece jenom čilejší, než je třeba ve středním věku, což značí, že ho pojišťovna spíše pojistí na všechny zdravotní rizika.

TIP: Srovnejte si zdarma životní pojištění

Podle Nováka další životní změnou, která by se měla projevit v životní pojistce, je sjednání si úvěru na vlastní bydlení.

„Aktualizovat si životní pojistku jde, pokud na to bylo pamatováno při uzavření smlouvy, vcelku snadno. A bude to stát méně než založení úplně nové smlouvy,“ říká Novák.

V tomto případě platí, že mladý člověk kryje svým životním pojištěním zejména rizika, která by mohla mít dopad na životní úroveň. S příchodem rodiny se struktura a pohled životního pojištění mění. Nenadálá událost, která vyžaduje finanční krytí, neovlivňuje pouze klienta, ale také životního partnera a děti.

„V takovém případě obsahuje životní pojištění rizika jako smrt z jakýchkoli příčin, případně v doplňku smrt úrazem, již dříve zmíněná invalidita a trvalé následky úrazem a často také denní dávky pracovní neschopnosti,“ vyjmenovává Novák.

Trh nabízí i širokou škálu dalších připojištění. S přibývajícím věkem, dospíváním dětí, snižováním finančních závazků vůči bankám a podobně potřeba zajištění alespoň co do výše pojistných částek na většinu životních rizik klesá. Je proto třeba neustále revidovat a aktualizovat stávající pojištění, případně využít nabídky modernějších nástrojů určených k zajištění příjmů, které budou v té době k dispozici. Zároveň je však třeba myslet i na krytí nákladů spojených se zdravotní péčí ve vysokém stáří.

„Při změně pojišťovny je nutné si vždy dát dobrý pozor na takzvané ochranné lhůty pojišťovny, čekací doby. To značí, že pojistka bude krýt některá rizika až s odstupem například jednoho až dvou let od uzavření smlouvy,“ upřesňuje Novák.

TIP: Získejte lepší podmínky s novým životním pojištěním

Podle něj je ale také nutné přihlédnout k aktuálnímu zdravotnímu stavu, pokud se za dob trvání původní pojistky změnil k horšímu, je nutné být velmi obezřetný a změnu smlouvy v pojišťovně dobře konzultovat s odborníkem na životní pojištění.

„V tomto můžeme každému poradit u nás na Porovnej24.cz. Stačí nám jenom zavolat,“ uzavírá Zdeněk Novák.

Další tematické články: nejlevnější cestovní pojištění, cestovní pojištění

 

Další článek: Hypoteční úvěr a životní pojištění spolu dávají smysl »