« zpět na výpis článků

Změna dodavatele elektřiny a plynu – březen 2013

Za měsíc březen změnilo dodavatele energie stejné množství odběratelů jako v měsíci únoru. Jak se bude vyvíjet trh s energiemi?

 

Z nových statistik Operátora trhu s elektřinou (OTE), které byly zveřejněny začátkem dubna, vyplývá, že za měsíc březen změnilo dodavatele energie stejné množství odběratelů jako v měsíci únoru. Celkový počet převodů dosáhl čísla 58.612. Za první kvartál počet převodů dosáhl již čísla 221.421.

Změny Energie 2013

Elektřina

V oblasti elektřiny se počet změn dodavatele týkal 28.698 odběrných míst a v porovnání s únorem tak vzrostl o 16 procent. Celkově si připsalo nové klienty 36 společností. Nejvíce nových klientů se podařilo získat společnostem RWE Energie, a.s. a Centropol Energy, a.s. Mezi tři dodavatele s nejvyšším počtem nových odběrných míst se zařadil také jeden z tradičních dodavatelů elektřiny společnost E.ON. Ten získal 2.203 nových zákazníků.

Plyn

Množství převedených smluv na dodávku zemního plynu kleslo v březnu o 12 procent. Změnu uskutečnilo 29.914 odběratelů, což je o 3.910 méně než v únoru. Celkově si klienty připsalo 40 společností. Stejně jako u elektřiny tak i u plynu byli nejaktivnější velcí a známí dodavatelé. Nejvíce nových zákazníků získala společnost ČEZ Prodej, s.r.o., ke které přešlo 9.851 odběratelů. Následoval tradičně dominantní dodavatel plynu E.ON Energie, a.s., který dokázal přilákat 5.215 nových klientů. Kromě elektřiny se Centropol Energy drží na vrcholu žebříčku také u plynu. S více než tisícem nově převedených smluv se blíží 60.000 odběrných míst na zemní plyn.

Jak se bude vyvíjet trh s energiemi

Vdalších měsících bude do značné míry záviset na pohybu cen jednotlivých komodit. Již začátkem tohoto měsíce oznámila společnost RWE snížení cen zemního plynu v průměru o 10 procent s platností od 3.května 2013. Vzhledem k příslibu garance nižší ceny vůči dominantnímu dodavateli, kterým RWE je, následně oznámili snížení cen plynu také další dodavatelé. Mezi ně patří např. ČEZ Prodej, s.r.o., Centropol Energy, a.s.nebo Bohemia Energy entity, s.r.o..

Ačkoliv je tedy topná sezóna již téměř za námi, díky nižším cenám plynu se tak dá v nadcházejícím období předpokládat i zvýšený zájem odběratelů o přechod k levnější energetické společnosti. Pokud i Vy uvažujete o změně dodavatele energií, není nic jednoduššího, než si porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů na stránkách na kalkulačce cen plynu a kalkulačce cen elektřiny.

Další tematické články: elektřina, plyn, ceny energií, dodavatelé energie

 

Další článek: Má váš dům energetický štítek? »