Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Změna dodavatele před létem se vyplatí

article big
4 minuty čtení
Energie
29.6.2015

Přes 250 tisíc domácností loni přešlo k jinému dodavateli elektřiny. Změna dodavatele je ze zákona zdarma. Změna však není samozřejmá. O tom, jak často mohou domácnosti poskytovatele energie změnit, rozhoduje typ smlouvy. Nespokojenému zákazníkovi může s urychleným odchodem pomoci zvýšení ceny nebo změna obchodních podmínek. O této možnosti však ví méně než polovina českých odběratelů.

 elektřina  Srovnejte ceny elektřiny    plyn  Srovnejte ceny plynu

Pokud se rozhodnete pro změnu dodavatele, měli byste kromě ceny u nové společnosti zkontrolovat i typ smlouvy u stávajícího obchodníka. Obchodní podmínky smlouvy totiž rozhodují o tom, zda můžete výpověď podat okamžitě nebo výhradně k určitému datu. Kromě klasické výpovědi mohou odběratelé využít také odstoupení od smlouvy v případě, kdy dodavatel navýší ceny nebo změní obchodní podmínky. Další možností, jak ušetřit za elektřinu nebo plyn, je tzv. retence – tedy změna produktu.

Výpovědní lhůta je 3 měsíce

Dodavatelé běžně nabízejí dva typy smluv: na dobu neurčitou a na dobu určitou. Rozdíl je v tom, že smlouvu na dobu neurčitou lze vypovědět kdykoli v průběhu roku a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty začíná domácnost odebírat energii od nového dodavatele. Smlouva na dobu určitou se sjednává na konkrétní období - většinou na dva nebo tři roky, případně je její konec stanoven ke konkrétnímu datu.

V případě, že jste dodavatele neměnili, ani nepodepisovali žádný dodatek na slevu u stávající společnosti, je pravděpodobné, že máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. V tomto případě se vám vyplatí změnit dodavatele na jaře.

Srovnejte si nabídky cen elektřiny a plynu, změňte dodavatele a ušetřete.

Jestliže dodavatel zdraží, můžete odejít okamžitě

V případě, že dodavatel zdražuje energie nebo mění obchodní podmínky, můžete od smlouvy odstoupit ve zkrácené lhůtě. O podobné eventualitě nicméně stále nejsou informováni všichni odběratelé.

Novela energetického zákona z roku 2011 však hovoří jasně. Pokud dodavatel energie zdraží nebo změní obchodní podmínky, zákazník může v krátké době bezplatně odejít. Lhůta, do kdy je třeba odstoupení podat, se liší podle toho, zda a jak dodavatel změnu zákazníkovi oznámí. Obchodník by měl o chystané změně zákazníka poučit nejpozději 30 dní před zvýšením cen nebo úpravou obchodních podmínek. Ještě 10 dnů před tím, než změny nabydou účinnosti, můžete od smlouvy odstoupit.

Pokud dodavatel změnu obchodních podmínek neoznámí zákazníkovi adresně, například dopisem, e-mailem nebo SMS zprávou, lhůta pro odstoupení se prodlužuje a od smlouvy lze odstoupit ještě 3 měsíce poté, co změny nabyly účinnosti.

Využít se dají i akční nabídky pro stávající zákazníky

Alternativou změny dodavatele může být sjednání nového produktu (tarifu) u stávající společnosti. Takzvanými retenčními nabídkami se snaží společnosti své stávající klienty udržet. I tak se dá získat nižší cena elektřiny nebo plynu, a to bez poměrně náročného procesu změny dodavatele. Stačí pouze kontaktovat svého dodavatele na zákaznické lince a požádat o nový tarif.

Získejte levnější povinné ručení a ušetřete až 75 % z běžné ceny!

SPOČÍTAT

Mohlo by vás zajímat

thumb
Cestovní pojištění
Ceny pohonných hmot v Evropě + 4 tipy, jak ušetřit při cestě autem do ciziny
18.7.2019

Chystáte se na dovolenou autem a přemýšlíte, zda pořádně natankovat už doma, nebo ušetřit na pohonných hmotách díky tomu, že je načerpáte na zahraniční pumpě? Připravili jsme pro vás aktuální přehled, mapující ceny pohonných hmot v Evropě a přilehlých…

thumb
Kreditní karty
Jak na výběr z bankomatu v zahraničí, aby vás vyšel co nejlevněji?
8.7.2019

Věčné dilema každého cestovatele — jak na dovolené vybrat hotovost, aby se váš rozpočet zbytečně neprohnul kvůli drahým poplatkům. Existuje pár triků, které mají šanci váš výběr z bankomatu v zahraničí výrazně zlevnit. Výše poplatků a tudíž i výhodnost…

thumb
Životní styl
Jak reklamovat zboží v roce 2019 — nenechte se vodit za nos!
3.7.2019

Nakoupit zboží, používat jej několik týdnů či měsíců, poté se rozčílit nad tím, jak se vám sám od sebe zničí a klusat do obchodu pro nový nákup. Máte už tohoto kolotoče plné zuby? Naučte se, jak reklamovat zboží a ušetřit nemalé peníze. Máte na víc! Za…

thumb
Životní styl
Zasklený balkon: 6 tipů, jak jej proměnit v místnost snů
29.6.2019

Když pohledem přejedete přes fasádu bytových domů, některé balkony se lesknou díky skleněné stěně. Uvažovali jste už o tom, že byste z balkonu či lodžie udělali místnost navíc? S čím je potřeba počítat, když chcete zasklený balkon a jak moc se dá s touto…