« zpět na výpis článků

Znalost finančního produktu podmiňuje uzavření smlouvy

Hospodářský růst stimuluje spotřebu a podle České národní banky Češi tak aktuálně na spotřebitelských úvěrech dluží něco přes 260 miliard korun. „Mohlo by to být o poznání méně, pokud by si lidé uměli úvěr správně vybrat a taktéž ho co nejvýhodněji umořit,“ říká provozovatel Porovnej24.cz Zbyněk Laisek.

půjčka

půjčka-úvěr   Srovnat půjčky

 

Podle statistik České národní banky zadluženost domácností stále narůstá. Kromě drobných pohledávek, které nejčastěji vznikají neuhrazenými platbami za telefon a nedoplatky na platebních kartách, má velký podíl na zadluženosti Čechů spotřební zboží. A tyto dluhy také lidé nejhůře splácejí. Podle průzkumů ale 60 procent Čechů o sobě prohlašuje, že má základní úroveň znalostí v oblasti financí, orientují se všeobecně v nabídkách bank a ostatních finančních institucí, nemají však znalosti o konkrétních finančních produktech.

TIP: Srovnat půjčky během pár minut se srovnávačem produktů Porovnej24.cz

„A právě v tom posledním je ten problém. Je něco jiného vědět, že v reklamě na banku vystupuje známý herec spolu s domácími mazlíčky, ale vědět, kolik skutečně a celkově za rok zaplatím své bance nebo pojišťovně a za co, je už docela jiný typ znalosti,“ vysvětluje Zbyněk Laisek.

Právě orientace v parametrech finančních produktů je nejhlavnější.

„To se také může stát, že roky platíte nějaký typ pojištění, a ve chvíli, kdy má dojít na plnění pojistného ze strany pojišťovny, zjistíte, že nedostanete nic nebo jen velmi málo, protože po celou dobu byly ve vaší smlouvě nastaveny limity pojistného. To je přece čistá ztráta,“ dodává Laisek s dovětkem, že na vině nejsou finanční produkty, ale lidé, kteří s nimi neumějí pracovat. Jako příklad uvádí zdražení úvěru pokaždé, když ho klient neplatí řádně a včas. I proto jsou Češi relativně hodně zadlužení. 44 procent lidí přiznává, že se v minulosti dostali do prodlení s platbou a 18 % Čechů má pohledávky po splatnosti. Podle něj i z těchto důvodů je v případě sjednání úvěru, ale i jakéhokoli jiného finančního produktu na prvním místě důkladná úvaha nad tím, co od něj chci a očekávám, pak výběr produktu podle toho, kolik mě bude stát, a teprve pak uzavření smlouvy.

„Zní to triviálně, ale to je základ. Týká se to jak půjček, pojištění nebo třeba i energií. Když už víte, co chcete, je potřeba si udělat srovnání aktuální nabídky na trhu, k tomu slouží Porovnej24.cz, které nabízí i znění konkrétních smluv, a teprve následně se rozhodnout na základě ceny a kvality,“ uzavírá Laisek.

Další tematické články: půjčka úvěr

 

Další článek: Pozor na vysoké poplatky za upomínky u neseriózních poskytovatelů úvěrů »