porovnej24 logo
test

11 odpovědí na nejčastější dotazy na téma penzijní připojištění

28. 1. 2021 | Aktualizováno: 1. 2. 2021
|
Délka čtení: 13 min.

Zajímá vás, jestli se vyplatí uzavřít penzijní připojištění? Nejste si jistí, kolik stát na "penzijko" přispívá a jak je to s daňovými zvýhodněními? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Chcete se finančně připravit na stáří a neponechat tak nic náhodě? Zároveň nejste jeden z těch, co šijí věci horkou jehlou? Potom jste na správné adrese! Zodpovíme zde všechny časté dotazy ohledně penzijního připojištění. To vše přehledně a s užitečnými odkazy, které vám pomohou v rozhodování.

důchod

1.) Vyplatí se uzavřít penzijní připojištění?

Vzhledem k stárnutí populace stát nebude mít za několik let dostatek peněz na výplatu důchodů. Lidem bez vlastního spoření tak budou důchody sloužit pouze k přežití. Proto stát příspěvky podporuje soukromé spoření na důchod v penzijních fondech.

penzijní připojištění

2.) Co je penzijní připojištění?

Penzijní připojištění je jednou z forem dobrovolného spoření, které jsou podporované státem. Penzijní připojištění je upraveno zákonem č. 42/1994 Sb., v platném znění. Zakládá se na pravidelných měsíčních příspěvcích, které lze na účet penzijního fondu poukazovat i za delší časová období (čtvrtletí, pololetí, rok).

K vašim příspěvkům dostáváte navíc státní příspěvky, podíly na zisku fondu a můžete také využít velmi zajímavých daňových zvýhodnění. Dále vám na vaše penzijní připojištění může přispívat váš zaměstnavatel.

Výše měsíčně vložené částky na penzijní připojištěníRoční snížení daňového základuRoční daňová úleva

500 Kč

0 Kč

0 Kč

1 000 Kč

0 Kč

0 Kč

1 200 Kč

2 400 Kč

360 Kč

1 500 Kč

6 000 Kč

900 Kč

2 000 Kč

12 000 Kč

1 800 Kč

2 500 Kč

18 000 Kč

2 700 Kč

3 000 Kč

24 000 Kč

3 600 Kč

3 500 Kč

24 000 Kč

3 600 Kč

penzijní spoření

3.) Kdo může uzavřít penzijní připojištění?

Penzijní připojištění může uzavřít osoba starší 18 let s trvalým pobytem v ČR, nebo v jiném členském státě Evropské unie (pokud se účastní veřejného nebo důchodového pojištění v ČR, nebo pobírá důchod z českého důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v České republice). Uzavření smlouvy je dobrovolné.

důchod 2021

4.) Proč je penzijní připojištění výhodné?

  • Garance nezáporného zhodnocení vkladů. Máte garanci, že i při špatném hospodaření fondu dostanete zpět všechny vložené peníze.

  • 50 % naspořených peněz si můžete vybrat již po 15 letech. Na smlouvě stačí zatrhnout „typ penze výsluhová“. Toto zaškrtnutí nemá žádné negativní dopad, navíc výběr nemusíte uskutečnit.

  • Maximální státní příspěvek činí 2 760 Kč za rok. Pro získání nejvyššího příspěvku musíte spořit minimálně 1 000 Kč každý měsíc. Do 300 Kč za měsíc nedostanete od státu nic.

  • Použití prostředků není nijak účelově omezeno.

  • Z nutnosti garantovat návratnost vložených peněz vyplývá opatrnost při investování peněz, které penzijní fondy umisťují do bezpečných státních dluhopisů s krátkodobou či dlouhodobou lhůtou splatnosti, na termínované účty u spolehlivých bank. Výnosové procento proto občas nepokryje inflaci, ale zároveň neztrácíte v důsledku velkých výkyvů hodnoty investovaných peněz.

  • Přispívat na penzi vám může také zaměstnavatel nebo jakákoliv třetí osoba.

  • Spoření je daňově zvýhodněné pro fyzické osoby i zaměstnavatele.

penzijní připojištění

5.) Jak vysoká je státní podpora?

Státní podpora penzijního připojištění je kromě daňových zvýhodnění příjemným bonusem. Její výši naleznete v tabulce níže.

Měsíční vkladVýše měsíčního státního příspěvku

100 Kč

0 Kč

200 Kč

0 Kč

300 Kč

90 Kč

400 Kč

110 Kč

500 Kč

130 Kč

600 Kč

150 Kč

700 Kč

170 Kč

800 Kč

190 Kč

900 Kč

210 Kč

1000 Kč

230 Kč

důchodový věk

6.) Jak a kdy mi fond peníze vyplatí?

Podmínkou je vždy dovršení 60 let a zároveň 60 měsíců spoření. Jednou možností je výplata starobní penze (výplata každý měsíc určité částky). Jinou možností, častěji využívanou, je výplata celé částky najednou takzvaným jednorázovým vyrovnáním.

Všechny možnosti vyplácení penze jsme podrobně popsali ve článku: Kdy můžu vybrat penzijní připojištění?

penzijní připojištění

7.) Mohu si nechat peníze vyplatit dříve?

Ano, ale není to výhodné. Pokud smlouvu vypovíte před 60. rokem věku, dostanete takzvané odbytné a ztratíte státní příspěvky. Při spoření kratším než 5 let platíte sankční poplatek 800 Kč. A pokud nenaspoříte alespoň 12 měsíců nedostanete nic.

penzijní připojištění

8.) Co když nebudu moci platit penzijní připojištění?

Pokud nebudete moci zasílat měsíční příspěvky na své penzijní spoření, můžete smlouvu přerušit, nebo můžete placení příspěvků odložit. Přerušení či odložení placení oznamte fondu písemně.

lidé v důchodu

9.) Je možné přejít k jinému fondu?

Ukončení smlouvy k penzijnímu připojištění

Ukončení smlouvy je možné pro ty klienty, kteří už mají nárok na výplatu starobní penze u stávající smlouvy. Podají písemně žádost o ukončení smlouvy a zahájí nové spoření jinde. Úspory z nové smlouvy budou moci vybrat minimálně po 60 měsících spoření a ve věku 60 let.

Převod prostředků z jednoho "penzijka" do druhého

Veškeré finance bez toho, aby klient přišel o výhody, bylo možné převést jen do února 2012.

"V současné době pokud účastník transformovaného fondu hodlá přejít k jiné penzijní společnosti, musí nejprve převést naspořené prostředky z transformovaného fondu (dřívější penzijní připojištění) do doplňkového penzijního spoření, tedy do některého z nových účastnických fondů, které penzijní společnost vytvořila. Z účastnického fondu pak náslledně účastník může přejít do účastnického fondu jiné penzijní společnosti," uvádí server Finance.cz.

penzijní fond

10.) Jak si vybrat správný penzijní fond?

Hlavními parametry je historická výkonnost, velikost či důvěryhodnost fondu. Potřebné informace naleznete v našem srovnávači penzijních spoření.

důchod

11.) Proč a jak uzavřít smlouvu na tomto portálu?

Můžete si vybrat nejvýhodnější penzijní fond a smlouvu uzavřít pohodlně online. Po vybrání penzijního fondu vyplňte krátký online formulář. Naši experti zkontrolují správnost všech vložených dat a případně se s Vámi telefonicky spojí.

Vytištěnou smlouvu Vám pošleme poštou na Vaši adresu k podpisu. Smlouvu podepíšete, vložíte do připravené odpovědní obálky a zdarma pošlete zpět na předvyplněnou adresu. My ji za Vás odešleme do fondu, ze kterého vám za několik dní přijde potvrzení, že jste stal účastníkem fondu.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.