porovnej24 logo
test

Jaký je rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením?

6. 7. 2021 | Aktualizováno: 9. 7. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Je dobré myslet na stáří a připravovat si finanční rezervu. Jedním z produktů, které se v Čechách těší velké oblibě, je důchodové spoření. Původní produkt se jmenoval penzijní připojištění, dnes známe doplňkové penzijní spoření. Jaký je mezi produkty rozdíl? A fungují oba nebo jen jeden?

Penzijní připojištění bylo prvním z nástrojů důchodového spoření. Dnes už se do něj ale nepřihlásíte. Nicméně spořit si na důchod můžete dále. Využít lze doplňkové penzijní spoření, ale klidně i některý z dalších spořicích nástrojů. Oblíbené je stavební spoření nebo třeba vklady do státních dluhopisů. Zkrátka jakýkoliv způsob, kterým se dopředu zajišťujete na stáří, je dobrý. My se ale podíváme na rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením.

penze

Penzijní připojištění a jeho současný stav

Penzijní připojištění je produkt, který sice stále běží, ale poslední smlouvy byly uzavřeny do konce roku 2012. Pak už se smlouvy uzavíraly na doplňkové penzijní spoření. Rozdíl mezi produkty je ve výnosech a možnosti vybrat si vložené peníze. U penzijního připojištění se peníze mohly vkládat pouze do jednoho a velice konzervativního fondu. Proto dnes výnos z tohoto připojištění nepřekračuje 2 %. Na druhé straně nemůže být záporný, to garantuje zákon. Část naspořených peněz si můžete po 15 letech vybrat.

Tip!

Věděli jste, že... současní účastníci penzijního připojištění byli přesunuti do tzv. transformovaných fondů? Název se změnil, ale daňové výhody i státní příspěvek zůstaly.

domov důchodců

Doplňkové penzijní spoření

Současná forma spoření na důchod s podporou státu. Zde si při uzavírání smlouvy můžete vybrat z několika strategií:

  • konzervativní

  • vyvážené

  • dynamické

Dynamická a vyvážená strategie slibují vyšší výnosy než penzijní pojištění, ale také mírně vyšší riziko. Strategie lze i kombinovat a riziko tak rozložit.

starší pár

Státní příspěvky a daňové výhody

1.) Daňové výhody

Daňová úleva u penzijního připojištění i doplňkového penzijního spoření začíná u roční úložky 12 000 Kč a její maximální výše je 24 000 Kč. Nejvíce se tak vyplácí spořit 3 000 Kč měsíčně, resp. 36 000 Kč za rok. Po odečtení 12 000 Kč, si tak můžete uplatnit daňovou výhodu 24 000 Kč.

Měsíční vklad (v Kč)Snížení ročního daňového základu o (v Kč)Daňová úspora (v Kč)

1 000

0

0

1 100

1 200

180

1 300

3 600

540

1 500

6 000

900

8 400

1 700

1 260

2 000

12 000

1 800

3 000

24 000

3 600

2.) Státní příspěvky

Státní příspěvek je pro penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření totožný. Začíná u minimální úložky 300 Kč měsíčně a je 90 Kč. Strop státního příspěvku je 230 Kč měsíčně pro úložku 1000 Kč a více měsíčně.

Měsíční vklad (v Kč)Výše státního příspěvku 2021 (v Kč)

100 (minimální měsíční vklad)

0

200

0

300

90

400

110

500

130

600

150

700

170

800

190

900

210

1 000

230 (maximální výše)

3 000

230 (maximální výše)

Tip!

Tip! Na penzijní spoření vám může přispívat zaměstnavatel. Výše takového příspěvku není nijak stanovena a pro zaměstnavatele je to daňově uznatelný náklad.

důchod

Další možnosti, jak se už teď zabezpečit na stáří

1.) Najděte úspory a spořte

Možná vás to překvapí, ale i ve velice skromných rozpočtech se dají najít úspory. Perfektně k tomu poslouží sestavení domácího rozpočtu a kontrola všech výdajů. Uspořené prostředky pak můžete odkládat stranou a postupně spořit.

2.) Investujte, třeba po malých částkách, ale pravidelně

Poraďte se s odborníky na investování, vyberte si investici, které budete věřit a pravidelně do ní vkládejte peníze. Při investování je důležitá diverzifikace a pravidelnost. V dlouhodobém horizontu získáte peníze na větší investice nebo finanční polštář na stáří.

3.) Inspirujte se, kam investovat v roce 2021

Každá krize je také velkým zdrojem příležitostí. I v tomto roce jsou obory a investice, které rostou. Nechte se inspirovat zkušenými odborníky, kteří radí, kam letos investovat volné prostředky.

Nejste si jisti, jak nejlépe vyvážit současné investice do vašeho zabezpečení na důchod? Obraťte se na odborníky. Pomohou vám sestavit ideální portfolio úspor a investic.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.