Menu

Klimatizace do okna – vše, co potřebujete vědět

Aktualizováno dne 16.8.2022

Letní parna jsou realitou posledních let. Soustředění ve vyhřátých místnostech rapidně klesá. Vedro nepřidává ani na náladě. Palčivou otázkou je, jak spát v rozpálené ložnici? Jedním z možných řešení je klimatizace do okna. Má mnohé výhody, ale také pár omezení.

Klimatizace do okna – vše, co potřebujete vědět
8 minut čtení
Energie

Počet horkých dnů během letní dnů v posledních letech neúprosně roste. Pokud se k nim přidají i tropické noci, kdy není možné byt ochladit, začínáme mít problém. Proto se většina z nás v poslední době začala zajímat o možnosti klimatizování bytů a rodinných domů. Do domku se nejlépe hodí profesionálně instalované systémy. U bytu je možností řešení více. Jedním z nich je klimatizace do okna nebo parapetní klimatizace. Podívali jsme se, na co si dát při výběru pozor.

klimatizace do okna

Jak vypadá klimatizace do okna?

Parapetní klimatizace nebo klimatizace do okna získaly svůj název podle způsobu instalace. Umisťují se totiž přímo do okna nebo do výklenku ve zdi. Teplý vzduch z místnosti je odváděn zadní stranou klimatizace nebo malými prostupy přímo ve zdi. Čelní strana klimatizace pak pouští chladný vzduch do prostoru, který chceme ochladit. Tato klimatizace nemá žádnou venkovní jednotku.

Tip! Víte, na jaké spotřebiče v domácnosti si dát pozor? Podívejte se, které patří k největším žroutům elektřiny.

instalace klimatizace

Výhody klimatizace do okna

Proč je klimatizace do okna tak častou volbou malých bytů a kanceláří? Stačí se podívat na soupis jejich výhod a bude vám to jasné.

 • Nemá žádnou venkovní jednotku, kterou by bylo nutné montovat na fasádu domu.
 • V místnosti nezabírá prostor.
 • Instalace je snadnější než u klasické splitové klimatizace.
 • Nemá hadici, kterou by bylo nutné umístit do okna a pořídit k ní speciální těsnění.
 • Skvěle se hodí do menších místností.
 • Běžnou výbavou je dálkové ovládání, které zvyšuje komfort užívání.

Tip! Cenově patří okenní klimatizace mezi finančně náročnější domácí spotřebiče. Nechte si spočítat, na kolik by vás vyšla půjčka na klimatizaci.

Porovnej půjčky

okenní klimatizace

Jak vybírat okenní klimatizaci?

Klimatizace je další elektrický spotřebič. Vůbec nepopíráme, že je často doslova nezbytný. Nicméně v době neustále stoupajících cen elektrické energie je důležité věnovat pečlivému výběru dostatečnou pozornost. Jen tak získáte přístroj, který vám zpříjemní horké dny a zároveň příliš nenabourá rodinný rozpočet.

Tip! Výdaje za elektrickou energii i plyn pomohou udržet pod kontrolou praktické on-line kalkulačky. Ve vteřině zjistíte, zda za energie zbytečně nepřeplácíte.

Porovnej dodavatele elektřiny

 • Energetická třída – Toto je nejdůležitější informace pro vaši peněženku. Úsporné klimatizace do okna mají označení A+++, nejslabší energetická třída má označení D. Okenní klimatizace patří k těm méně šetrným, proto se vyplatí vybírat nejvyšší možnou energetickou třídu.
 • Výkon chlazení – Výkon klimatizace určuje, jak příjemně vám bude v místnosti. Do malých místností stačí slabší výkon, větší prostor potřebuje k ochlazení vyšší výkon.
 • Hlučnost – Parapetní klimatizace nepatří mezi nejtišší zařízení na trhu. Pokud budete vybírat klimatizaci do okna ložnice, dívejte se po klimatizacích pod 50 dB.

Výkon klimatizací se udává v britských jednotkách tepla nebo ve wattech. Minimální potřebný výkon spočítáte podle jednoduchého vzorce. Stačí znát rozměry místnosti, kterou chcete klimatizovat.

                                          Velikost místnosti v m3*30 W
Výkon klimatizace=  ___________________________________________  x 3400
                                                                    1000

okenní klimatizace

Funkce navíc

Když už máme mít doma spotřebič navíc, tak ať to stojí za to. Před konečnou volbou je proto skvělé podívat se na doplňkové funkce zařízení, které se dostaly do užšího výběru.

 • Odvlhčování – Do starší zástavby, která často trpí zvýšenou vlhkostí, se hodí klimatizace, které umí vzduch odvlhčit. Zabrání tak zbytečnému rozvoji plísní.
 • Topení – V chladnějších měsících oceníte zařízení, které umí vzduch nejen chladit, ale i ohřívat. Je to perfektní řešení, pokud plánujete klimatizace do prostor, kde ještě nemáte topení.

Tip! Topení klimatizací je v poslední době hit. Možná vás překvapí, že to může být ekonomicky zajímavé řešení.

Parapetní klimatizace, stejně jako klimatizace bez venkovní jednotky, se hodí do menších bytů nebo malých kanceláří. V případě, že chcete ochladit větší byt, je lepší zaměřit se na jiné možnosti. A nezapomeňte, že klimatizace potřebuje také pravidelnou péči a čas od času i nějakou opravu.

Mohlo by vás zajímat

plynový kondenzační kotel
Plynový kondenzační kotel: Jak se starat o jeho údržbu a čištění?
19.4.2023

Plynový kondenzační kotel je spojený s řadou výhod. Jedná se zejména o úsporné vytápění a ohřev vody, vysokou účinnost, snadnou regulaci a ekologický a čistý provoz.

Plynové topení na propan-butan: Ideální řešení pro karavany, chaty a dílny
17.4.2023

Zima už letos nejspíš řekla poslední slovo. Právě nyní proto nastává ten pravý čas na úvahy o vytápění v průběhu dalších mrazivých dnů. Máte několik měsíců na přemýšlení i na realizaci změn. Plynové topení by mohlo být zajímavé řešení. Přečtěte si o něm…

jak dlouho trvá připojení elektřiny
Jak dlouho trvá připojení elektřiny? Co je potřeba k rychlému vyřízení?
12.4.2023

Bez elektřiny nedáme doma ani ránu. Používá se na topení, svícení, ohřev vody a pro provoz nejrůznějších spotřebičů. Bez připojení k elektřině nedostaneme na stavbu domu ani stavební povolení. Jak dlouho trvá připojení elektřiny a jak postupovat, aby bylo…

jak se zbavit statické elektřiny
Jak se zbavit statické elektřiny? 3 snadné tipy
10.4.2023

Že pravidelně bojujete s nepříjemnými výboji při zavírání dveří od auta, dostáváte ránu při kontaktu s jinými lidmi nebo vám vlají vlasy a vy je nemůžete zkrotit? To všechno jsou nepříjemnosti, které jsou spojené se statickou elektřinou. A jak se zbavit…