Menu

Na kolik peněz vás vyjde péče o seniora? Kolik stojí domov důchodců a další výdaje

Aktualizováno dne 20.11.2019

Nebývá snadné dívat se, jak se vašim rodičům či prarodičům zhoršuje zdraví a jsou stále více odkázáni na pomoc druhých. Jak v takovém případě postupovat, jak jim zajistit dostatečnou péči a kolik vás to všechno bude stát?

Na kolik peněz vás vyjde péče o seniora? Kolik stojí domov důchodců a další výdaje
10 minut čtení
Penze

Takový moment člověka většinou zastihne nepřipraveného. Je zvyklý vídat své rodiče či prarodiče v plné síle, a najednou nastanou situace, se kterými si senior už neumí poradit. Má problémy s chůzí, nebo začne zapomínat natolik, že není schopný samostatného života. Jaké máte v takovém případě možnosti?

1) Domov seniorů

První možností, která vás zřejmě napadne, je umístit seniora do speciálního domova, kde se o něj postarají 24 hodin denně. Výhodou je neustálý dohled nad vaším rodinným členem, tudíž si můžete být jisti, že senior dostane třikrát denně najíst a bude o něj postaráno. Rovněž to může být vhodným řešením pro osamělého seniora, který může v domově navázat přátelství s ostatními klienty a necítit se sám. Nevýhodou je dlouhá čekací doba - někde může být delší než rok.

Jak postupovat při hledání

Při hledání domova si položte otázku, zda babička či dědeček trpí tělesnými, nebo mentálními problémy. Pro klienty, kteří mají běžné zdravotní problémy spojené se stářím (napříkla potíže při chůzi nebo problémy se srdcem), jsou k dispozici domovy seniorů. Pokud má člověk stařeckou demenci nebo Alzheimerovu nemoc, poskytne mu pomoc domov se zvláštním režimem. Klienta s mentálními problémy totiž do běžného domova nevezmou - k tomu právě slouží domovy se zvláštním režimem. Když do internetového vyhledávače zadáte výraz „domov pro seniory“ nebo „domov se zvláštním režimem,“ najde vám to spoustu těchto zařízení ve vašem okolí.

V domovech většinou bývá dlouhá čekací doba. Šanci na přijetí zvýšíte tím, že podáte přihlášku do více těchto zařízení. Různé domovy seniorů najdete na této stránce, spravované Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Kolik stojí domov důchodců

Cena za stravu a ubytování se řídí zákonem o sociálních službách. Za bydlení a jídlo si může domov seniorů účtovat maximálně 380 Kč denně. Klientovi rovněž musí zbýt 15 % z jeho příjmu jako kapesné. Domov si však může účtovat peníze navíc za nadstandardní péči.

Cena za pobyt v domově záleží na několika parametrech. Jsou jimi lokalita, typ pokoje (jednolůžkový vs. dvoulůžkový), stupeň závislosti klienta a typ zařízení (zda je spravované městem či obcí, nebo se jedná o soukromé zařízení).

  • Státní domovy jsou levnější variantou. Cena za měsíc se většinou pohybuje mezi 8500 Kč až 12 000 Kč. 

Mnohá zařízení nabízí několik cenových variant podle typu pokoje a stravy. Takto se například v roce 2019 pohybují ceny v domově seniorů Burešov Zlín.

Dvoulůžkový pokoj, strava 3 x denně 9570 Kč/měsíc
Dvoulůžkový pokoj, strava 6 x denně  10 410 Kč/měsíc
Jednolůžkový pokoj, strava 3 x denně 10 560 Kč/měsíc
Jednolůžkový pokoj, strava 6 x denně 11 780 Kč/měsíc
  • Soukromá zařízení jsou obvykle dražší a za pobyt tu můžete měsíčně zaplatit i přes 20 000 Kč.

Tip! Jaké bude jednou vaše stáří? Nechcete na stará kolena skončit v nejlevnějším typu ubytovacího zařízení? To, zda budete v klasickém domově, nebo v soukromém zařízení s bazénem a zahradou, záleží pouze na množství vašich úspor. Zjistěte, který penzijní fond vaše úspory zhodnotí nejlépe. Porovnat nabídky penzijních fondů

Jak vybrat vhodný domov

Kromě finanční otázky vás zřejmě bude zajímat, jak vybrat domov tak, aby se v něm váš rodinný příslušník cítil co nejlépe. Než podáte přihlášku do některého zařízení, najděte si na internetu zkušenosti lidí s tímto domovem. Důležité je také vzít vašeho člena rodiny na prohlídku do daného domova, aby si mohl toto zařízení projít a zjistit, zda mu to tam vyhovuje. Při prohlídce si všímejte různých důležitých detailů, jako je přístup personálu ke klientům, zda mají senioři nějaký kulturní program a zda je v areálu domova nějaké místo k trávení volného času zahrada, terasa, televizní místnost, knihovna.

2) Terénní služba

Pokud senior nepotřebuje celodenní asistenci a navíc má v místě svého bydliště sociální vazby, díky kterým se necítí osamělý, není důvod jej zatím dávat do domova důchodců. V takovém případě může pomoct terénní služba. Sociální pracovnice bude za seniorem docházet na několik hodin týdně a pomáhat mu s běžnými činnostmi (pomoc s přípravou pokrmů, osobní hygienou, nákupy a různými pochůzkami).

Cena této služby se obvykle pohybuje mezi 100 - 150 Kč za hodinu.

3) Osobní péče

O svého rodiče či prarodiče se samozřejmě můžete starat i sami. V takovém případě vás stát podpoří formou příspěvku na péči. Příspěvek náleží osobě, která potřebuje pomoc. V tabulce uvádíme jeho výši podle toho, jak moc je senior závislý na péči druhých.

1. stupeň (lehká závislost) 880 Kč
2. stupeň (středně těžká závislost) 4400 Kč
3. stupeň (těžká závislost) 8800 Kč
4. stupeň (úplná závislost) 13 200 Kč

Jak vidíte, státní příspěvek není příliš štědrý a pro rodinný rozpočet může taková situace znamenat citelnou ránu. Péče o seniora svépomocí je tedy vhodná jen pro ty lidi, kteří můžou pracovat z domova a tím pádem být seniorovi nablízku po celý den.

4) Spolubydlení seniorů

Zajímavou alternativou může být spolubydlení seniorů. Hodí se hlavně pro ty seniory, kteří zatím nemají vážnější zdravotní problémy, ale zároveň nechtějí žít sami. V Brně například existuje unikátní projekt, založený na sdílení bytu několika seniory.

Město Brno pronajalo v Zámečnické ulici velké prostory, ve kterých můžou žít senioři a sdílet bydlení. Nájemné je vyjde levněji, než kdyby bydleli v samostatném bytě. Každý má svůj vlastní pokoj a sdílí společné prostory (společenskou místnost a kuchyň). Vyřeší se tím hned dva problémy finanční situace seniorů i jejich sociální život. V těchto prostorech si důchodci můžou popovídat s ostatními obyvateli a navazovat přátelství.

Zdroj: www.css.brno.cz

Zájem o tuto službu je velký a město Brno plánuje vybudování i dalších takových míst k bydlení.

Je pro vás Brno příliš daleko? Pokud má váš dědeček či babička dobré přátele, kteří jsou v podobné situaci, můžou si společně pronajmout byt, díky čemuž budou mít levnější nájem a navíc se vyhnou pocitu osamění.

Péče o seniory v budoucnu

Populace stárne a dá se očekávat, že v budoucnu nebude mít stát dostatek prostředků, aby seniory dostatečně zabezpečil prostřednictvím starobního důchodu. Je tudíž pravděpodobné, že velkou část svých výdajů budou muset lidé v budoucnu vyřešit prostřednictvím svých úspor.

Nikdy není příliš brzy začít myslet na penzi. Vhodným způsobem, jak se zabezpečit na stáří, je založit si penzijní spoření, v rámci kterého můžete získat štědrou podporu od státu.

Rovněž doporučujeme investovat, aby vaše peníze neztrácely kvůli inflaci na hodnotě.

Na našem portálu si můžete porovnat výhodnost jednotlivých investic a penzijních fondů a zjistit, kde se vaše peníze zhodnotí nejlépe. Porovnat výhodnost investic

Mohlo by vás zajímat

vánoční plánovač
Plánovač na pohodové Vánoce: Kdy nakoupit dárky, vyzdobit dům, naporcovat kapra, aj.
28.9.2022

Pohodové Vánoce? Na televizních obrazovkách a sociálních sítí vidíme, jak celá rodina sedí v klidu s usměvavými dětmi na sedačce, nebo si u perfektně ozdobeného stolu v širokém rodinnému kruhu dávají kapra s bramborovým salátem a pod stromečkem je hromada…

stěhování gauče
Zařizování bytu nebo domu: Podívejte se na nejčastější chyby!
27.9.2022

Váš domov je místem, kde byste se měli cítit příjemně. Místem, kam byste se měli rádi vracet. I proto byste zařizování bytu nebo domu měli věnovat patřičnou pozornost.

pražský hrad
Praha zdarma: 20 míst, kde nezaplatíte ani korunu
26.9.2022

Naše hlavní město je plné zajímavých atrakcí. Většina z nich však stojí nemalý peníz. My vám ale poradíme 20 tipů, jak si v Praze užít sport, různé akce a muzea a neutratit při tom ani korunu. Dnešní heslo zní Praha – zdarma.

zásuvka
Jaký je proud v zásuvce?
25.9.2022

Proud v zásuvce v českých domácnostech má jasně dané a neměnné parametry. Proč je tedy znát? Je dobré dát si pozor, pokud si nějaký spotřebič koupíte mimo Evropu, třeba v zámoří. Dalším otazníkem je připojení více spotřebičů do jedné zásuvky. Podívejme se…