Menu

Kolik stojí rozvody elektřiny v bytě, domě a na zahradě?

Aktualizováno dne 4.10.2021

Elektřina je pro moderní život naprosto zásadní. Dobře udělané rozvody elektřiny zajistí komfortní život, ale také byt či dům bez nevzhledných kabelů všudypřítomných prodlužovaček. Co když ale elektřina v bytě začne zlobit. Na kolik přijde rekonstrukce?

Kolik stojí rozvody elektřiny v bytě, domě a na zahradě?
10 minut čtení
Energie

Rozvody elektřiny řešíme při stavbě nového domu, nebo pokud chceme naši zahradu více zabydlet. U nového bytu se nás diskuze nad elektřinou spíše nedotkne. Jiné to však je, pokud máme starší dům či byt a cítíme, že bychom měli začít uvažovat o rekonstrukci elektrorozvodů. Kdy přichází její čas? Na kolik nás výměna elektrických rozvodů přijde? A s čím je nezbytné počítat?

osvětlení na zahradě

Kdy je nutné uvažovat o obnově elektrických rozvodů

Všechno stárne a materiály se vyvíjejí. To co před dvěma desítkami let bohatě stačilo, nevyhovuje dnešním standardům. Čas na obnovu elektrických rozvodů přichází vždy po 25 až 30 letech. Varovnými signály jsou problémy s elektřinou v bytě či domě. Změnu ale může vyvolat také nákup spotřebiče náročného na spotřebu elektřiny. Typicky to je elektrický sporák, nebo změna ve vytápění a nákup elektrokotle. Může ale také přestat stačit příkon obytné jednotky. Jednoduše máme víc spotřebičů, než rozvody utáhnou.

Tip! Podívejte se, kolik spotřebují nejoblíbenější moderní spotřebiče elektrické energie.

elektrické rozvody v domě

Vyměnit rozvody nebo zvolit rekonstrukci

Rekonstrukce bez výměny rozvodů ve zdech je levnějším řešením. Lákavá je i absence nepořádku, který vzniká při sekání do zdí. Počítejte ale, že to je pouze dočasné řešení. Výměně kabeláže se stejně nevyhnete. Kompletní výměna rozvodů je sice tedy o něco nákladnější, ale budete mít na dalších minimálně 20 let klid. Navíc si můžete vymyslet další zásuvky nebo vypínače. A pokud vám na kompletní výměnu momentálně chybí finance, spočítejte si, na kolik by vás vyšla rychlá půjčka.

Tip! Na rekonstrukci elektrických rozvodů je dobré myslet dopředu a šetřit. Podívejte se na návod, jak vytvářet rezervy a šetřit i na přehled spořicích účtů:
Porovnej spořicí účty

elektroinstalace

Cena nové elektroinstalace

Rozhodnete-li se tedy pro nové rozvody elektřiny, počítejte s následujícím. Cena celé akce se bude výrazně odvíjet od toho, co vše si vymyslíte. Budete chtít změnit dispozice bytu či domu a tomu přizpůsobit umístění a množství zásuvek. Připlatíte si. Naopak pokud zapojíte vlastní um, můžete ušetřit. Vlastními silami můžete pomoci se sekáním drážek, úpravou omítek po výměně a s novou výmalbou.

Tip! Stačí jedno kliknutí a porovnáte různé dodavatele energií. Ušetřit tak můžete třeba i 10.000 Kč ročně za elektřinu.

Porovnej dodavatele

elektřina

Orientační ceny pro rozvody elektřiny

Někdy může prozatím stačit výměna elektrických rozvodů v jedné místnosti. Pokud koupíme nový elektrický sporák, který do současné sítě v kuchyni nelze připojit. Velkou rekonstrukci tím můžeme odložit. Uvedené ceny jsou velmi orientační a bez začišťovacích prací, jako je omítání a nová výmalba.

Typ elektrorozvodu Cena zahrnuje materiál i práci
Rozvody elektřiny v bytě 2+1 30 000 – 35 000 Kč
Rozvody elektřiny v bytě 3+1 40 000 – 45 000 Kč
Rozvody elektřiny v domě 60 000 – 150 000 Kč*
Rozvody elektřiny na zahradě 10 000 – 30 000 Kč**
Rozvody elektřiny v kuchyni 7 000 – 15 000 Kč
Revize 1 000 – 2 000 Kč***

* Cena závisí na velikosti domu a na tom, co vše budete chtít měnit.
** U zahrady jsou ceny hodně pohyblivé. Budete chtít pouze venkovní zásuvky a osvětlení, nebo kompletní elektrifikaci pro bazén a venkovní kuchyň? Potřebujete osvětlit i relaxační zónu? Vše se odráží v konečné ceně.
*** Cena se odvíjí podle počtu kontrolovaných okruhů.

Věděli jste, že… Cena pro nové rozvody elektřiny v paneláku a v obytném domě se může mírně lišit. Materiál na výměnu bude obdobný, ale časová náročnost sekání drážek do betonových zdí paneláku, může mírně zvýšit cenu práce.

nákres rozvodů elektřiny

Rozvody elektřiny v novostavbě

U stavby domu většinu neřešíme rozvody elektřiny samostatně. Jsou součástí celého projektu. Výjimkou je pouze, pokud stavíme rodinný dům svépomocí. Při sestavování rozpočtu, třeba pro hypotéku, se její cenový odhad může hodit.

Tip! Nejvýhodnější hypotéku získáte porovnáním nabídek trhu. Vyzkoušejte to zdarma zde:

Porovnej nabídky 11 bank

Cena instalace rozvodů zahrnuje:

  • natažení rozvodů
  • vysekání drážek do zdí
  • vysekání otvorů pro zásuvky a vypínače
  • zapojení rozvodné skříně

Do rozvodové elektrikář instaluje jističe. Nové rozvody jsou o něco malinko levnější než jejich výměna. Nemusí se totiž odstraňovat staré elektrorozvody. I tak se ale připravte na částku 100 000 až 150 000 Kč podle velikosti domu.

V každém případě doporučujeme rekonstrukci či výměnu rozvodů elektřiny nepodcenit. Je lepší si něco málo připlatit a mít jistotu dobře provedené práce. Je to investice na další dvě desítky let. Financovat rekonstrukci můžete i pomocí stavebního spoření.

Tip! Při rekonstrukci bytu nebo domu se bude hodit i cashback - služba, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Podívat se můžete například na:

* Nové spotřebiče nakoupíte na OKAY.CZ s až 5 % zpět
* Vychytávky do kuchyně i novou televizi mají v Patro.cz s až 12 % zpět
* Stavebniny pro rekonstrukci pořídíte na DEK.CZ s 6 % zpět

Mohlo by vás zajímat

kominík
Revize komínů: Kolik stojí a jak často je třeba?
15.5.2022

Komín v bezvadném stavu je pro bezpečné vytápění domu naprosto nezbytný. Je proto důležité pravidelně o něj pečovat a před každou topnou sezónou ho vyčistit a zkontrolovat. Co u kominíka objednávat? Je nezbytná revize komínů nebo stačí kontroly?

hobití dům
Překvapivě levné bydlení v zemi – je libo hobití dům či zemljanku?
12.5.2022

V zemi jsme tak nějak začali. Pravěká obydlí využívala zeminy jako prostoru k žití. Pak jsme začali chtít víc, budovali jsme hrady a zámky, rostli neustále do výšky, až jsme skončili….v panelácích. Tehdy jsme pochopili, že to není zrovna bydlení snů, a…

sušička na prádlo
Spotřeba sušičky na rok: Kolik utratíte za její chod?
8.5.2022

Sušička se stala v mnohých domácnostech naprostou nezbytností. V malých bytech pomohla zrušit nevzhledné sušáky prádla. Ve velkých rodinách už ženy konečně nemusí trávit hodiny u žehlicího prkna. Víte, jaká je spotřeba sušičky za celý rok? Vyplatí se?

topení klimatizací
Topení klimatizací: Za kolik se během chladných nocí ohřejete v porovnání s dalšími druhy vytápění?
1.5.2022

Už jste slyšeli o tom, že klimatizací se dá v zimě topit? A víte, že topení klimatizací patří mezi úsporné, rychlé a navíc ekologické způsoby vytápění domácností? Má to samozřejmě i určité podmínky. Je potřeba vybrat správný systém a ideálně změnit také…