Menu

Levná svatba: 6 způsobů, jak uspořádat levnou a přesto úžasnou veselku

Aktualizováno dne 12.9.2022

Pokud přemýšlíte o svatbě, zřejmě vás neláká nuzná veselka v polyesterovém oblečení, konaná ve vašem stísněném obýváku. Avšak zaplatit přes sto tisíc korun za dokonalou oslavu se vám možná také nechce. Řekneme vám tajemství - levná svatba a nezapomenutelný svatební den se vůbec nevylučují.

Levná svatba: 6 způsobů, jak uspořádat levnou a přesto úžasnou veselku
17 minut čtení
Životní styl

Je možná svatba do 50 000 Kč? Nebo ještě levněji? Na čem se vyplatí ušetřit, a co by na svatbě chybět rozhodně nemělo? Na tyto a další otázky odpovíme v tomto článku s názvem Levná svatba: 6 způsobů, jak uspořádat levnou a přesto úžasnou veselku.

levná svatba

Kolik stojí svatba?

Svatební náklady záleží nejen na počtu hostů, ale i na honosnosti oslavy, místě konání, občerstvení a zábavním programu. Svatba o padesáti lidech může stát 20 000 Kč, nebo i 200 000 Kč. V tabulce uvádíme orientační ceny nejčastějších svatebních výdajů.

Výdaj Nejlevnější cena Realističtější cena
Pronájem prostor 0 Kč 40 000 Kč
Občerstvení 100 Kč/osoba 2000 Kč/osoba
Hudební doprovod 0 Kč 20 000 Kč
Svatební šaty pro nevěstu 1000 Kč 30 000 Kč
Svatební oblek pro ženicha 800 Kč 20 000 Kč
Dekorace 0 Kč 15 000 Kč
Svatební oznámení 400 Kč 3 000 Kč

Ceny svatebních výdajů se tudíž velmi výrazně liší. Výdaje za pronájem prostor můžou být nulové, pokud se svatba koná na vlastním pozemku či ve vlastním domě. Pronájem svatebního prostoru se však ve většině případů pohybuje mezi 10 000  - 20 000 Kč. Rovněž občerstvení lze pořídit za velmi nízkou částku, pokud se uspořádá formou rautu a rodina si jej připraví sama. Podle svatebního webu svatbeni.cz nyní za svatbu v průměru zaplatíte:

Počet hostů Přibližná cena svatby
20 hostů 55 000 Kč
40 hostů 110 000 Kč
50 hostů 130 000 Kč
100 hostů 180 000 Kč
150 hostů 220 000 Kč
200 hostů 250 000+ Kč

Tip! Plánujete svatbu, ale máte obavy o vaši finanční situaci? Mnoho párů si na svou svatbu vezme nevýhodnou půjčku a zbytečně na úvěru přeplatí. Nebuďte jedni z nich a porovnejte si výši úroků a dalších poplatků u různých úvěrových společností.

Najděte nejvýhodnější půjčku

nevěsta

Levná svatba: Tipy, jak ušetřit

Nyní již víte, na kolik vás taková svatba pravděpodobně vyjde. Pojďme se ale nyní zaměřit na to, jakými chytrými způsoby lze náklady na svatbu snížit. Existuje jich celá řada a u většiny z nich ani nikdo nepozná, že jste výrazně ušetřili. Levná svatba totiž nemusí znamenat, že pozvete jen deset lidí a ke svátečnímu obědu si všichni dáte smažák. Kouzlo se skrývá v drobnostech:

svatba odpoledne

1.) Naplánujte obřad na odpoledne

Poslední dobou vzrůstá obliba odpoledních svateb, kdy se přeskočí slavnostní oběd, hosté na svatbu přijdou už najezení a po obřadu je pro ně připravený večerní raut. Ušetří to velké množství peněz a kromě finanční stránky je to výhodné z několika dalších důvodů:

 • Jedním z nich je větší pohodlí hostů a novomanželů. Nevěsta nemusí kvůli přípravám vstávat v pět hodin ráno a rovněž hosté, kteří jsou odjinud, se nemusí stresovat s včasným příjezdem v dopoledních hodinách.
 • Svatební den bude navíc kratší a o to zábavnější. Odpadnou nudné prostoje při zdlouhavém obědě a po příchodu z odpoledního svatebního obřadu se půjde „rovnou na věc, tzn. zábavu na tanečním parketu.

levná svatba

2.) Zvolte levné místo konání

Finančně nejnáročněji vyjdou svatby v hotelech a svatebních saloncích, kde si většinou nemůžete přinést vlastní občerstvení a musíte využít služby místní restaurace. Ideální je tudíž pronajmout si nějaký prostor a občerstvení si zajistit svépomocí. Ušetříte tak díky tomu, že si vyberete takovou cateringovou firmu, která vám cenově vyhovuje nejvíc, a navíc můžete část občerstvení zajistit v rámci rodinných vazeb (koláčky od babičky, slivovice od strýce, atd.)

Co se týče ceny za pronájem, tak ta bývá nejdražší v nejoblíbenějších podnicích. Tudíž když zadáte do vyhledávače frázi „pronájem svatebních prostor Praha,“ (nebo logicky místo vašeho bydliště), výsledky na prvních příčkách vyhledávání bývají většinou ty nejdražší. Ano, za pronájem všech těch přepychových hotelových salonků nebo romantických mlýnů v přírodě dáte pořádný balík peněz.

Levnější cenu můžete získat, když hledání věnujete větší množství času, nebo se na vhodná místa poptáte známých. Divili byste se, jak úžasná a zároveň levná svatba může být třeba:

 • ve vesnické stodole
 • na vlastní zahradě
 • v bývalém kravíně
 • v rekonstruované sokolovně

jednoduché svatební šaty

3.) Ušetřete na oblečení

Stále více nevěst se vzdává mohutných bílých šatů, ve kterých namísto nádherné princezny připomínají spíš neforemnou labuť. Originální jednoduché šaty zeštíhlí nejen váš vzhled, ale i finanční rozpočet. Dalším způsobem, jak ušetřit na svatbě, je nechat si ušít šaty na míru, a pak je prodat online.

Tip! Levné svatební šaty si můžete objednat i z eshopu. Zaplatíte tak mnohem méně a při nákupu přes cashback vám navíc vrátí část peněz zpět. Krásné svatební šaty seženete přes cashback například na:

* Bonprix.cz - 7 % z nákupu zpět
* AboutYou.cz - až 15 % z nákupu zpět
* ZOOT.cz - až 8 % z nákupu zpět

svatba mimo sezónu

4.) Mějte svatbu mimo sezonu

Ceny pronájmů jsou logicky nejvyšší ve svatební sezoně (od května do září). Až 30 % nákladů za pronájem můžete ušetřit díky tomu, že svatbu naplánujete mimo toto období. Podzimní nebo zimní svatba má také své kouzlo a jde do ní zakomponovat spoustu originálních nápadů (příjezd novomanželů na saních tažených koňmi, podzimní focení pod zbarvenými stromy, atd.)

svatební nápoje

5.) Ušetřete na nápojích

Způsobem, jak ušetřit na svatbě, je zajistit si vlastní nápoje. Pokud máte příbuzného, který je vinař nebo má palírnu slivovice, máte napůl vyhráno. Při svatbě v restauraci nebo hotelu však počítejte s korkovným. Jedná se o poplatek, který si restaurace účtuje za každou láhev vlastního alkoholu, a restauraci má nahradit ušlý zisk za nápoje, které si hosté neobjednají u nich. Korkovné se obvykle pohybuje mezi 50 - 100 Kč za každou vypitou láhev.

Pokud organizujete svatbu na místě, kde si můžete jídlo a pití zajistit sami, máte příležitostí k šetření peněz mnohem více. Můžete například připravit alkohol do větších mís, což vyjde levněji než kupovaný lahvový alkohol. Vyzkoušejte například sangriu, což je španělský nápoj z červeného vína. Do větších mís nebo stáčecích skleněných nádob připravte i vodu s kousky citronu, díky čemuž ušetříte za nealkoholické nápoje v lahvích.

boho svatba

6.) Levné svatební dekorace

Jak uvádíme v tabulce nákladů v první části textu, za dekorace můžete dát i 20 000 Kč. Nebo nemusíte. Dekorace si můžete i půjčit (ve svatební agentuře nebo od přátel, kteří už svatbu měli) a zaplatit zlomek této ceny.

Výzdobu doslova za pár korun můžete mít díky darům přírody. Natrhejte luční květiny nebo svatební síň ozdobte jmelím. Spoustu inspirace můžete posbírat i na Pinterestu - stačí si vyhledat "boho wedding decorations" a nápady z celého světa se vám okamžitě zobrazí. Dalším typem levné svatební dekorace jsou světelné řetězy, které vkusně naaranžujete do sálu. Jeden takový řetěz vás může vyjít na méně než stokorunu.

Tip! Pokud se vám nechce investovat čas do výroby dekorací, i zde můžete zvolit nákup přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashbacky na svatební dekorace teď najdete na:

* MojeParty.cz- 8 % z nákupu zpět
* AliExpress.com - až 15 % z nákupu zpět

levná svatba

Na čem se naopak šetřit nevyplatí?

Svatba je událost, na kterou budete vzpomínat po celý život. Ať už je váš rozpočet těsný jakkoliv, přílišné šetření na následujících věcech by vás v budoucnu mohlo mrzet.

 • Fotograf - jediné, co vám po svatbě zbyde, jsou fotky a videa. Zaplaťte si tudíž profesionálního fotografa, protože na svatební momenty rádi zavzpomínáte i za pět, deset či třicet let.
 • Hudba - ke každé pořádné veselce patří zábava na tanečním parketu a kvílivé tóny alternativní kapely, kterou jste zalevno sehnali u vás ve vesnici, by mohly celý večer pokazit. Noční můrou je rovněž absence kapely nebo DJe, tudíž u notebooku se hromadí skupinka svatebčanů a zuřivě se dohadují, kdo pustí svůj oblíbený song.
 • Nepozvání na oběd - poměrně častým nešvarem bývá u mnohých šetřivých novomanželů pozvání na oběd pouze pro užší rodinu. Situace vypadá následovně - dopoledne se koná obřad v kostele nebo na radnici, poté novomanželé dají svým kamarádům na pár hodin „rozchod,“ přičemž se s nimi opět shledají na večerním pokračování svatby. Takové počínání působí divně a je nepohodlné hlavně pro ty hosty, kteří přijeli zdaleka. Pokud chcete ušetřit na obědě, raději naplánujte obřad na odpoledne.

nevěsta a ženich

Další svatební tipy, které se vám budou hodit

Před tím, než se finálně rozhodnete na lokaci, počtem svatebních hostů a dalších důležitých detailech, které tvoří svatební celek, doporučujeme se ještě pozastavit nad následujícím:

 • Řekněte si taktně o peníze hostům - tak se vyhnete nechtěným darům v podobě 20 skleněných váz a 5 toustovačů. Navíc vám příspěvky od hostů pomohou financovat svatbu nebo svatbení cestu. Více se o peněžních darech na svatbu dovíte z našeho průvodce zde.
 • Uspořádejte svatbu v lese - pokud vás zajímá levná svatba, veselka v lese bude jedním z míst, které byste měli zvážit. Jak na ni a na co si dát pozor zjistíte zde.
 • Svatba ve stodole - další populární místo, kde uspořádat levnou svatbu. Nechte se inspirovat 15 nekrásnějšími stodolami v Čechách a na Moravě zde.
 • Když šetříte na svatební koordinátorce, myslete alespoň na řádné plánování, které vám ušetří spoustu starostí. Nezapomeňte na následující.
 • Levné líbánky - úplně vám vypadlo, že byste také měli naplánovat svatební cestu? Nebo jste si dokonce říkali, že ji nepodniknete? Co takhle vyrazit na prodloužený víkend nebo pár dní u nás? O líbánky tak nepřijdete a finančně také nevykrvácíte. 

Doufáme, že jsme vám pomohli s finančním trápením nad vaším velkým dnem. Jak vidíte, i levná svatba může být ve vší parádě a se vším, co si budete přát.

Mohlo by vás zajímat

flexibilní půjčka home credit
Flexibilní půjčka: Rychlé a pohodlné řešení vašich neočekávaných výdajů
26.1.2024

V dnešní zrychlené době je flexibilita klíčovým prvkem v mnoha aspektech našeho života, finanční služby nevyjímaje. Flexibilní půjčka představuje moderní řešení, které dokáže vyhovět proměnlivým potřebám klientů. Tento článek vám přiblíží, proč je tak…

ramadan
Ramadán v každodenním životě: Jak se slaví tento svatý měsíc v muslimském světě?
10.1.2024

Ramadán je svatý měsíc v islámském kalendáři, který má zásadní význam pro muslimy po celém světě. Během tohoto měsíce provádí muslimové postní zvyklosti a věnují se náboženským aktivitám. V tomto článku se podíváme na to, jak Ramadán může ovlivnit…

co dělat v Praze v zimě
Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!
8.1.2024

Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

7 divů světa
7 divů světa v průběhu staletí: Starověké vs. moderní
13.12.2023

V průběhu dějin lidstva byla architektura svědkem mnoha ohromujících úspěchů a mistrovských děl. V našem článku vás provedeme dvěma érami, které zanechaly nezapomenutelné stopy. Navštívíme spolu starověké a moderní divy světa.