Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Levná svatba, aneb 6 způsobů, jak uspořádat levnou (a přesto úžasnou) veselku

24.9.2019

Pokud přemýšlíte o svatbě, zřejmě vás neláká nuzná veselka v polyesterovém oblečení, konaná ve vašem stísněném obýváku. Avšak zaplatit přes sto tisíc korun za dokonalou oslavu se vám možná také nechce. Řekneme vám tajemství - levná svatba a nezapomenutelný svatební den se vůbec nevylučují.

Levná svatba, aneb 6 způsobů, jak uspořádat levnou (a přesto úžasnou) veselku
10 minut čtení
Životní styl

Je možná svatba do 50 000 Kč? Nebo ještě levněji? Na čem se vyplatí ušetřit, a co by na svatbě chybět rozhodně nemělo? Na tyto a další otázky odpovíme v tomto článku.

Kolik stojí svatba?

Svatební náklady záleží nejen na počtu hostů, ale i na honosnosti oslavy, místě konání, občerstvení a zábavním programu. Svatba o padesáti lidech může stát 20 000 Kč, nebo i 200 000 Kč.

V tabulce uvádíme orientační ceny nejčastějších svatebních výdajů.

Výdaj Nejlevnější cena Nejdražší cena
Pronájem prostor 0 Kč 40 000 Kč
Občerstvení 100 Kč/osoba 2000 Kč/osoba
Hudební doprovod 0 Kč 20 000 Kč
Svatební šaty pro nevěstu 1000 Kč 30 000 Kč
Svatební oblek pro ženicha 800 Kč 20 000 Kč
Dekorace 0 Kč 15 000 Kč
Svatební oznámení 400 Kč 3 000 Kč

Ceny svatebních výdajů se tudíž velmi výrazně liší. Výdaje za pronájem prostor můžou být nulové, pokud se svatba koná na vlastním pozemku či ve vlastním domě. Pronájem svatebního prostoru se však ve většině případů pohybuje mezi 10 000  - 20 000 Kč.

Rovněž občerstvení lze pořídit za velmi nízkou částku, pokud se uspořádá formou rautu a rodina si jej připraví sama.

Nyní se zaměřme na to, jakými chytrými způsoby lze náklady na svatbu snížit.

Levná svatba, aneb tipy, jak ušetřit

1) Naplánujte obřad na odpoledne

Poslední dobou vzrůstá obliba odpoledních svateb, kdy se přeskočí slavnostní oběd, hosté na svatbu přijdou už najezení a po obřadu je pro ně připravený večerní raut. Ušetří to velké množství peněz a kromě finanční stránky je to výhodné z několika dalších důvodů.

Jedním z nich je větší pohodlí hostů a novomanželů. Nevěsta nemusí kvůli přípravám vstávat v pět hodin ráno a rovněž hosté, kteří jsou odjinud, se nemusí stresovat s včasným příjezdem v dopoledních hodinách.

Svatební den bude navíc kratší a o to zábavnější. Odpadnou nudné prostoje při zdlouhavém obědě a po příchodu z odpoledního svatebního obřadu se půjde „rovnou na věc, tzn. zábavu na tanečním parketu.

2) Zvolte levné místo konání

Finančně nejnáročněji vyjdou svatby v hotelech a svatebních saloncích, kde si většinou nemůžete přinést vlastní občerstvení a musíte využít služby místní restaurace. Ideální je tudíž pronajmout si nějaký prostor a občerstvení si zajistit svépomocí. Ušetříte tak díky tomu, že si vyberete takovou cateringovou firmu, která vám cenově vyhovuje nejvíc, a navíc můžete část občerstvení zajistit v rámci rodinných vazeb (koláčky od babičky, slivovice od strýce, atd.)

Co se týče ceny za pronájem, tak ta bývá nejdražší v nejoblíbenějších podnicích. Tudíž když zadáte do vyhledávače frázi „pronájem svatebních prostor Praha,“ (nebo logicky místo vašeho bydliště), výsledky na prvních příčkách vyhledávání bývají většinou ty nejdražší. Ano, za pronájem všech těch přepychových hotelových salonků nebo romantických mlýnů v přírodě dáte pořádný balík peněz.

Levnější cenu můžete získat, když hledání věnujete větší množství času, nebo se na vhodná místa poptáte známých. Divili byste se, jak úžasná a zároveň levná svatba může být třeba ve vesnické stodole, na vlastní zahradě, bývalém kravíně nebo v rekonstruované vesnické sokolovně.

levná svatba

3) Ušetřete na oblečení

Stále více nevěst se vzdává mohutných bílých šatů, ve kterých namísto nádherné princezny připomínají spíš neforemnou labuť. Originální jednoduché šaty zeštíhlí nejen váš vzhled, ale i finanční rozpočet.

Dalším způsobem, jak ušetřit na svatbě, je nechat si ušít šaty na míru, a pak je prodat online.

4) Mějte svatbu mimo sezonu

Ceny pronájmů jsou logicky nejvyšší ve svatební sezoně (od května do září). Až 30 % nákladů za pronájem můžete ušetřit díky tomu, že svatbu naplánujete mimo toto období. Podzimní nebo zimní svatba má také své kouzlo a jde do ní zakomponovat spoustu originálních nápadů (příjezd novomanželů na saních tažených koňmi, podzimní focení pod zbarvenými stromy, atd.)

5) Ušetřete na nápojích

Způsobem, jak ušetřit na svatbě, je zajistit si vlastní nápoje. Pokud máte příbuzného, který je vinař nebo má palírnu slivovice, máte napůl vyhráno. Při svatbě v restauraci nebo hotelu však počítejte s korkovným. Jedná se o poplatek, který si restaurace účtuje za každou láhev vlastního alkoholu, a restauraci má nahradit ušlý zisk za nápoje, které si hosté neobjednají u nich. Korkovné se obvykle pohybuje mezi 50 - 100 Kč za každou vypitou láhev.

Pokud organizujete svatbu na místě, kde si můžete jídlo a pití zajistit sami, máte příležitostí k šetření peněz mnohem více. Můžete například připravit alkohol do větších mís, což vyjde levněji než kupovaný lahvový alkohol. Vyzkoušejte například sangriu, což je španělský nápoj z červeného vína. Do větších mís připravte i vodu s kousky citronu, díky čemuž ušetříte za nealkoholické nápoje v lahvích.

6) Levné svatební dekorace

Jak uvádíme v tabulce nákladů v první části textu, za dekorace můžete dát i 20 000 Kč. Nebo nemusíte. Dekorace si můžete i půjčit (ve svatební agentuře nebo od přátel, kteří už svatbu měli) a zaplatit zlomek této ceny.

Výzdobu doslova za pár korun můžete mít díky darům přírody. Natrhejte luční květiny nebo svatební síň ozdobte jmelím. Dalším typem levné svatební dekorace jsou světelné řetězy, které vkusně naaranžujete do sálu. Jeden takový řetěz vás může vyjít na méně než stokorunu.

    

Na čem se naopak šetřit nevyplatí?

Svatba je událost, na kterou budete vzpomínat po celý život. Ať už je váš rozpočet těsný jakkoliv, přílišné šetření na následujících věcech by vás v budoucnu mohlo mrzet.

  • Fotograf. Jediné, co vám po svatbě zbyde, jsou fotky a videa. Zaplaťte si tudíž profesionálního fotografa, protože na svatební momenty rádi zavzpomínáte i za pět, deset či třicet let.
  • Hudba. Ke každé pořádné veselce patří zábava na tanečním parketu a kvílivé tóny alternativní kapely, kterou jste zalevno sehnali u vás ve vesnici, by mohly celý večer pokazit. Noční můrou je rovněž absence kapely nebo DJe, tudíž u notebooku se hromadí skupinka svatebčanů a zuřivě se dohadují, kdo pustí svůj oblíbený song.
  • Nepozvání na oběd. Poměrně častým nešvarem bývá u mnohých šetřivých novomanželů pozvání na oběd pouze pro užší rodinu. Situace vypadá následovně - dopoledne se koná obřad v kostele nebo na radnici, poté novomanželé dají svým kamarádům na pár hodin „rozchod,“ přičemž se s nimi opět shledají na večerním pokračování svatby. Takové počínání působí divně a je nepohodlné hlavně pro ty hosty, kteří příjeli zdaleka. Pokud chcete ušetřit na obědě, raději naplánujte obřad na odpoledne.

Tip! Plánujete svatbu, ale máte obavy o vaši finanční situaci? Mnoho párů si na svou svatbu vezme nevýhodnou půjčku a zbytečně na úvěru přeplatí. Nebuďte jedni z nich a porovnejte si výši úroků a dalších poplatků u různých úvěrových společností.

Najít nejvýhodnější půčjku

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

thumb
Rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním
30.6.2020

Vyznat se v pojistných termínech může být někdy těžké a řada lidí často tápe i v takové otázce, jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním. Je důležité vědět, za co vlastně platíte a na jaká rizika jste pojištěni.

thumb
Co je glamping a kam na něj vyrazit?
29.6.2020

Glamping neboli úžasné kempování není ustálený pojem. Jeho rozsah se pohybuje od opravdu luxusních chatek po velmi netradiční ubytování, které ovšem svou specifičností návštěvníky ohromuje a láká.

thumb
Jak si vybrat bankovní účet? Srovnání aktuálních nabídek bank
26.6.2020

Jaký bankovní účet vybrat pro vaše drahocenné peníze tak, aby jim bylo co nejlépe? Televizní reklamy přímo přetékají zábavnými upoutávkami na různé banky. Otázkou však je, která z proklamovaných firem nich bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

thumb
Jak funguje exekuce: Víte o ní vše? Co může exekutor zabavit?
25.6.2020

Do exekuce se nechce dostat nikdo. Jenže někdy taková situace nastane a člověk ani neví jak. Stačí dlouhodobý výpadek příjmů, přestanete včas splácet závazky a na exekuci je zaděláno. Když už ale hrozí, je důležité vědět, jaká práva a povinnosti se s ní…