Menu

Platba mobilem nebo kartou? Srovnání výhod a nevýhod

21.9.2020

Připravili jsme pro vás srovnání výhod a nevýhod, které přináší placení mobilem a kartou.

Platba mobilem nebo kartou? Srovnání výhod a nevýhod
4 minuty čtení
Běžné účty

Možná jste si všimli, že někteří lidé v obchodech místo platební karty přikládají mobilní telefon či chytré hodinky. Jak je to možné? Jednoduše proto, že mají v zařízení nainstalovanou aplikaci, díky které je platba mobilem možná.

Zajímá vás, jestli je platba mobilem lepší než platba kartou? Hned na úvod vám můžeme říct, že obě varianty má své přednosti a každý si tak najde to, co mu více vyhovuje.

platba kartou

Výhody a nevýhody při platbě kartou

Jako hlavní výhodu platební karty lze uvést, že své osobní údaje nesdělujete žádné další straně. Pravdou ovšem je, že své údaje zadáváte na různých internetových stránkách při online platbě.

V případě, že ji ztratíte nebo vám bude ukradena, musíte ji zablokovat a řešit s bankou vystavení nové. Tyto aktivity jsou často zpoplatněny.

Platba mobilem je ve své podstatě podobná platbě kartou.

Tip! Rádi byste si ke klasické debetní kartě pořídili i kartu kreditní? Podívejte se na jejich srovnání a během minuty zjistěte, jaké výhody přináší.
Porovnej Kreditní karty

platba mobilem

Platba mobilem: Výhody a nevýhody

Platba mobilem vyžaduje instalaci určité aplikace, bez ní není funkční. Zajímavostí je, že tato metoda využívá tzv. NFC (Near Field Communication). Funguje na minimální vzdálenost, ale je extrémně rychlá a bezpečná.

Jak tedy platit NFC mobilem?

Nejprve si musíte stáhnout aplikaci Google Pay nebo Apple Pay, případně jiné aplikace umožňující platbu telefonem. Buďte ovšem obezřetní. Jiné, než právě zmíněné aplikace, nemusí být v současné době podporovány českými bankami. Do vámi vybrané aplikace zadáte údaje své platební karty, případně karet.

V obchodě pak stačí přiložit odemknutý telefon a případně postupovat dle pokynů na obrazovce. V případě, že vám mobilní telefon ukradnou, nebo jej ztratíte, můžete jej odkudkoli vymazat pomocí služby Google Najdi moje zařízení. Nebo Najít můj iPhone. Platby můžete případně zablokovat i zavoláním do banky.

srovnání plateb

Platba mobilem vs platba kartou: Srovnání

V současné době lze říci, že platba mobilem se svou pohodlností vyrovná běžnému placení kartou. Když zapomenete peněženku, nebo máte více karet, jednoduše přiložíte mobil a máte zaplaceno. Co se týče bezpečnosti, tak dokud neztratíte, nebo vám neukradnou, jedno nebo druhé, jsou obě služby bezpečné.

V zásadě tedy závisí jen na vás, jestli chcete všech řešit pomocí telefonem, anebo s sebou nosit i peněženku.

Tip! Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy se ujistěte, že máte ten správný účet se všemi moderními výhodami. Klasické bankovní účty můžete do minuty porovnat v našem srovnávači.
Porovnej běžné účty

Mohlo by vás zajímat

platba kartou
Kde si založit účet? Výběry z bankomatů zdarma a další benefity!
12.4.2022

Možná dumáte nad tím, kde si založit účet, aby se vám vložené peníze co nejlépe zhodnotily, a navíc vám banka zpříjemnila život nějakým zajímavým benefitem. Pročesali jsme trh a přinášíme přehled účtů, u kterých si přijdete k zajímavým výhodám.

platební karta
Jak se bránit zneužití platební karty?
25.3.2022

Na vaše pečlivě naspořené úspory může číhat nebezpečí. Přestože současné bankovní systémy jsou vysoce propracované a snaží se co nejvíc eliminovat riziko zneužití platební karty, nejsou zcela imunní vůči lidskému pochybení na straně klienta. V tomto…

diners club
Všechno, co jste chtěli vědět o kartě Diners Club
27.9.2021

Určitě jste už někdy o Diners Club slyšeli. A víte, že vydávají kreditní karty, které přináší majiteli spoustu výhod? Že to není žádný tajemný klub? Je to tak, kreditní kartu Diners Club si můžete pořídit i vy.

účet pro děti
Bankovní účty pro děti: Velký přehled
2.9.2021

Jak děti rostou, učíme je různým dovednostem. A finanční gramotnost by měla být jednou z nich. Obvykle začínáme malým kapesným v řádu desetikorun, které dítku předáváme v hotovosti. Bankovní účty pro děti jsou dalším logickým krokem. Podívejme se, jaké…