Menu

Platba mobilem nebo kartou? Srovnání výhod a nevýhod

21.9.2020

Připravili jsme pro vás srovnání výhod a nevýhod, které přináší placení mobilem a kartou.

Platba mobilem nebo kartou? Srovnání výhod a nevýhod
4 minuty čtení
Běžné účty

Možná jste si všimli, že někteří lidé v obchodech místo platební karty přikládají mobilní telefon či chytré hodinky. Jak je to možné? Jednoduše proto, že mají v zařízení nainstalovanou aplikaci, díky které je platba mobilem možná.

Zajímá vás, jestli je platba mobilem lepší než platba kartou? Hned na úvod vám můžeme říct, že obě varianty má své přednosti a každý si tak najde to, co mu více vyhovuje.

platba kartou

Výhody a nevýhody při platbě kartou

Jako hlavní výhodu platební karty lze uvést, že své osobní údaje nesdělujete žádné další straně. Pravdou ovšem je, že své údaje zadáváte na různých internetových stránkách při online platbě.

V případě, že ji ztratíte nebo vám bude ukradena, musíte ji zablokovat a řešit s bankou vystavení nové. Tyto aktivity jsou často zpoplatněny.

Platba mobilem je ve své podstatě podobná platbě kartou.

Tip! Rádi byste si ke klasické debetní kartě pořídili i kartu kreditní? Podívejte se na jejich srovnání a během minuty zjistěte, jaké výhody přináší.
Porovnej Kreditní karty

platba mobilem

Platba mobilem: Výhody a nevýhody

Platba mobilem vyžaduje instalaci určité aplikace, bez ní není funkční. Zajímavostí je, že tato metoda využívá tzv. NFC (Near Field Communication). Funguje na minimální vzdálenost, ale je extrémně rychlá a bezpečná.

Jak tedy platit NFC mobilem?

Nejprve si musíte stáhnout aplikaci Google Pay nebo Apple Pay, případně jiné aplikace umožňující platbu telefonem. Buďte ovšem obezřetní. Jiné, než právě zmíněné aplikace, nemusí být v současné době podporovány českými bankami. Do vámi vybrané aplikace zadáte údaje své platební karty, případně karet.

V obchodě pak stačí přiložit odemknutý telefon a případně postupovat dle pokynů na obrazovce. V případě, že vám mobilní telefon ukradnou, nebo jej ztratíte, můžete jej odkudkoli vymazat pomocí služby Google Najdi moje zařízení. Nebo Najít můj iPhone. Platby můžete případně zablokovat i zavoláním do banky.

srovnání plateb

Platba mobilem vs platba kartou: Srovnání

V současné době lze říci, že platba mobilem se svou pohodlností vyrovná běžnému placení kartou. Když zapomenete peněženku, nebo máte více karet, jednoduše přiložíte mobil a máte zaplaceno. Co se týče bezpečnosti, tak dokud neztratíte, nebo vám neukradnou, jedno nebo druhé, jsou obě služby bezpečné.

V zásadě tedy závisí jen na vás, jestli chcete všech řešit pomocí telefonem, anebo s sebou nosit i peněženku.

Tip! Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, vždy se ujistěte, že máte ten správný účet se všemi moderními výhodami. Klasické bankovní účty můžete do minuty porovnat v našem srovnávači.
Porovnej běžné účty

Mohlo by vás zajímat

online scam
Nebezpečí na internetu: Jak vyzrát na rizika online světa?
20.7.2021

Zatímco v dřívějších dobách měli lidé nejdůležitější věci ve fyzické podobě (peníze ve štrozoku, rodinné fotografie, doklady a smlouvy), dnes se vše přesouvá na internet. Je to pohodlnější, ale v mnoha aspektech rizikovější. Podívejte se, jaká nebezpečí…

online platby
Internetové bankovnictví 2021: Jaké výhody teď banky nabízí?
10.5.2021

Internetové bankovnictví je pro nás už naprosto běžnou součástí komunikace s bankou a často nejjednodušší cestou, jak se dostat ke svému účtu. Je to ale také jeden z důležitých prostředků prodeje nových produktů.

thumb
Co dělat když pošlu peníze na špatný účet?
6.5.2021

Při vyplňování údajů platby se můžete snadno splést. Automatické kontroly by měly odhalit chybu a platbu nepustit. Můžete mít ale i takovou smůlu, že platba skutečně proběhne. Vás nejspíš hned napadne otázka, co dělat když pošlu peníze na špatný účet?

kontokorent
Co je to Kontokorent a jaké výhody přináší?
24.11.2020

S pojmem “kontokorent” jste se už zajisté setkali. Asi tušíte, že se jedná o nějakou formu půjčky. Jak ale kontokorent funguje?