Menu

Spoření pro děti: Kalkulačka pomůže se srovnáním nabídek na trhu

Aktualizováno dne 14.9.2021

Chceme zajistit děti do budoucna, připravit si rezervu na jejich vzdělání nebo jim pomoci snadněji odstartovat do dospělého života. To všechno jsou cíle spoření pro děti. Kalkulačka, která pomáhá srovnávat nabídky na trhu, je pak praktický nástroj, který rychle napoví, co zvolit.

Spoření pro děti: Kalkulačka pomůže se srovnáním nabídek na trhu
8 minut čtení
Spoření

Dnes jsou dostupné různé možnosti spoření pro děti. Kalkulačka, která porovnává nabídky spoření, je on-line, rychle dodá výsledek a je tak perfektním pomocníkem v rozhodování. Peníze pro své potomky můžete střádat na spořicích účtech, založit jim stavební spoření, budovat postupné investice v podílových fondech. Zvolit můžete i některou z alternativních investic, ale to už je asi pro odvážnější. Zajímavou volbou, která zabezpečí do vzdálenější budoucnosti, je penzijní připojištění.

děti

Spořicí účty pro děti jsou základ

Na trhu přináší spořicí účty každá banka. Úroky na spořicím účtu nebývají závratné a většinou pouze kopírují inflaci. Peníze proto na spořicím účtu nerostou, ale ani neztrácejí na hodnotě. Spořicí účet je tak vhodný pro dočasné odkládání peněz, nebo spoření, u kterého víte, že budete peníze brzy potřebovat. Typickým příkladem je odkládání peněz na letní tábory, jazykové kurzy nebo krátkodobé pobyty dětí v zahraničí.

Pozor! Běžný účet a spořicí účet pro dítě je rozdílný nástroj. Běžný účet pro děti slouží spíše jako peněženka nebo prasátko. K vytváření úspor, kvůli svým nízkým úrokům, není vhodný.
Porovnej spořící účty

stavební spoření

Praktické stavební spoření je oblíbené

Úspory můžete pro děti vytvářet pomocí stavebního spoření. Mezi rodiči je tato forma oblíbená. Rizikovost stavebního spoření je nízká, úroky jsou solidní, ale hlavním lákadlem je podpora od státu, která může být až 2000 Kč ročně. Stavební spoření se uzavírá na dobu šesti let. Po tu nemůžete s částkou disponovat. Nevýhodou je poplatek za sjednání stavebního spoření. Ten ale nemusí být u všech spořitelen a ty ostatní mívají akce, kdy ho odpouští.

investice

Pravidelné investice pro dlouhodobé spoření pro děti - kalkulačka

Investovat pro své děti můžete v jakýchkoliv částkách. Důležitá je ale pravidelnost. Odměnou mohou být vyšší výnosy. Nejčastější volbou jsou podílové fondy a i tady si můžete vybrat, zda budete chtít konzervativní fond, fond s vyváženým rizikem nebo velice dynamickou investici. Rozdíl mezi strategiemi investování není jen ve výnosu, ale také v rizikovosti investic. Je dobré poradit se s odborníky.

I u investování očekávejte poplatky. Typický je poplatek za uzavření smlouvy (1 – 5 % z investované částky) a správcovský poplatek (1 - 2 % z objemu investice).

Pozor! Pokud uzavřete investiční smlouvu na dítě, můžete mít problém s nastavováním změn nebo i čerpáním výnosů. Některé banky pak vyžadují souhlas opatrovnického soudu.

Spořte dětem na důchod

Zabezpečení důchodu pro děti penzijním připojištěním

Zajímavou variantou spoření je zabezpečení důchodu vašich dětí. I když se to může zdát jako příliš vzdálený horizont, jednou vám vaše děti mohou být vděčné. Toto spoření jim sice nepomůže s osamostatněním se, ale může vyřešit otázku nízkých důchodů od státu, které v budoucnosti hrozí. I penzijní připojištění může být zajímavé spoření pro děti.

Tip! Porovnejte si data o historické výkonnosti penzijních fondů jednotlivých společností. Jednoduše a zdarma. Ať už pro vás nebo pro ty nejmenší.
Porovnej penzijní připojištění

Jaká investice je nejlepší?

Ocení potomci alternativní investice?

Investoval lze nejen do podílových fondů. Můžete nakupovat drahé kovy, investovat do umění nebo zkoušet investice do vína. Ani jedna z těchto investic, ale není příliš vhodná, pokud chcete dětem ulehčit start do života. Spoření do zlata, je spíše mezi generační záležitost, která má udržet hodnotu určité části portfolia. Ostatní alternativní investice jsou hodně spekulativní a mají být spíše jen doplňkem investičního portfolia.

Tip! Než se poradíte s odborníky, podívejte se na náš srovnávač investic a začněte snadno investovat online i pro ty nejmenší.
Porovnej investice

Ať už zvolíte jakoukoliv cestu spoření pro děti, je skvělé, že se na ní vydáváte. Vždyť děti jsou to nedůležitější, co máme, a zajistit alespoň trochu jejich budoucnost by mělo být cílem každého rodiče. Pokud však máte obavu, že není z čeho spořit, doporučujeme inspiraci, jak spořit a tvořit rezervy na horší časy.

Mohlo by vás zajímat

finanční nezávislost
Finanční nezávislost: Jak uniknout 8 hodinové pracovní době a jít ve 30 do důchodu?
22.2.2022

Představte si pondělní ráno, kdy se nemusíte stresovat odchodem do práce. Posnídáte na balkoně a sledujete, jak lidé dobíhají tramvaj a snaží se přijít včas do zaměstnání. Vy si v klidu dopijete kávu a začnete si plánovat váš den, sestávající z činností,…

spoření 2022
Nejlepší spoření 2022: Velké srovnání možností
13.1.2022

Jaké novinky přináší spořicí účty v roce 2022? Která finanční instituce vám nejlépe zhodnotí vaše úspory? Využívají vůbec Češi možnost spořit nebo je to přežitek? Podívejte se na nejlepší spoření 2022 a mnohem více!

podvodné emaily
Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal a další, na které je třeba dávat si pozor
22.11.2021

Období Vánoc je nejen časem intenzivních nákupů, ale také rostoucího počtu podvodných emailů. Příčina bývá v tom, že lidé více nakupují a trochu ztrácí přehled o objednaných zásilkách. Objevují se proto více podvodné emaily tvářící se jako zprávy České…

stěhování
Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?
9.11.2021

Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině…