Menu

Svatba v kostele: Podmínky, cena a další důležité informace

Aktualizováno dne 5.4.2022

Kostely mají nezaměnitelnou atmosféru s nádechem romantiky i věčnosti. A o obojí u svatby většinou jde. Chceme nezapomenutelný romantický den, který bude startem našeho společného šťastného života. Co ale svatba v kostele znamená po praktické stránce?

Svatba v kostele: Podmínky, cena a další důležité informace
9 minut čtení
Životní styl
Kostely a kaple jsou oblíbená místa pro konání svatebního obřadu. Na rozdíl od klasické oddací síně mají slavnostnější atmosféru. Fotky z takových míst jsou úžasné. Svatba v kostele má ale také vlastní symboliku. A pokud je konána ve vysvěceném kostele, ukazuje na vztah páru, nebo alespoň jednoho z nich, k víře. Jaké jsou tedy podmínky pro konání svatby v kostele? Co vše je potřeba splnit a kolik taková svatba stojí? svatba

Svatba v kostele – co je potřeba?

Pokud chcete církevní obřad v kostele, musíte splnit předem dané podmínky. Minimálně jed z páru musí být pokřtěný a druhý musí mít udělenou výjimku (dispens). Katolická víra neuznává rozvod, proto musí být snoubenci svobodní nebo ovdovělí. Rozvedení mají cestu k sňatku v kostele velice komplikovanou. Další podmínku je slib založit rodinu a vychovávat děti ve víře. A před svatbou je nezbytné absolvovat přípravu na svatbu. Součástí obřadu je i slib snoubenců, který dají jeden k druhému.

Ukázka svatebního slibu

Já (jméno) odevzdávám se tobě (jméno partnera) a přijímám ta za manželku/manžela. Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím, a že s tebou ponesu všechno dobře i zlé až do smrti. K tomu ať mi dopomáhá Bůh. Amen.

Doklady pro církevní matriku

 • Fotokopie rodných listů a občanských průkazů snoubenců
 • Potvrzení o křtu snoubenců (pozor, platí pouze 3 měsíce, vydává fara, kde byli snoubenci pokřtěni)
 • Potvrzení o absolvování přípravy na manželství
 • Osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství (platí 6 měsíců od data vydání, vydává civilní matrika)
 • Žádost o církevní sňatek (obvykle se vyplňuje společně s knězem)
 • Vdova/vdovec musí doložit kopii úmrtního listu manžela/manželky

Doklady pro civilní matriku

 • Dotazník k uzavření manželství
 • Občanské průkazy a rodné listy
 • Vdova/vdovec musí doložit kopii úmrtního listu manžela/manželky
Nejprve je nutné navštívit civilní (svatební) matriku, která vydá osvědčení o právní způsobilosti a potvrdí kopie dokladů a dotazník. S těmito doklady pak jdete na církevní matriku. Po obřadu dostanete potvrzení o církevním sňatku, znehodnocené občanky a doklad o změně stavu. S těmi se vracíte na matriku a žádáte o nové doklady.

Tip! Svatba je velká událost a je potřeba ji dobře připravit. Ideálním pomocníkem je svatební plánovač.

svatba

Svatba u nekatolické církve

Pokud netrváte na katolickém církevním obřadu, otevírají se další možnosti, jak může proběhnout romantická svatba v kostele. Můžete mít svatbu v nekatolickém kostele. Evangelická, apoštolská či unitářská církev mají benevolentnější přístup a oddají třeba i dva nepokřtěné snoubence. novomanželský slib v kostele

Svatba v odsvěceném kostele

Jde vám především o atmosféru církevních staveb? Nejste věřící, nebo nechcete absolvovat přípravu v katolickém duchu? Pak je možnost využít některý z odsvěcených kostelů a kaplí. Možná vás překvapí, kolik jich je.

Pozor! Svatba v odsvěcené kapli bývá zpoplatněná. Ceny se pohybují mezi 3 000 a 20 000 Kč.

Praha:

 • Kaple Sacre Coer
 • Kostel sv. Anny (Pražská křižovatka)
 • Kostel sv. Šimona a Judy
 • Zámecká kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

Mimo Prahu:

 • Kaple sv. Máří Magdalény v Jindřichově Hradci
 • Kaple zámku Kačina u Kutné Hory
 • Hradní kaple Nanebevzetí Panny Marie Zbiroh
 • Zámecká kaple Bečov nad Teplou
 • Kaple svaté Anny v Hrádku u Nechanic
 • Zámecká kaple na zámku Valtice
 • Kaple sv. Kříže v Kroměříži
 • Kostel Nejsvětější Trojice Klimkovice
 • Kostel sv. Václava Opava

Svatba v kostele – co na sebe?

Svatební obřad na církevní půdě je důstojnou slavnostní událostí. A svatební oděv je tomu potřeba přizpůsobit. U ženicha se očekává svatební oblek, u nevěsty svatební šaty. Ty by měly být bez jakýchkoliv výstřelků, jako jsou extrémně hluboké výstřihy nebo dlouhé rozparky. Oceňuje se umírněnost.

Tip! Připravte rodičům překvapení a vyberte pro ně zajímavý svatební dar, který jim poděkuje za jejich péči o vás.

slib v kostele

Svatba v kostele – cena?

Za obřad se v kostele neplatí předem stanovená cena a podle zvyklostí, by ji nikdo neměl vyžadovat. Nicméně platí k dobrému mravu obdarovat kostel příspěvkem na fungování. Obvykle se dává 500 až 2 500 Kč. Někdy se peněžním darem obdarovává kněz a všichni, co se obřadu účastní. Volba je na vás, přihlédnout můžete k místním zvyklostem.

Tip! Zjistili jste, že rozpočet na svatbu začíná překračovat vaše úspory? Podívejte se, jak by vám mohla pomoci rychlá půjčka.

Porovnej půjčky bible

Svatba v kostele – rozvod?

Katolická církev rozvody neuznává. Předpokladem církevního svazku je skutečně to, že snoubenci spolu chtějí zůstat po zbytek života, ať už jim přinese cokoliv. Jsme však v 21. století a i církev umožňuje, za určitých podmínek, ukončení svazku dvou lidí. V případě katolické církve je to zneplatnění manželství. Nicméně před tím, než zažádáte církev o zrušení manželství, musí být svazek civilně rozveden. A to je klasický rozvod u civilního soudu.

Tip! Po svatebním obřadu přichází čas na svatební hostinu. Podívejte se na 15 zajímavých míst v ČR, které umocní nezapomenutelné okamžiky.

Svatba v kostele je tedy velmi romantická, ale pokud jde o katolický obřad, je také velice zavazující. Pro věřící to většinou není problém, nekřtění partneři by si měli tento krok dobře zvážit. V případě, že si nejste jistí, není dobré se nutit. Krásné obřady bývají na louce, v lese nebo třeba ve stylové stodole.

Mohlo by vás zajímat

dárek k valentýnu
10 skvělých tipů na dárek k Valentýnu pro muže
5.1.2023

Ideální dárek k Valentýnu pro muže kombinuje pohodu a něco pro nabuzení smyslů. Vybrali jsme proto 10 tipů, které samy o sobě potěší. Ale co teprve, když je zajímavě propojíte. Úspěch a příjemný večer ve dvou je zaručen.

lyžařská škola
Jak se naučit lyžovat? Super tipy pro děti i dospělé!
30.12.2022

Všichni kolem vás tráví báječné zimní dovolené, ale vy jste na lyžích nikdy nestáli? Uvažujete, že by bylo fajn umět lyžovat, ale nemáte výbavu? Nevadí. Poradíme vám, jak se naučit lyžovat klidně i v dospělosti. Důležitý je jen ten první krok – začít.

lyže na koloběžku
Lyže na koloběžku: Ceny, typy a další užitečné informace
28.12.2022

Přes léto jste s koloběžkou jedno tělo. Kamkoliv po městě vyrážíte, tam jede koloběžka s vámi. V zimě to kolečkům na sněhu příliš nejde. Pořiďte si lyže na koloběžku a zkuste to s ní na svahu. S koloběžkou na lyžích si zařídíte úplně nové zážitky.

dítě na lyžích
Jak vybrat lyže pro nejmenší? Kolik vás budou stát?
23.12.2022

Minulé zimy jste se na lyže nedostali. Napřed pandemie, pak málo sněhu. Sáňky a boby byly fajn, letos už si lyžovačku ale nenecháte ujít. Potřebujete včas vyřešit ještě jednu otázku. Jak vybrat lyže pro nejmenší, aby mohl prcek lyžovat s vámi?