Menu

Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

31.5.2023

Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
7 minut čtení
Životní styl

V tomto článku se dozvíte více o tom, jak kouření poškozuje vaše tělo a jak se můžete zbavit tohoto škodlivého návyku. Zjistíte, jaké jsou krátkodobé i dlouhodobé výhody, když přestanete kouřit a jak se vyrovnat s fyzickou i psychickou závislostí na nikotinu. Jak oslavit svůj úspěch nebo pokrok v absenci kouření? K tomu je jako stvořený – Světový den bez tabáku.

Jak kouření ovlivňuje vaše tělo?

Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Kouření poškozuje téměř každý orgán v těle a způsobuje mnoho nemocí, jako jsou:

 • srdeční onemocnění, mozková mrtvice, rakovina a cukrovka, 
 • kouření také snižuje imunitu a zvyšuje zánětlivost v těle,
 • kouření způsobuje asi 90 % všech úmrtí na rakovinu plic a 80 % všech úmrtí na chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN),
 • kouření také ovlivňuje vaši pokožku, vlasy a nehty, které se mohou stát suché, šedé a křehké,
 • kouření má negativní dopad na vaše tělo a snižuje kvalitu vašeho života.

žena a tabák

Jaké jsou výhody, když přestanete kouřit?

Přestat kouřit je jedním z nejlepších rozhodnutí, které můžete udělat pro své zdraví. Přinese vám to řadu pozitivních změn v těle, které pocítíte už během několika dnů nebo týdnů. Přestat kouřit vám například:

 • zlepší dýchání, krevní tlak a srdeční rytmus
 • zvýší hladinu kyslíku v krvi a sníží riziko infekcí
 • zlepší imunitu a sníží zánětlivost v těle
 • zlepší vzhled pokožky, vlasů a nehtů
 • sníží riziko rakoviny plic, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a dalších nemocí
 • prodlouží vaši životnost a zvýší kvalitu vašeho života

Přestat kouřit je také dobré pro vaši duševní pohodu. Studie ukazují, že lidé, kteří přestali kouřit, mají nižší úroveň úzkosti, depresí a stresu než lidé, kteří pokračují v kouření. Když přestanete kouřit, ušetříte peníze, které můžete použít na něco hezkého pro sebe nebo své blízké.

Tip! Přestat kouřit je nejlepší věc, kterou můžete udělat pro své zdraví a život. Ale i když s kouřením přestanete, stále můžete čelit rizikům a nákladům spojeným s kouřením. Proto je důležité mít kvalitní životní pojištění, které vám zajistí finanční ochranu pro vás a vaši rodinu. Srovnávač životního pojištění vám pomůže najít nejlepší nabídku podle vašich potřeb a možností.

Srovnejte si životko

Jak překonat závislost na nikotinu?

Přestat kouřit není snadné, protože nikotin je velmi návyková látka. Nikotin stimuluje centrum odměny v mozku a vyvolává pocit potěšení a uvolnění. Když přestanete kouřit, můžete zažít abstinenční příznaky, jako jsou podrážděnost, úzkost, deprese, nespavost, bolest hlavy nebo chuť na sladké. Abstinenční příznaky jsou nejsilnější v prvních týdnech po odvykání a postupně slábnou. Naštěstí existují různé způsoby, jak se vyrovnat s fyzickou i psychickou závislostí na nikotinu a zvýšit šanci na úspěšné odvyknutí kouření. Mezi ně patří:

 • Náhradní produkty (např. žvýkačky nebo náplasti), které vám dodají malé množství nikotinu bez ostatních škodlivých látek z cigaret. Tyto produkty vám pomohou snížit chuť na cigarety a zmírnit abstinenční příznaky.
 • Léky na předpis, které působí na mozkové receptory a snižují touhu po nikotinu. Tyto léky jsou účinnější než náhradní produkty a mohou se kombinovat.
 • Terapie nebo poradenství, které vám pomohou změnit své myšlenky a chování spojené s kouřením, poskytnou vám podporu a motivaci. Můžete se zapojit do individuálních nebo skupinových programů, případně použít telefonické linky nebo online služby.
 • Podpora od rodiny či přátel, která je důležitá pro vaše sebevědomí a odhodlání.
 • Cvičení nebo meditace, které vám pomohou uvolnit se, zlepšit náladu a zdraví a snížit chuť na nikotin. Můžete si vybrat aktivitu, která vás baví a dělat ji pravidelně.

rodina při sportu

Jak oslavit Světový den bez tabáku?

Světový den bez tabáku je příležitostí k tomu, abyste si uvědomili, jak daleko jste došli abstinenci kouření, a jak můžete pomoci ostatním lidem v jejich cestě k beztabákovému životu. Můžete se zapojit do různých aktivit, které vám pomohou oslavit tento den a posílit vaše odhodlání. Například můžete:

 • Sdílet svůj příběh na sociálních médiích a inspirovat ostatní lidi, kteří se snaží přestat kouřit. Můžete použít hashtagy #NoTobaccoDay nebo #svetovydenbeztabaku a ukázat své úspěchy.
 • Odměnit se něčím hezkým za to, že jste přestali kouřit nebo snížili svou spotřebu tabáku.
 • Podpořit ostatní lidi v jejich cestě k beztabákovému životu. Můžete jim nabídnout svou pomoc, radu nebo povzbuzení, nebo jim doporučit nějaké zdroje či služby, které jim pomohou přestat kouřit.

Připojte se k milionům lidí po celém světě a oslavte tento den bez tabáku!

Mohlo by vás zajímat

evropský den bez aut
Evropský den bez aut: Proč je tento den tak důležitý pro naše města?
22.9.2023

Každý rok se mnoho evropských měst zapojuje do oslav Evropského dne bez aut. Tento den je nejen symbolem snahy o ekologičtější města, ale také připomínkou významu alternativních dopravních prostředků.

zázrak pro zdraví čistička vzduchu
Čistička vzduchu: Zázrak pro vaše zdraví nebo zbytečný výdaj?
13.9.2023

Uvažujete nad tím, že si pořídíte čističku vzduchu, ale nejste si úplně jistí, jestli bude ve vaší domácnosti opravdovým přínosem, nebo časem vyhodnotíte, že se jedná o zbytečně utracené peníze?

Pronájem zahrady
Pronájem zahrady: Skvělý způsob, jak být v přírodě, když bydlíte v bytě
11.9.2023

Pronájem zahrady: Bydlíte v bytě? Pořiďte si zelenou oázu, kam můžete kdykoliv uniknout. Zjistěte, jaké vám toto rozhodnutí přinese výhody. Poradíme vám jak si pronajmout zahradu v Praze a kde v Brně najdete zajímavé zahrádkářské kolonie.

podsedák do auta od kdy
Podsedák v autě: Kdy je správný čas pro přechod a jak vybrat ten nejlepší?
28.8.2023

Už když vyrážíte s miminkem z porodnice domů, musíte mít na jeho první cestu autosedačku. Pryč jsou fotografie a doby, kdy maminky na zadním sedadle držely dítě v náručí. Další z možných milníků je podsedák do auta. Od kdy a do kdy ho můžete mít?