porovnej24 logo
test

Úrazové pojištění zaměstnanců: Velký průvodce

10. 1. 2022 | Aktualizováno: 13. 1. 2022
|
Délka čtení: 10 min.

Věděli jste, že jako zaměstnavatelé máte povinnost za své zaměstnance kromě sociálního a zdravotního pojištění platit také úrazové pojištění zaměstnanců? A to už ve chvíli, kdy zaměstnáváte pouze jednoho zaměstnance.

Že si nejste jistí, jaké povinnosti se ze strany zaměstnavatelů vztahují na zákonné úrazové pojištění zaměstnanců? V tomto článku se dozvíte vše potřebné o úrazovém pojištění zaměstnanců známém také jako pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Zjistíte, jak pojištění úrazu pro zaměstnance sjednat i jak postupovat v případě, že dojde k úrazu na pracovišti.

Zákonná povinnost: Úrazové pojištění zaměstnanců

Všichni zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají alespoň jednoho zaměstnance, a to ať už na pracovní smlouvu nebo některou z dohod vykonávaných mimo pracovní poměr, mají ze zákona povinnost za zaměstnance platit pojištění. Z tohoto pojištění bude zaměstnancům uhrazena případná škoda na zdraví nebo škoda, která vznikla v souvislosti s pracovním úrazem či nemocí z povolání v rozsahu, v jakém za ni odpovídá zaměstnavatel podle zákoníku práce. Výjimku z tohoto pojištění mají zaměstnavatelé, kteří mají dle zákona postavení státního orgánu.

Jak sjednat zákonné pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele vzniká dnem, kdy došlo k uzavření pracovněprávního vztahu. Zaměstnavatel má povinnost danou skutečnost písemně a bez zbytečného odkladu oznámit pojišťovně prostřednictvím elektronického formuláře pro přihlášení. V současné době u nás zákonné pojištění odpovědnosti provozují pouze dvě pojišťovny – Kooperativa a Česká pojišťovna. U České pojišťovny jsou pojištěni zaměstnavatelé se sjednaným pojištěním do 31. prosince 1992. Všichni ostatní zaměstnavatelé se pojišťují u Kooperativy.

Platba pojistného

V případě, že sjednáváte pojištění u Kooperativy, pojištění se platí na tento účet:

  • Číslo účtu: 40002–50404011/0100

  • Variabilní symbol: identifikační číslo (IČ) zaměstnavatele nebo jiné označení, které jej nahrazuje (rodné číslo, variabilní symbol ČSSZ, a to v případě zahraničních zaměstnavatelů)

  • Úhrada pojistného ze zahraničí: nutné použít účet ve formátu IBAN: CZ 30 0100 0400 0200 5040 4011; SWIFT KÓD: KOMBCZPP

Jaká je výše pojistného?

Zaměstnavatel má povinnost odvést a vypočítat pojistné. Pojistné na úrazové pojištění zaměstnanců se vypočítává ze základu, který je stanovený stejným postupem jako vyměřovací základ pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti. Sazby pojistného se liší na základě převažující činnosti, kterou zaměstnavatel vykonává a pro účely zařazování zaměstnanců do příslušných sazeb se používá třídění CZ-NACE. Základem pro výpočet pojistného je souhrn vyměřovacích základů za uplynulé kalendářní čtvrtletí všech zaměstnanců, které zaměstnavatel v tomto období zaměstnával.

Sankce za neplacení a prodlení pojistného

V případě, že zaměstnavatel nezaplatí zákonem dané pojistné řádně a včas, dlužné pojistné se navýší o 10 % dlužné částky za každý započatý měsíc. Pojistné za I. čtvrtletí kalendářního roku je splatné do 31. 1., za II. čtvrtletí do 30. 4., za III. čtvrtletí do 31. 7. a za IV. čtvrtletí do 31. 10.

Zaniknutí úrazového pojištění zaměstnanců

Zákonné pojištění přetrvává po celou dobu existence pojištění zaměstnavatele a zaniká pouze řádným odhlášením pojišťovně. Důvodem pro odhlášení může být zánik firmy nebo skutečnost, že zaměstnavatel nezaměstnává už žádného zaměstnance. I pokud dojde pouze k přerušení zaměstnávání pracovníků, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost ohlásit pojišťovně.

Tip!

Tip! Invalidita, trvalé následky i smrt jsou pojištěny v úrazovém i životním pojištění a vy teď nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Rádi vám poradíme.

Jak postupovat v případě pojistné události?

Pokud dojde k pojistné události, hlásí zaměstnavatel škodu z pracovního úrazu nebo nemoci z povolání pojišťovně prostřednictvím formuláře (hlášení pojistné události). K hlášení se přikládají také další relevantní dokumenty, například v podobě záznamů o úrazu nebo doklady k nemoci z povolání. Všechny potřebné dokumenty můžete zaslat poštou na adresu pojišťovny nebo prostřednictvím datové schránky. Korespondence musí být označená číslem pojistné události.

Další povinnosti zaměstnavatelů při nástupu zaměstnance

S nástupem zaměstnance do nového zaměstnání se pojí několik povinností ze strany zaměstnavatele. Před podpisem smlouvy je nutné zaměstnance obeznámit se všemi právy a povinnostmi spojenými se zaměstnáním a zajistit vstupní lékařskou prohlídku. Jaké jsou kromě zákonného úrazového pojištění zaměstnanců další povinnost zaměstnavatele?

  • Podpis pracovní smlouvy

  • Registrační povinnost vůči finančnímu úřadu

  • V případě zaměstnávání cizinců ohlášení této skutečnosti úřadu práce

  • Přihlášení do registru zaměstnavatelů u příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení v případě zaměstnání osoby v pracovněprávním vztahu, který jim založí účast na nemocenském pojištění

  • Registrace u zdravotní pojišťovny

Úrazové pojištění zaměstnanců je ze zákona danou povinností pro zaměstnavatele. V případě, že by zaměstnavatel tuto povinnost nedodržel, hrozí mu sankce. Pojištění zaměstnanců se sjednává u Kooperativy, případně u České pojišťovny.

Tip!

Ještě by se vám mohly hodit... naši další průvodci úrazového pojištění:

* Úrazové pojištění dětí.
* Jaké úrazy pojišťovny neproplácí?
* Únavová zlomenina.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.