Menu

Vychytávky pro práci z domova - 15 nápadů na zpříjemnění home office

Aktualizováno dne 11.11.2020

Kvůli koronavirovým opatřením řada firem přistoupila k režimu práce z domova, neboli homeoffice. Mnozí zaměstnanci si takový způsob spolupráce nemůžou vynachválit, jiní si však stěžují na to, že se z domova nemůžou soustředit. Poradíme vám, jak váš výkon práce co nejvíce zefektivnit. 

Vychytávky pro práci z domova - 15 nápadů na zpříjemnění home office
15 minut čtení
Životní styl

Pokud se vaší každodenní kanceláří stal váš byt, můžete se těšit ze spousty výhod. Práce z domova umožňuje úsporu času, který jste dříve věnovali cestě do zaměstnání. Nevýhodou je domácí prostředí, které může vést k horšímu soustředění na pracovní výkon.

Sesbírali jsme rady od těch, kteří mají s home office mnohaleté zkušenosti. Freelanceři a remote pracovníci radí, jak si zpříjemnit homeoffice a zvýšit vaši produktivitu.

Tipy, díky kterým bude práce z domova efektivnější!

práce z domova

1) Vyhraďte si prostor, který bude sloužit pouze na práci

Je vhodné vyhradit si pro váš pracovní výkon určitou část místnosti, která bude sloužit pouze pro výkon vaší práce. Z psychologického hlediska si tak oddělíte práci od zábavy a váš mozek si zvykne na to, že na daném místě se jenom pracuje. Mnozí freelanceři skutečně potvrzují, že v přesně vyhrazeném prostoru na práci měli mnohem méně rušivých myšlenek, než když pracovali z náhodného místa v bytě (například z gauče nebo kuchyně).

práce doma

2) Zařiďte si vhodně váš pracovní stůl

Klíčem k úspěchu je rovněž vhodné uspořádání vaší pracovní plochy. Jak si zajistit pracovní stůl, u kterého budete podávat ty nejlepší výkony?

  • Mějte prázdnou desku stolu. Na stole by měl být pouze váš počítač a nic jiného. Všelijaké papíry, propisky, těžítka a jiné zbytečnosti budou odvádět vaši pozornost. Pokud pro výkon vaší práce potřebujete nějaké papírové dokumenty, mějte je uložené v zásuvce vašeho stolu a vytahujte je jen tehdy, když je budete skutečně používat.
  • Odstraňte zbytečné podněty z vašeho zorného pole. Zauvažujte i nad vhodným umístěním vašeho pracovního stolu. Psychologové totiž přišli na to, že přílišná přehlcenost prostoru má negativní vliv na vaše soustředění. Tudíž stůl umístěný naproti poliček, přetékajícími nespočtem sošek, obrázků a vyšívaných deček nebude pro homeoffice tím nejlepším řešením. Naopak skvěle se vám bude soustředit naproti prázdné zdi nebo u okna.
  • Zapřemýšlejte nad světlem. Při výkonu zaměstnání byste měli mít dostatek přirozeného denního světla. Dejte si ovšem pozor na umístění stolu k oknu, orientovanému na jih, protože sluneční záření zhorší viditelnost vašeho monitoru. Ideální je umístit stůl k oknu v místnosti, orientované na sever nebo západ, anebo postavit stůl dál od okna.

pracuji z domu

3) Naplánujte si váš den

Abyste dosáhli maximální efektivnosti, udělejte si vždy na začátku pracovní doby rozpis denních aktivit. Při rozvrhu buďte co nejkonkrétnější - například si rozepište: „Od 9:00 do 11:30 budu pracovat na úkolu 1, pak si dám 40 minut na oběd a od 12:10 budu pracovat na úkolu 2, na který od 15:00 navážu úkolem 3.“

cvičit doma

4) Zařaďte do vašeho dne pohyb

Práce z domova umožňuje to, co běžně v kanceláři dělat nemůžete, a to jsou pohybové aktivity. Určitě to udělejte, protože pohyb na čerstvém vzduchu rapidně zvýší vaši produktivitu. Dopřejte si třeba pětiminutovou procházku poblíž domu, nebo si zacvičte při otevřeném okně. Uvidíte, jak se vaše soustředění zlepší.

Současný pracovní režim vám dává jedinečnou příležitost, jak se vymanit z kancelářského stylu života. Určitě víte, jak je sedavý způsob práce nezdravý. Díky pohybovým přestávkám to můžete změnit a udělat něco zdravého pro vaše tělo.

pohodlná židle

5) Seďte pohodlně

Se správnou péčí o vaše tělo jde ruku v ruce i zdravé sezení. Zapamatujte si pravidlo pravých úhlů (tzn. 90°). V tomto stupni by měly být ohnuté vaše ruce v loktech, a rovněž kolena. K tomu vám dopomůže vhodná ergonomická židle. Dlouhodobým sezením na kuchyňské židli nebo dokonce na gauči si způsobíte bolesti zad. Pokud ergonomicky tvarovanou židli nemáte, určitě si ji pořiďte - její cena začíná už na 2000 Kč. Lepší je investovat tuto částku, než mít kvůli nevhodnému sezení zničená záda.

Tip! Chybí vám potřebné kancelářské vybavení? Neriskujte problémy s pohybovým aparátem. Vhodné ergonomické židle a stoly můžete získat až s 25 % slevou. Prozkoumejte aktuální slevy na našem cashbackovém portále a nechte si vrátit peníze z nákupu zpět. Objevte slevy na nábytek 

plánování práce

6) Dlouhé úkoly nejdříve

Doporučujeme náročnější a delší úkoly naplánovat na dopoledne, a menší úkoly (vyřizování e-mailů nebo úkoly na pár minut) nechat na odpoledne.

online plánovač

7) Povolejte na pomoc online manažery

Pokud vám jednotlivé úkoly trvá vypracovat příliš dlouho, zkuste být sám sobě manažerem. K tomu vám dopomůžou užitečné online nástroje, díky kterým budete vaši práci lépe organizovat.

  • Toggl vám bude měřit čas, strávený na jednotlivých úkolech.
  • Freedom umožňuje vypnout váš přístup na Facebook, Instagram a další zábavní weby, takže se nebudete zbytečně rozptylovat.
  • Trello slouží k přehledu o vašich vypracovaných úkolech. Můžete tak přehledně vidět, kolik jste toho za daný týden vlastně udělali.

práce z domova

8) Dodržujte dresscode

Freelanceři upozorňují na jeden nešvar, a tím je práce v příliš ležérním oblečení. Asi tušíte, že při práci v pyžamu nebo županu žádných závratných výsledků nedosáhnete, protože se váš mozek automaticky přepne do líného režimu. Neříkáme, abyste pro práci v obýváku zvolili kostýmek a boty na podpatcích, ale třeba pohodlné džíny a slušivá halenka či košile dokážou váš pracovní výkon rapidně zlepšit.

online práce z domu

9) Namotivujte se hudbou

Na YouTube najdete spoustu hudebních kompilací, které vám dopomůžou k lepšímu soustředění. Do vyhledávače zadejte klíčová slova typu „focus music,“ „concentration music“ nebo „creative music.“ Vyjede vám nespočet kompilací, složených z hudebních skladeb, napomáhajících soustředění. Výhodou je i to, že tyto hudební mixy trvají klidně i hodinu či dvě, tudíž nemusíte každých pět minut přepínat písničku.

práce z domu

10) Vypněte Facebook a Instagram

Největšími zabijáky produktivity bývají právě sociální sítě. Na minutu si třeba odskočíte na Facebook, ani s nenadějete a už si píšete s několika kamarády o tom, jak je ten homeoffice těžký. Při pracovní činnosti si tyto sociální sítě zakažte a dopřejte si je až po odpracovaném dni jako odměnu.

11) Naplánujte si telefonáty na jeden čas

Občas si budete potřebovat zatelefonovat s vaším nadřízeným, kolegy či obchodními partnery. Potíž spočívá v tom, že po takovém hovoru vám bude trvat delší dobu, než se zase vrátíte do svého pracovního tempa. Pokud vás přes den čeká více hovorů, snažte se je všechny naplánovat hned po sobě, a ne na různé části dne.

Tip! Zdá se vám, že platíte příliš za telefonáty? Porovnejte aktuální nabídky mobilních operátorů. Možná budete i překvapeni, kolik ušetříte. Porovnej tarify 

práce z domu

12) Striktně si oddělte váš volný čas

Abyste předešli vyhoření, nenechte si zasahovat do vašeho volného času. Dejte si třeba pravidlo „po šesté mám padla, děj se co děj.“ Pokud jste za daný den nestihli nějaký úkol, raději si další den ráno o hodinu přivstaňte, než abyste jej doháněli po večerech. Pevně stanovený čas na odpočinek po práci vám pomůže předejít pocitu frustrace a vyhoření.

práce na doma

13) Otestujte své biorytmy

Každý člověk je nastavený jinak a zatímco někdo je nejproduktivnější v brzkých ranních hodinách, jiný dosahuje nejlepšího výkonu kolem poledne, nebo v odpoledních hodinách. Pokud se špatně soustředíte, možná bude problém ve špatném čase na práci. Pokud máte flexibilní pracovní dobu, zkuste svou pracovní činnost naplánovat na různé denní doby a vyzkoušet si, kdy se vám nejlépe pracuje. Pokud tuto možnost nemáte, zkuste si nejvýznamnější úkoly naplánovat na dobu, kdy se soustředíte nejlépe, a jednodušší povinnosti udělat v době, kdy váš mozek ještě není plně nastartovaný.

práce z domu

14) Zvolte vhodnou stravu

Zařaďte do vašeho jídelníčku potraviny, které mají prokazatelný vliv na soustředění a paměť.

  • Ořechy dodávají mozku potřebné živiny a mají vliv na lepší paměť a kreativitu.
  • Ovoce a zelenina zvýší objem vaší denní energie, takže si budete připadat svěžejší.
  • Řepa zlepšuje proudění krve do mozku, což se projeví na lepším soustředění a pocitu vitality.
  • Mořské ryby jako je například losos nebo tuňák jsou plné omega3 mastných kyselin, které přispívají ke kvalitní výživě mozku.

Rovněž vám doporučíme, ať se vyhnete příliš vydatným obědům. Při pozření příliš těžkého jídla se dostaví postgastronomická únava. Určitě to znáte z vlastní zkušenosti, když si pochutnáte na vydatné svíčkové s pěti knedlíky, a pak jste zralí na „šlofíka.“ Toto není v pracovní době příliš vhodné, proto zvolte raději vydatnou snídani, poté se jděte na pár minut projít ven, a v průběhu pracovní doby sáhněte jen po lehkém obědu (těstoviny, saláty, ryby, atd.).

práce z domu

15) Vyhněte se sociální izolaci

Pokud žijete sami, hrozí vám deprese, způsobená sociální izolací. V důsledku práce z domova vám odpadl každodenní osobní kontakt s kolegy, což představuje výraznou změnu ve vašem životě. Abyste se vyhnuli pocitům osamělosti, posilte naopak vztahy se svými přáteli a příbuznými.

Čas od času si dejte s některým z vašich přátel dostaveníčko při procházce v parku. V současné době je totiž na veřejných prostranstvích povoleno scházení maximálně 2 osob. S těmi, kteří žijí v jiném městě, buďte aspoň v kontaktu prostřednictvím Skype.

Dnešní doba je těžká, a proto buďte vašim přátelům oporou. Pomozte jim nejenom s pocity osamělosti, ale i s finančními problémy. Spousta lidí přišla o práci, anebo jim zaměstanavatel snížil pracovní úvazek. Lidé se tudíž snaží šetřit každou korunu. Pomozte vašim přátelům ušetřit na běžných životních nákladech, jako je například elektřina, plyn, povinné ručení a další služby. V rámci našeho programu Doporuč a získej můžete svým kamarádům doporučit naše online porovnání cen a získat za to peněžní provizi, kterou si poté s přáteli můžete rozdělit.

Tip! Hledáte dlouhodobé příležitosti na práci z domu? Podívejte se na Doporuč a získej!

Mohlo by vás zajímat

hypotéka 2022
Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022
20.1.2022

Nemusíte být hypoteční analytik, aby vám bylo jasné, že období super levných hypoték skončilo. Alespoň tedy pro nejbližší měsíce či spíše roky. Jaký však bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2022? A co dělat, když potřebujete stavět či koupit byt v současné…

životní pojištění
Životní pojištění se spořením: Přehled všech nabídek trhu
19.1.2022

Životní pojištění je praktické pojištění, které poskytuje finanční ochranu pro rodinu pojištěného. Důležité je především v případě, kdy na příjmu (nebo na jeho podstatné části) takto pojištěné osoby je závislá celá rodina. Negativně se nám zapsalo v…

elektřina 2022
Dodavatelé energií a novinky z energetiky 2022
18.1.2022

Bude v roce 2022 levnější nebo dražší elektřina? A co plyn? Budou se ceny za MWh zvyšovat? Podívejte se, co si pro nás letos dodavatelé energií připravili.

zlomený palec
Zákonné úrazové pojištění: Vše, co se vám bude hodit vědět
17.1.2022

Úrazové pojištění je produktem, který si lidé sjednávají s cílem předejít finančním starostem v případě úrazu. Úrazové pojištění je ve většině případů zcela dobrovolné a je jen na klientovi, jaké limity si navolí nebo zda si připlatí za další připojištění…