Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Půjčka v rodině: jak neohrozit vztahy, ani své úspory

article big
8 minut čtení
Půjčky
17.4.2018

„Banka mi odmítla poskytnout půjčku, protože mám nízký příjem. Zkusím štěstí u strýce, ten je boháč, určitě mi s penězi pomůže.“ Tato myšlenka možná napadne nejednoho člověka ve finanční nouzi. Je půjčka v rodině dobrý nápad?

Rodina je poměrně citlivým prostředím pro tak závažné otázky, jako je půjčování peněz. Její členové můžou ve snaze o zachování dobrých vztahů přehlédnout mnohá finanční rizika, která z poskytování půjček plynou. „Půjčila jsem bratrovi 50 000 Kč. Přestože slíbil, že do měsíce vše vrátí, už je to přes půl roku, a peněz jsem se stále nedočkala, bratr se mi vyhýbá. Jsem zoufalá...“ Internetové diskuze se podobnými zkušenostmi doslova hemží.

Možná si řeknete, že toto by se vám stát nemohlo. Vždyť svého rodinného příslušníka znáte jako své boty a pokud by vás požádal o půjčku, můžete si být jisti jeho spolehlivostí. Opak je však pravdou. Žádného člověka na světě nikdy neznáte na 100 % a plně neporozumíte tomu, jak funguje jeho mozek. Nikdy nevíte, jak se zachová v případě, kdy se dostane do stresu vlivem platební neschopnosti a bude mít strach o svou holou existenci. Možná se bude snažit o férové jednání a splácení úvěru. A možná také ne a dluh vám odmítne vrátit.

Půjčka v rodině jen s písemnou smlouvou

Přestože to pro mnohé lidi může být něco nepřirozeného (Přece tady s Frantou nebudu sepisovat smlouvu, vždyť se známe odjakživa."), písemná smlouva bývá mnohdy jediným důkazem toho, že půjčka byla uskutečněna. V případě, že jste půjčili tzv. „na dobré slovo,“ při vymáhání dluhu nezmůžete nic, protože jej nemáte jak dokázat.

Chápeme, jaké pocity se vám možná honí hlavou. Jste dejme tomu na pohodové rodinné grilovačce, povídáte si s vaším švagrem o půjčce, všude kolem voní maso, všichni jsou uvolnění.... a vy byste do tak pohodové atmosféry zatáhli takovou úředničinu, jako je písemná smlouva. Vždyť by se na vás dívali jako na blázna, který nedůvěřuje vlastní rodině!

Mnoho lidí půjčí rodinnému příslušníkovi bez smlouvy právě ze strachu, aby je nepodezíral z nedůvěry. Přitom se z tohoto nepříjemného momentu dá elegatně vybruslit díky několika asertivním větám.

  • Půjčím ti, ale preferuji sepsat písemnou smlouvu. Je to pro tvé i moje pohodlí, abychom oba věděli, na čem jsme a měli všechno přehledně sepsané. Však to znáš, pořádek dělá přátele.
  • Samozřejmě ti půjčím, ale chtěl bych o tom vystavit písemný doklad. Jsem totiž hlava děravá a co si nenapíšu, na to zapomenu. V otázce peněz chci mít vše přehledně sepsáno.

V případě, že vás obviní z toho, že všechno zbytečně komplikujete a že mu snad nedůvěřujete (vlastnímu bratrovi!), nenechte se vydírat. Klidně s ním naskočte na jeho vlnu komunikace a hoďte vinu na oplátku na něj: „Ale Pepo, skutečně bys mě i moji rodinu vystavil do rizika, kdy někomu půjčíme, aniž bychom o tom měli písemný důkaz?“

V případě, že se žadatel o půjčku vehementně vykrucuje z možnosti písemného dokumentu, zpozorněte a zvažte, zda mu peníze vůbec poskytnout. Možná má váš příbuzný hrůzu z písemného kontraktu právě proto, že si není jistý svou schopností splácet, anebo mu vyhovuje si termín vrácení půjčky o nějaký čas posunout.

půjčka v rodině

Co musí písemná smlouva obsahovat?

Smlouva o zápůjčce nemusí být žádný složitý dokument o deseti stránkách. Aby byla právně platná, stačí, aby obsahovala tyto údaje:

  • Kdo komu půjčuje
  • Výši částky, kterou věřitel půjčuje dlužníkovi
  • Datum, do kdy má dlužník peníze vrátit a jakým způsobem (přes bankovní účet, osobně, zasláním na adresu, atd.)
  • Výše odměny za poskytnutí půjčky (pokud jste si s příbuzným dohodli například výši úroku)
  • Co se stane, když dlužník peníze nevrátí, či se zpozdí s vrácením (například nabíhání úroků za zpoždění)
  • Datum a podpisy obou stran

Co dělat v případě, že příbuzný peníze nevrátí?

Pokud je půjčka v rodině poskytnuta i se smlouvou, a přesto nastane ona obávaná situace, kdy příbuzný peníze nevrací, máte v ruce mnohem více trumfů než bez ní.

Jak v takovém případě postupovat? Nejprve se snažte být šetrní k rodinným vztahům a situaci neřešte příliš radikálně. Pokuste se vrácení peněz dosáhnout domluvou - zjistěte, proč daný člověk peníze neplatí a navrhněte nějaké řešení (například posunutí termínu splatnosti nebo rozložení částky do více splátek). Pokud ani to nezabere, není jiného zbytí, než se obrátit na soud. Máte v ruce smlouvu o půjčce - nezvratný důkaz o tom, že dluh existuje, tudíž vaše šance na úspěch jsou velmi vysoké. Zpočátku sice budete muset zaplatit nějaké výdaje na soudní poplatky, ty se vám však po vyhraném sporu vrátí (soudní poplatky se vždy naúčtují straně, která prohraje).

Jaká je výše soudních poplatků?

Vymáhaná částka Výše soudního poplatku
do 20 000 Kč 1000 Kč
nad 20 000 Kč (až do výše 40 mil Kč) 5 % z vymáhané částky

Nižší částky jsou tedy plošně zpoplatněny sumou 1000 Kč, částky nad 20 000 Kč 5 %. Bude-li vám příbuzný dlužit například 25 000 Kč, za soudní poplatky dáte 1250 Kč.

Tip: Jste to naopak vy, kdo potřebuje půjčit peníze? Zvažte, zda vám stojí za to, ohrozit rodinné vztahy. Ztratit důvěru vašeho nejbližšího můžete i tehdy, pokud se vlivem nepříznivé situace se splácením zpozdíte. Finanční nedostatek trvá dočasně, ale o dobré rodinné vztahy můžete přijít už napořád.

Pokud vás odmítla banka, zkuste služby některé nebankovní společnosti. Ty většinou nemívají tak přísné podmínky. Přehled bankovních a nebankovních firem najdete v našem srovnávači, kde přehledně vidíte i podmínky jednotlivých úvěrů.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Kreditní karty
Jak na výběr z bankomatu v zahraničí, aby vás vyšel co nejlevněji?
8.7.2019

Věčné dilema každého cestovatele — jak na dovolené vybrat hotovost, aby se váš rozpočet zbytečně neprohnul kvůli drahým poplatkům. Existuje pár triků, které mají šanci váš výběr z bankomatu v zahraničí výrazně zlevnit. Výše poplatků a tudíž i výhodnost…

thumb
Životní styl
Jak reklamovat zboží v roce 2019 — nenechte se vodit za nos!
3.7.2019

Nakoupit zboží, používat jej několik týdnů či měsíců, poté se rozčílit nad tím, jak se vám sám od sebe zničí a klusat do obchodu pro nový nákup. Máte už tohoto kolotoče plné zuby? Naučte se, jak reklamovat zboží a ušetřit nemalé peníze. Máte na víc! Za…

thumb
Životní styl
Zasklený balkon: 6 tipů, jak jej proměnit v místnost snů
29.6.2019

Když pohledem přejedete přes fasádu bytových domů, některé balkony se lesknou díky skleněné stěně. Uvažovali jste už o tom, že byste z balkonu či lodžie udělali místnost navíc? S čím je potřeba počítat, když chcete zasklený balkon a jak moc se dá s touto…

thumb
Povinné ručení
Pojištění auta do zahraničí, aneb co vědět, když plánujete dovolenou za volantem
27.6.2019

Přestože dnes je možné se letecky dostat téměř kamkoliv, řada cestovatelů nedá na klasický roadtrip dopustit. Jednak kvůli příležitosti intenzivněji poznat cizí krajinu, jednak kvůli možnosti kdykoliv po cestě zastavit a flexibilně si naplánovat cestu.…