Menu

9 tipů, jak ušetřit při studiu na vysoké škole

11.9.2017
9 tipů, jak ušetřit při studiu na vysoké škole
11 minut čtení
Spoření

Přiblížil se čas, kdy se studenti houfně navrací zpět do akademického prostředí univerzit, bažící po nových vědomostech. Dobře, uznáváme, že spousta z nich baží i po jiných věcech, jako jsou třeba studentské večírky a zábava. Ovšem dřív, než vašemu synátorovi či dceři přibude titul před jménem, vám poradíme, jak kvůli studiu na vysoké škole neprodřít rodinný rozpočet.

Studentský život nebývá nejlevnější a v těch dražších městech se měsíční náklady na vysokoškoláka šplhají i přes 10 000 Kč. Ovšem záleží na tom, jakým životním stylem váš študák žije - úsporný člověk může mít i o několik tisíc nižší rozpočet než hýřivec, obědvající každý den v jiné restauraci a trávící víc času v nákupním centru než nad knihami. Dejte vašemu potomkovi přečíst tento článek, díky kterému může zkrouhnout své životní náklady na polovinu.

1.) Najděte si levnou základnu.

Nejlevněji vychází bydlení na koleji. Měsíční náklady na tuto klasickou variantu studentského žití se pohybují v rozmezí od 2500 do 3500 korun na osobu, pokud se jedná o sdílený pokoj. V Praze a Brně se cena zvyšuje s vaší snižující se ochotou bydlet v panelákové králíkárně – až kolem 6000 na měsíc. Nezapomeňte si každý rok žádat o stipendium na ubytování. Čím dále od kolejí máte hlášen trvalý pobyt, tím spíše peněžní příspěvek dostanete.

Rovněž můžete zauvažovat o privátu. Když budete mít štěstí a sejde se vás na jeden byt dost, můžete hodit kolejní řád za hlavu a užívat si volnějšího režimu s podobnými nebo i menšími měsíčními výdaji.

2.) Nenechte si podstrojovat v restauracích.

Máte-li možnost, stravujte se v kolejní menze. Cena se ve větších městech odvíjí od kvality a množství jídla, nicméně průměrný oběd, kterého se relativně zdravě najíte, stojí kolem 45 korun. V některých krajských městech však nebývá vždy na výběr a utratit musíte kolem 60 Kč.

Přes den mezi přednáškami, kdy nemáte čas na vlastní výrobu pochutin, je pravidelné požívání oběda v menze dobrým řešením. Když si pak uvaříte sami večeři, dostáváte se v šetrnosti o úroveň výš. Tím vařením se ovšem nemyslí čínská polévka a párek (o vaření piva nemluvě). Na internetu existuje nespočet levných a zdravých receptů.

Suroviny nakupujte v supermarketech známých pravidelnou týdenní sprchou slev. Existují servery sdružující informace o všech slevách ve městě napříč všemi prodejnami (Kupi.cz a další). S krosnou a promyšleným nákupním seznamem tak můžete vniknout i do několika z nich a srazit výdaje za jídlo na minimum.

A konečně, zkuste omezit nákup potravin, které k životu nepotřebujete. Nestaňte se závislými na energy-drinku, chipsech a celkově mlsání, které moc perlí, lepí nebo šustí. Nekupujte si obložené bagety, drahé limonády a latté za 80 korun, a pokud se bez nich neobejdete, obdarujte je puncem vzácnosti a dejte si je jen v pátek nebo když si to zasloužíte.

Tip: Chcete vyzkoušet ten nejlevnější styl stravování? Zkuste sdílené vaření. Bydlíte-li na privátě s dobrými kamarády, kteří celkem obstojně vaří, máte napůl vyhráno. Domluvte se, že nakoupíte suroviny společně a každý den připraví jídlo do krabiček někdo jiný. Částka na nákup surovin se tak rozdělí mezi větší množství lidí a na jednoho člověka tak vychází velmi nízká suma.

3.) Dopravujte se svými silami.

Nejlevnější způsob přepravy je samozřejmě kolo. Jestliže jste s ním nevylétli z rodinného hnízda nebo chcete jedno speciálně do města, kde studujete, kupte si nějaké z bazaru a nechte si ho za pár stovek odborně seřídit a zkontrolovat. Hlavně brzdy.

Další levnou variantou je městská hromadná doprava. Pakliže musíte absolvovat více než pár jízd týdně, určitě se vyplatí měsíční časová jízdenka, na kterou máte jako student velmi výhodnou slevu. Není-li to opravdu nutné, nekupujte si elektronické jízdenky přes mobil. Není nic otravnějšího, než platit za služby operátora každý měsíc jinou a vždy vyšší částku než obvykle.

4.) Neutrácejte za bichle

Až vám vyučující jednotlivých předmětů nadiktují dlouhý seznam literatury, bez které údajně nedožijete konce semetru, ať vás ani nenapadne běžet do knihkupectví. Řekneme vám tajemství - knihy na vysoké škole nakupuje jen pár zbohatlíků. Ostatní studenti s běžnými příjmy si vyřídí členství v univerzitní knihovně, kde lze drtivá většina studijních materiálů získat. Co neseženou tam, to koupí za zlomek ceny na burzách učebnic, které se na začátku školního roku konají téměř na všech školách. Další zbytek je dohledatelný v elektronické podobě na Ulozto.cz či studijním portálu Primat.cz. Běžný student za semestr koupí maximálně dvě až tři knihy, a to ještě v knihkupectví využije studentské slevy. A tím se dostáváme k dalšímu bodu, který vám zajisté zvedne náladu.

5.) Využívejte studentských slev.

Do 26 let můžete být nositeli studentského průkazu ISIC, díky kterému se vám otevře svět slev. Ty se většinou týkají kulturního vyžití, zlevněného zboží v e-shopech a dopravy. Díky této magické kartě se občas dostanete do kina i za 40 Kč. Pokud jde o kulturu, za zlevněné vstupné se dostanete do více než stovky hradů a zámků, které spravuje Národní památkový ústav, v létě si zas užijete sníženého vstupného na většině hudebních festivalů. Slevy se vztahují i na muzea, galerie a divadlo.

Seznam aktivně zapojených e-shopů a hlavně jejich aktuální nabídka slev se mění jako počasí, doporučujeme ji proto sledovat svépomocí na webu isic.cz.

Další spousta slev-lákadel se týká různých výhodných menu ve fast-foodech a restauracích, kam je s omezeným rozpočtem radno chodit spíše za odměnu než pravidelně. Ale jednou za čas – proč ne?

6.) Přidejte se na facebooku do ročníkové / fakultní / univerzitní studentské skupiny.

Taková skupina totiž občas funguje jako uzavřená burza, kde vládne solidarita, a iluze zúčastněných o možnosti osobního obohacení jsou dávno vymýceny. V nabídce bývají studijní materiály a učebnice starších ročníků, použité nástroje a pomůcky (dle zaměření studia) a před koncem a na začátku akademického roku nabídky výhodného spolubydlení nebo třeba různých kusů použitého nábytku za odvoz.

Kromě koberce za pár korun či učebnic za hubičku se zde můžete dostat k užitečným studentským tipům. Zjístíte třeba, že profesor Látal je na zkoušce ďas, ale pokud jdete v předtermínu, je jako mílius. Nebo že céčkový předmět Problémy současného světa je vlastně jen promhraná úterní hodina, na které hipstersky vypadající profesor pronáší vzletné fráze o nastolení míru. Čímž se dostáváme k dalšímu bodu, kde si na céčkové předměty posvítíme více.

7.) Nepřeplácejte za volnočasové aktivity

Je zřejmé, že studentský život není jen o úmorném šprtání na zkoušky, proloženém studentskými večírky. Je potřeba nějak zaplnit čas mezi tím. Ovšem drahé členství ve fitku nebo kurzovné na lekce abstraktní malby způsobí, že nebudete mít ani na párek v rohlíku. Existuje kompromis mezi zajímavými koníčky a nízkými peněžními výdaji. Odpověď se skrývá v céčkových předmětech a univerzitních sportech. Každá univerzita nabízí céčkové předměty, které jsou spíše doplňkem k vašemu studijnímu plánu a které většinou slouží jako zpestření studentova volného času. Můžete tak navštěvovat širokou škálu kurzů od lekcí osobnostního rozvoje až po hodiny španělštiny či divadelního kroužku.

Pokud bažíte po sportovním vyžití, vyřiďte si členství v univerzitním sportovním klubu. Výše příspěvku se pohybuje mezi 500 až 1000 Kč za rok a můžete tak pravidelně navštěvovat několik sportovních programů, od fotbalu až po horolezectví.

8.) Cestujte domů zalevno

Pokud studujete v Praze a vaše rodná víska leží až v Beskydech, cestování se vám dost prodraží. Srazte cestovní výdaje na minimum díky kombinaci slev, které nejrůznější dopravci nabízejí. U Českých drah je to třeba In Carta, u jiných dopravců mají speciální žákovské programy. Na škodu není rovněž spolujízda, kdy se s řidičem podělíte o náklady za benzín. Vyzkoušet můžete třeba Bla Bla car.

9.) Sežeňte si práci.

Ne však takovou, která se bude krýt s vašimi přednáškami, nebo bude tak časově náročná, že vám bude komplikovat samotné studium – na hromadění peněz se můžete soustředit až s diplomem v kapse a v současnosti je primární co nejdříve dostudovat (a to nejlépe do doby, kdy za vás poplatky za studium bude stále platit stát).

Ideální jsou práce na dohody o provedení práce či pracovní činnosti, sezónní brigády a pracovní smlouvy na částečný úvazek. Velkou výhodou je, když se náplň práce shoduje s účelem vašeho studia. Porozhlédněte se po profesních stážích nebo třeba účasti v placeném univerzitním projektu. Nejde pak o ztracený čas kvůli vydělávání peněz, kterých se vám nedostává, ale především o praxi, kterou si na rozdíl od skládání uhlí na nádraží můžete napsat do vašeho zatím čistoskvoucího portfolia.

 

Získejte levnější povinné ručení a ušetřete až 75 % z běžné ceny!

SPOČÍTAT

Mohlo by vás zajímat

thumb
Jak pěstovat rajčata a další ovoce a zeleninu? Vyplatí se to?
12.4.2021

Všichni chceme mít šťavnaté ovoce a zeleninu. A ne vždy, je v obchodě seženeme za rozumné peníze. Dá se vůbec na vlastních výpěstcích ušetřit? Jak pěstovat rajčata či okurky, aby se to vyplatilo? A co ještě se dá v domácích podmínkách pěstovat?

thumb
Pohovka, gauč nebo sedačka: Jak vybrat to správné posezení do obýváku?
9.4.2021

Základem obývacího pokoje je bez velkých debat sedací souprava. Je dominantou, místem odpočinku a pohody, a taky prostorem, kam nejčastěji vodíme návštěvu. Pohovka, gauč, sedačka, ale jak je vybrat?

thumb
Alternativní bydlení: Troufnete si i vy na život bez nábytku?
8.4.2021

Zařizujete nový byt? Připravte se na nekonečné hodiny v online prodejnách nábytku, měsíce čekání na doručení a desetitisíce korun, mizejících z vašeho účtu dřív, než vám utahaný stěhovák vysněné kusy nábytku dovleče do čtvrtého patra. Nepřipadá vám tento…

thumb
Přípojka plynu: Kolik stojí? Jak a kde ji zařídíte?
7.4.2021

Stavíte si dům svépomocí a plánujete, že budete mít v domě zaveden zemní plyn na topení, vaření, nebo na ohřev vody? Určitě vás zajímá, kolik přípojka plynu stojí, a co je potřeba udělat, abyste si přípojku zařídili.