Menu

9 tipů, jak ušetřit při studiu na vysoké škole

Aktualizováno dne 29.6.2021

Přiblížil se čas, kdy se studenti houfně navrací zpět do akademického prostředí univerzit, bažící po nových vědomostech. Dobře, uznáváme, že spousta z nich baží i po jiných věcech, jako jsou třeba studentské večírky a zábava. Ovšem dřív, než vašemu synátorovi či dceři přibude titul před jménem, vám poradíme, jak kvůli studiu na vysoké škole neprodřít rodinný rozpočet.

9 tipů, jak ušetřit při studiu na vysoké škole
12 minut čtení
Spoření

Studentský život nebývá nejlevnější a v těch dražších městech se měsíční náklady na vysokoškoláka šplhají i přes 10 000 Kč. Ovšem záleží na tom, jakým životním stylem váš študák žije - úsporný člověk může mít i o několik tisíc nižší rozpočet než hýřivec, obědvající každý den v jiné restauraci a trávící víc času v nákupním centru než nad knihami. Dejte vašemu potomkovi přečíst tento článek, díky kterému může zkrouhnout své životní náklady na polovinu.

bydlení na koleji

1.) Najděte si levnou základnu

Nejlevněji vychází bydlení na koleji. Měsíční náklady na tuto klasickou variantu studentského žití se pohybují v rozmezí od 2500 do 3500 korun na osobu, pokud se jedná o sdílený pokoj. V Praze a Brně se cena zvyšuje s vaší snižující se ochotou bydlet v panelákové králíkárně – až kolem 6000 na měsíc. Nezapomeňte si každý rok žádat o stipendium na ubytování. Čím dále od kolejí máte hlášen trvalý pobyt, tím spíše peněžní příspěvek dostanete.

Rovněž můžete zauvažovat o privátu. Když budete mít štěstí a sejde se vás na jeden byt dost, můžete hodit kolejní řád za hlavu a užívat si volnějšího režimu s podobnými nebo i menšími měsíčními výdaji.

kolejní menza

2.) Nenechte si podstrojovat v restauracích

Máte-li možnost, stravujte se v kolejní menze. Cena se ve větších městech odvíjí od kvality a množství jídla, nicméně průměrný oběd, kterého se relativně zdravě najíte, stojí kolem 45 korun. V některých krajských městech však nebývá vždy na výběr a utratit musíte kolem 60 Kč.

Přes den mezi přednáškami, kdy nemáte čas na vlastní výrobu pochutin, je pravidelné požívání oběda v menze dobrým řešením. Když si pak uvaříte sami večeři, dostáváte se v šetrnosti o úroveň výš. Tím vařením se ovšem nemyslí čínská polévka a párek (o vaření piva nemluvě). Na internetu existuje nespočet levných a zdravých receptů.

Suroviny nakupujte v supermarketech známých pravidelnou týdenní sprchou slev. Existují servery sdružující informace o všech slevách ve městě napříč všemi prodejnami (Kupi.cz a další). S krosnou a promyšleným nákupním seznamem tak můžete vniknout i do několika z nich a srazit výdaje za jídlo na minimum.

A konečně, zkuste omezit nákup potravin, které k životu nepotřebujete. Nestaňte se závislými na energy-drinku, chipsech a celkově mlsání, které moc perlí, lepí nebo šustí. Nekupujte si obložené bagety, drahé limonády a latté za 80 korun, a pokud se bez nich neobejdete, obdarujte je puncem vzácnosti a dejte si je jen v pátek nebo když si to zasloužíte.

Tip! Chcete vyzkoušet ten nejlevnější styl stravování? Zkuste sdílené vaření. Bydlíte-li na privátě s dobrými kamarády, kteří celkem obstojně vaří, máte napůl vyhráno. Domluvte se, že nakoupíte suroviny společně a každý den připraví jídlo do krabiček někdo jiný. Částka na nákup surovin se tak rozdělí mezi větší množství lidí a na jednoho člověka tak vychází velmi nízká suma.

na kole do školy

3.) Dopravujte se svými silami

Nejlevnější způsob přepravy je samozřejmě kolo. Jestliže jste s ním nevylétli z rodinného hnízda nebo chcete jedno speciálně do města, kde studujete, kupte si nějaké z bazaru a nechte si ho za pár stovek odborně seřídit a zkontrolovat. Hlavně brzdy.

Další levnou variantou je městská hromadná doprava. Pakliže musíte absolvovat více než pár jízd týdně, určitě se vyplatí měsíční časová jízdenka, na kterou máte jako student velmi výhodnou slevu. Není-li to opravdu nutné, nekupujte si elektronické jízdenky přes mobil. Není nic otravnějšího, než platit za služby operátora každý měsíc jinou a vždy vyšší částku než obvykle.

univerzitní knihovna

4.) Neutrácejte za bichle

Až vám vyučující jednotlivých předmětů nadiktují dlouhý seznam literatury, bez které údajně nedožijete konce semetru, ať vás ani nenapadne běžet do knihkupectví. Řekneme vám tajemství - knihy na vysoké škole nakupuje jen pár zbohatlíků. Ostatní studenti s běžnými příjmy si vyřídí členství v univerzitní knihovně, kde lze drtivá většina studijních materiálů získat. Co neseženou tam, to koupí za zlomek ceny na burzách učebnic, které se na začátku školního roku konají téměř na všech školách. Další zbytek je dohledatelný v elektronické podobě na Ulozto.cz či studijním portálu Primat.cz. Běžný student za semestr koupí maximálně dvě až tři knihy, a to ještě v knihkupectví využije studentské slevy. A tím se dostáváme k dalšímu bodu, který vám zajisté zvedne náladu.

studentská karta

5.) Využívejte studentských slev

Do 26 let můžete být nositeli studentského průkazu ISIC, díky kterému se vám otevře svět slev. Ty se většinou týkají kulturního vyžití, zlevněného zboží v e-shopech a dopravy. Díky této magické kartě se občas dostanete do kina i za 40 Kč. Pokud jde o kulturu, za zlevněné vstupné se dostanete do více než stovky hradů a zámků, které spravuje Národní památkový ústav, v létě si zas užijete sníženého vstupného na většině hudebních festivalů. Slevy se vztahují i na muzea, galerie a divadlo.

Seznam aktivně zapojených e-shopů a hlavně jejich aktuální nabídka slev se mění jako počasí, doporučujeme ji proto sledovat svépomocí na webu isic.cz.

Další spousta slev-lákadel se týká různých výhodných menu ve fast-foodech a restauracích, kam je s omezeným rozpočtem radno chodit spíše za odměnu než pravidelně. Ale jednou za čas – proč ne?

studentská skupina

6.) Přidejte se na Facebooku do univerzitní studentské skupiny

Taková skupina totiž občas funguje jako uzavřená burza, kde vládne solidarita, a iluze zúčastněných o možnosti osobního obohacení jsou dávno vymýceny. V nabídce bývají studijní materiály a učebnice starších ročníků, použité nástroje a pomůcky (dle zaměření studia) a před koncem a na začátku akademického roku nabídky výhodného spolubydlení nebo třeba různých kusů použitého nábytku za odvoz.

Kromě koberce za pár korun či učebnic za hubičku se zde můžete dostat k užitečným studentským tipům. Zjístíte třeba, že profesor Látal je na zkoušce ďas, ale pokud jdete v předtermínu, je jako mílius. Nebo že céčkový předmět Problémy současného světa je vlastně jen promhraná úterní hodina, na které hipstersky vypadající profesor pronáší vzletné fráze o nastolení míru. Čímž se dostáváme k dalšímu bodu, kde si na céčkové předměty posvítíme více.

univerzitní fotbal

7.) Nepřeplácejte za volnočasové aktivity

Je zřejmé, že studentský život není jen o úmorném šprtání na zkoušky, proloženém studentskými večírky. Je potřeba nějak zaplnit čas mezi tím. Ovšem drahé členství ve fitku nebo kurzovné na lekce abstraktní malby způsobí, že nebudete mít ani na párek v rohlíku. Existuje kompromis mezi zajímavými koníčky a nízkými peněžními výdaji. Odpověď se skrývá v céčkových předmětech a univerzitních sportech. Každá univerzita nabízí céčkové předměty, které jsou spíše doplňkem k vašemu studijnímu plánu a které většinou slouží jako zpestření studentova volného času. Můžete tak navštěvovat širokou škálu kurzů od lekcí osobnostního rozvoje až po hodiny španělštiny či divadelního kroužku.

Pokud bažíte po sportovním vyžití, vyřiďte si členství v univerzitním sportovním klubu. Výše příspěvku se pohybuje mezi 500 až 1000 Kč za rok a můžete tak pravidelně navštěvovat několik sportovních programů, od fotbalu až po horolezectví.

autobus pro studenty

8.) Cestujte domů levně

Pokud studujete v Praze a vaše rodná víska leží až v Beskydech, cestování se vám dost prodraží. Srazte cestovní výdaje na minimum díky kombinaci slev, které nejrůznější dopravci nabízejí. U Českých drah je to třeba In Carta, u jiných dopravců mají speciální žákovské programy. Na škodu není rovněž spolujízda, kdy se s řidičem podělíte o náklady za benzín. Vyzkoušet můžete třeba Bla Bla car.

práce pro studenty

9.) Sežeňte si práci

Ne však takovou, která se bude krýt s vašimi přednáškami, nebo bude tak časově náročná, že vám bude komplikovat samotné studium – na hromadění peněz se můžete soustředit až s diplomem v kapse a v současnosti je primární co nejdříve dostudovat (a to nejlépe do doby, kdy za vás poplatky za studium bude stále platit stát).

Ideální jsou práce na dohody o provedení práce či pracovní činnosti, sezónní brigády a pracovní smlouvy na částečný úvazek. Velkou výhodou je, když se náplň práce shoduje s účelem vašeho studia. Porozhlédněte se po profesních stážích nebo třeba účasti v placeném univerzitním projektu. Nejde pak o ztracený čas kvůli vydělávání peněz, kterých se vám nedostává, ale především o praxi, kterou si na rozdíl od skládání uhlí na nádraží můžete napsat do vašeho zatím čistoskvoucího portfolia.

Mohlo by vás zajímat

aplikace
Nejlepší finanční aplikace 2021: Appky, které šetří nebo spoří peníze!
24.5.2021

V penězích je dobré mít pořádek. Můžete využít Excel a klasicky třídit peníze v tabulce, ale co tak jít na věc nověji? Představíme vám nejlepší aplikace do mobilu, se kterými budete mít o svých financích,smlouvách, ale třeba i kontrolách u lékaře přehled…

stavební spoření
Nejvýhodnější stavební spoření 2021
16.3.2021

Hledáte nejvýhodnější stavební spoření? Míra výnosu se může u jednotlivých spořitelen lišit. Podívejte se, kde vaše peníze letos nejlépe zhodnotí.

prasátko
Jak šetřit? Zkuste těchto 5 jednoduchých tipů!
18.1.2021

Je to takový začarovaný kruh. Každý den mrknete do kalendáře, kolik zbývá do toho dne, který vás spasí. Ten den přijde, ale váš život pozvedne na vyšší úroveň jen na relativně krátkou dobu. A pak se ten kolotoč roztáčí znovu. Co takhle místo čekání začít…

stavební spoření 2021
Stavební spoření v roce 2021: Vyplatí se ještě?
11.1.2021

Stavební spoření v Česku funguje od roku 1993, a i po tolika letech se těší velké oblibě. Pokud si v rámci tohoto produktu poctivě spoříte peníze, možná vás bude zajímat, zda je pro vás výhodné i v roce 2021. Na jeho výhodnost, aktuální podmínky a vztah k…