Menu

Do čeho investovat malé částky? Aktuální trendy a tipy na investice od 2000 Kč

20.5.2020

Mnohým lidem slovo investice zní jako pojem ze sci-fi světa. Takového, ve kterém podnikatelé v luxusních oblecích odkládají statisíce korun s rizikem, že se s nimi případně už nikdy nemusí setkat. Investování však není jen pro boháče a zhodnotit vaše finance můžete i tehdy, pokud vám na účtu přebývá pár tisíc. Možná budete překvapeni způsoby, do čeho investovat malé částky peněz a kolik vám v budoucnu můžou vynášet.

Do čeho investovat malé částky? Aktuální trendy a tipy na investice od 2000 Kč
9 minut čtení
Investice

Nebudeme vám mazat med kolem pusy — investice v řádu stokorun se ve většině případů nevyplatí. Ať už z důvodu poplatků, které jsou s touto transakcí spojeny, tak i kvůli časovým nákladům. Které investice v řádu tisíců korun naopak můžou být pro vaši peněženku velmi zajímavé?

investice do zlata

Investice do zlata

Přestože má investování do zlata řadu kritiků, jedná se o komoditu, která si punc vzácnosti drží již několik tisíciletí. Umožňuje uchování hodnoty peněz a jejich zhodnocení v době krize. Právě v období ekonomických krizí totiž jeho cena šplhá strmě vzhůru. Pokud zjišťujete, do čeho investovat malé částky, koupě zlaté cihly určitě nebude tím pravým, jelikož se její cena pohybuje v řádu statisíců.

Věděli jste však, že investovat do zlata můžete už od mnohem nižších částek? Na trhu existuje možnost zakoupit si investiční slitky, z nichž se ty nejmenší pohybují v ceně do 2000 Kč. Například značka Argor Heareus nabízí slitky různých velikostí, umístěné na kartě a zabalené v plastovém obalu, aby jim nehrozilo poškození.

investice do vína

Investice do vína

Poměrně mladým typem investování je v Česku nákup vína. Jak jistě víte, hodnota některých odrůd vína v čase roste a zhodnocení vína může dosáhnout až 15 % hrubého ročního zhodnocení (u určitých typů vín i více). Ne všechny odrůdy jsou však vhodné k dlouhodobé archivaci. Drtivá většina vín, prodávaných v supermarketech je totiž určena k přímé konzumaci a už po roce můžou mít výrazně zhoršenou chuť.

Vyplatí se tedy koupit víno přímo od prověřeného vinařství a sáhnout po odrůdě, jehož hodnota časem roste. Jedná se například o vína francouzská (například z Bordeaux), která můžou zrát až 30 let. Dobrou volbou můžou být rovněž italská či španělská vína. Z českých vín se vyplatí sáhnout například po frankovce nebo veltlínském zeleném.

Mnozí investoři dělají chybu při skladování a nesprávnými podmínkami si svůj vinný poklad nevědomky zničí. Vína by měla být uchovávána v temném prostředí v teplotě mezi 10 a 12 stupni. Nejlepší je zakoupit si na tento účel speciální domácí vinotéku, která zajistí odpovídající teplotu i vlhkost. Řešením může být i pronájem místa ve vinném sklípku, díky čemuž získáte písemné potvrzení o tom, že víno za ty roky bylo uskladněno odpovídajícím způsobem.

Tip! Chtěli byste investovat víc, než jen 2000 Kč, ale nedostává se vám peněz navíc? Srovnejte si ceny autopojištění, energií a dalších produktů. Ročně můžete ušetřit přes 40 000 Kč! Začněte třeba u povinného ručení:

Porovnej Povinná ručení

investice do podílových fondů

Investice do podílových fondů

Řada bank nabízí investování do podílových fondů.

Co vlastně takový podílový fond je?

Jedná se o nákup podílových listů více firem - tzn. investujete určitou částku, za kterou vám váš bankéř nakoupí třeba 50 podílových listů. Investujete tudíž do velkého množství firem v různých státech. Oproti investování do akcií se jedná mnohem pohodlnější typ zhodnocení, protože o vaše investice se vám stará přímo vaše banka.

Způsoby investování do podílových fondů:

O způsobech investování se můžete poradit přímo s vaší bankou, která s vámi podepíše rámcovou smlouvu a poté si můžete své investice pohodlně zobrazit přímo ve svém internetovém bankovnictví a přeposílat si peníze ze svého účtu do podílového fondu. Výhodou podílových fondů je snadná dostupnost těchto peněz - v případě, že tyto peníze budete v budoucnu potřebovat, v rámci dvou týdnů až jednoho měsíce je můžete převést opět na svůj běžný účet.

Jak vybrat vhodný podílový fond?

Při výběru je dobré zohlednit výši poplatků. U akciových fondů se poplatky pohybují kolem 5 % vložené částky, u dluhopisových fondů je to poplatek do 2 %. Některé podílové fondy však nemusí mít žádný vstupní poplatek. Nenechte se tím zmýlit - banka na něčem vydělávat musí a neexistující vstupní poplatek si může vykompenzovat vyšším poplatkem za správu fondu.

Je vhodné si rozumně rozložit investiční portfolio. Vyplatí se investovat do různorodých sektorů převážně z rozvinutých trhů (Evropa a USA). Občas je možné portfolio oživit prosperujícími firmami například z Číny či jiných netradičních regionů, neměly by však v portfoliu převažovat.

Tip! Podívejte se, kam je právě teď nejlepší investovat s našim investičním porovnávačem:

Porovnej Investice

peer to peer půjčky

Peer to peer půjčky

Zajímavým zhodnocení může představovat investice do půjčkového sektoru. Peer to peer princip spočívá v poskytnutí peněžních prostředků lidem, kteří je poptávají. Na specializovaných platformách si můžete vybrat, komu půjčit, přečíst si jeho životní příběh a platforma vám většinou i ukáže rizikovost daného žadatele či projektu. Je zřejmé, že méně rizikové projekty budou nabízet nižší zisk, než ty s vyšším stupněm rizika.  Úrok se většinou pohybuje mezi 5 - 12 % ročně.

Peer to peer platformy mají většinou risk management, který se stará o bezpečnost poskytovaných půjček. Například u Zonky nahlíží do registrů dlužníků, hodnotí jejich bonitu a optimalizují výši splátek, která je daným dlužníkem zvládnutelná a nedostane jej do finanční tísně. Kromě medinálně nejznámější Zonky na tuzemském trhu existují i další firmy - například Bankerat nebo Benefi.

Tip! Rozsahy půjček, splatnosti a úroky jednotlivých firem můžete porovnat zde:

Porovnej půjčky

lego jako investice

Lego jako investice

Na závěr přidáváme menší kuriozitu. Věřili byste, že stavebnice Lego nemusí být jen zábavnou hračkou pro vaše děti, ale rovněž investičním artiklem? Některé typy stavebnic se dočkaly i dvacetinásobného růstu své ceny. Ovšem tato investice je spíše hrou na pokus a omyl. Některé modely totiž můžou cenově výrazně vzrůst, zatímco jiné žádný výdělek nepřinesou. Nedá se totiž dopředu odhadnout, kolik setů dané stavebnice společnost Lego vydá.

Někdy totiž firma vydá reedici starších stavebnic, čímž se sníží jejich hodnota pro sběratele. Ovšem u některých kousků můžete mít štěstí. Nejhodnotnější stavebnicí je v současnosti model Millennium Falcon, který se původně prodával za 499 dolarů, přičemž v současné době je jeho cena na 10 150 dolarech.

Tip! V oblíbeném hračkářství Bambule.cz vás právě čeká sleva 20% a 7% cashback!

Mohlo by vás zajímat

flexibilní půjčka home credit
Flexibilní půjčka: Rychlé a pohodlné řešení vašich neočekávaných výdajů
26.1.2024

V dnešní zrychlené době je flexibilita klíčovým prvkem v mnoha aspektech našeho života, finanční služby nevyjímaje. Flexibilní půjčka představuje moderní řešení, které dokáže vyhovět proměnlivým potřebám klientů. Tento článek vám přiblíží, proč je tak…

povánoční výprodej
Láká vás povánoční výprodej? Pozor, ať vás prodejci nenapálí
27.11.2023

Povánoční výprodej a ostatně i předvánoční slevové akce typu Black Friday mnoho lidí využívá k výhodnému nákupu zboží. Je ale opravdu povánoční výprodej tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Ne vždycky. Odborníci varují před tím, že řada obchodníků při…

black friday
Black Friday právě začíná. 15 e-shopů, kde ušetříte až 70 % z ceny
24.11.2023

Video, na kterém se lidé vystrkují ze vstupních dveří do obchodu jen proto, aby byli uvnitř první. Žduchání, dokonce i rány pěstí o televizi v obchodě. Fronta do obchodu přes celou ulici. I to jsou záběry z Black Friday.

tablet
Od kolika let dětem pořídit tablet? Jak často jim ho dovolit? Tipy na edukativní aplikace nejen pro školy
15.11.2023

Vstupujeme do éry, kdy se digitální technologie stávají nedílnou součástí života každého z nás. Tablet pro děti je proto často diskutovaným tématem. A s tím přichází otázka: Jaký vliv mají tablety na vývoj našich dětí? Někteří rodiče jsou zastánci…