porovnej24 logo
test

Nahlášení škody: Kompletní průvodce

26. 6. 2021 | Aktualizováno: 28. 6. 2021
|
Délka čtení: 12 min.

Dopravní nehoda, vytopený byt, úraz… všechno jsou to škody, kterým byste se raději vyhnuli a pozitivního na nich ve vašich očích určitě není nic. O nahlášení škody se proto budete zajímat nejspíš až ve chvíli, kdy se skutečně něco stane.

Od nahlášení škody všichni chceme, aby bylo rychlé a nekomplikované a vyřešení celé situace precizní, dobře komunikované a opět rychlé. Pro jednodušší orientaci jsme pro vás připravili kompletního průvodce, jak postupovat při hlášení škody. Většinu škod je už možné nahlásit a řešit online, stejně tak sledovat škodu a průběh vyřizování v pojišťovně. Škodu může přitom hlásit nejen pojištěný, ale i obmyšlený, zákonný zástupce, nebo zástupce na základě plné moci.

Nahlášení škody - vybrané pojišťovny

Při online vyplňování formuláře škody je potřeba znát základní informace a neobejdete se bez pojistné smlouvy. Bude nutné znát následující:

  • vaše jméno a příjmení

  • kdo událost nahlašuje (pojištěný, pojistník, makléř, obmyšlený, poškozený,…)

  • datum vzniku resp. zjištění škody

  • číslo pojistné smlouvy

PojišťovnaOnlineTelefonickyOsobněPísemně

Kooperativa

957 105 105

na kterékoliv pobočce

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP

957 444 555

na kterékoliv pobočce

odesláním formuláře podle pojištění na kontaktní adresu

Generali Česká pojišťovna

241 114 114

na kterékoliv pobočce

Allianz

Allianz nahlášení škody

241 170 000

na kterékoliv pobočce

Uniqa

488 125 125

na kterékoliv pobočce

formulářem řešení škod podle jednotlivých pojištění

Po nahlášení škody online obdržíte k pojistné události jedinečný identifikátor a škodu dostane k řešení likvidátor. Ten si prostuduje veškeré dokumenty ke škodě. Pokud nebudou dostačují, ozve se a bude chtít dokumenty doplnit. Celé šetření se musí vyřídit do 3 měsíců od nahlášení škody. Do 15 dnů od skončení šetření vám sdělí výsledek.

Nahlášení škody u pojištění osob

Hlášení škody má drobné odchylky podle druhu pojištění. U pojištění osob nahlaste škodu hned, jakmile to bude možné. V případě nemoci, úrazu nemusíte na nahlášení škody spěchat - stačí až po ukončení léčení.

Pro oznámení úrazu platí tříletá promlčecí doba, která začíná běžet rok po datu vzniku pojistné události. U úrazu je nutné doložit příslušné lékařské zprávy, což může znamenat od odborného lékaře, který ošetření prováděl, nebo praktického lékaře, pokud vám poskytl první ošetření a má k dispozici odborné lékařské zprávy.

Pro řešení otázky trvalých následků se provádí ještě posouzení smluvním lékařem. Trvalé následky jsou hodnoceny po jejich ustálení, ukončení léčení, pokud je stav trvalých následků nezměnitelný další léčbou, zpravidla do dvou let od úrazu, nejvýše ke konci 3 let od data úrazu.

Nahlášení škody u pojištění vozidel

U dopravní nehody jde v první řadě o zdraví. Zajistěte tedy první pomoc, pokud je to nutné. V případě zranění také volejte policii. Tu musíte volat i v případě, že je škoda vyšší než 100 000 Kč, nebo vznikla škoda na majetku třetí osoby.

Pokud nebude u řešení nehody policie, vyplňte záznam o dopravní nehodě, místo nehody si vyfotografujte. Dokument musí být podepsaný. Ale podepište jej jen v případě, že s informacemi plně souhlasíte. Tyto dokumenty bude nutné dodat pojišťovně.

Pro nahlášení škody na vozidle bude nutné znát tyto informace:

  • číslo pojistné smlouvy

  • údaje o nehodě

  • údaje o svém vozidle (u vozidel vždy SPZ, VIN, tovární značku a typ, rozsah škody)

  • údaje o řidiči vozidla v době vzniku škody

  • údaje o druhém účastníkovi pojistné události

  • údaje o druhém vozidle, se kterým došlo k nehodě (vždy SPZ, tovární značku a typ)

  • nezapomeňte uvést svou adresu a telefon nebo e–mail

Povinné ručení

Získejte nejlevnější povinné ručení již od 1 009 Kč

Tip! Škody na cizím vozidle, výdaje na odstranění dopravní nehody, trvalé zdravotní následky, ušlý zisk a škody na majetku kryje povinné ručení. To nejvýhodnější získáte porovnání nabídek trhu zde:

Nahlášení škody u pojištění majetku

Při trestném činu nebo podezření na trestný čin, volejte policii, nebo hasiče. Škodu vyfoťte a místo zabezpečte, aby nedocházelo ke zvyšování vzniku škody na majetku. Sepište si majetek a jeho hodnotu v pořizovací ceně a stáří. U stavebních součástí i druh materiálu, množství a délky. Zkuste odhadnout celkovou výši škody.

Pojištění majetku

Zabezpečte svůj majetek s výhodným pojištěním

Tip! Majetek byste měli mít pojištěný vždy. Pokud tomu tak není, pojištění majetku můžete vyřídit i online zde:

Nahlášení škody u pojištění odpovědnosti

U pojištění odpovědnosti poškozeného požádejte o kontaktní údaje a vyžádejte si od něj písemné potvrzení, že uplatňuje nárok. Bez souhlasu pojišťovny ale nesmíte uznat nárok poškozeného na náhradu škody nebo tuto škodu uhradit. Škodu samozřejmě zdokumentujte a neodstraňujte ji. Zajistěte také doklady k posouzení rozsahu škody.

Nahlášení škody a cestovní pojištění

V tomto případě závisí na pojišťovně, u které cestovní pojištění sjednáváte. Nejprve budete kontaktovat asistenční službu, která vám pomůže daný problém řešit. Např. u Kooperativy využijte nonstop linku asistenční služby Global Asistance +420 266 799 779. Z karty o sjednání cestovního pojištění budete potřebovat ke komunikaci číslo pojistné smlouvy a začátek a konec pojištění, dále pak jméno a příjmení pojištěného.

Cestovní pojištění

Cestujte s klidem na duši již od 7 Kč/den

Tip! Cestovní pojištění si můžete během chvíle pořídit online a kartičku obratem dostat emailem:

Při škodě na majetku v zahraničí (např. krádež) volejte vždy policii, se kterou sepište protokol. Pokud nerozumíte, co je v něm uvedené, nepodepisujte jej. Sami do něj uveďte, jak ke škodě došlo a seznam chybějících věcí. V případě nemoci si od lékaře nechejte vyplnit prohlášení ošetřujícího lékaře. Po návratu do ČR pak škodu nahlašte, a to i přesto, že jste ji hlásili asistenční službě.

Pokud je potřeba pro řešení škody doložit pojišťovně další zprávy a dokumenty, bude tato informace uvedena ve formuláři pojišťovny, nebo vám ji pojišťovna sdělí. Dokumenty musí být v českém jazyce. Je–li doklad v jiném jazyce, je třeba doložit jeho originál a jemu odpovídající překlad do češtiny.

Abyste měli pojistné plnění co nejdříve vyplacené na svém účtu, nahlaste pojistnou událost co nejdříve po jejím vzniku, ačkoliv jsou nastaveny dlouhé promlčecí lhůty. Vše mějte řádně zdokumentované - foťte, nechávejte si vystavit např. policejní zprávy a uchovávejte si aspoň jejich kopii. Hlavně vám přejeme, aby se vám pojistné události vyhýbaly.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • dalnice-z-mostu
    01. února 2024|Porovnej24
    Jízda po dálnici bez známky? Co vám hrozí? (ručně vytvořeno)

    V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí povinnost pro všechny?

  • test
    29. ledna 2024|Porovnej24
    Kdo patří do rizikové skupiny řidičů?

    Srovnávače pojištění vozidel po vás chtějí zadat široké spektrum informací. Prostřednictvím těchto údajů vyhodnocují, zda jste tzv. riziková skupina řidičů. Při hledání vhodného povinného ručení proto narazíte na značné rozdíly v cenách nabízených pojištění.

  • test
    27. prosince 2023|Porovnej24
    Plná čára není zeď. Existuje hned několik případů, kdy ji můžete beztrestně přejet

    Pro většinu řidičů je plná čára pomyslnou zdí, kterou nesmí překročit, jinak by jim hrozila vysoká pokuta. Není to ale vždycky pravda, existuje totiž hned několik případů, kdy ji lze beztrestně přejet a ještě si ušetřit nějaký ten čas.

  • test
    20. prosince 2023|Porovnej24
    Našli jsme 5 kombíků s největším kufrem: Favoritem je vlajkový model od Škodovky

    Víte, které auto má největší kufr? Někdo si vybírá nový vůz podle vzhledu, jiní zase podle motorizace či ceny. Nicméně pro mnoho z nás je nejdůležitější velikost zavazadlového prostoru.

  • test
    18. prosince 2023|Porovnej24
    Znáte všechny dopravní značky? Představíme vám ty nejzáludnější, které si lidi nejčastěji pletou

    Dopravní značky a organizace silničního provozu – klíčový pilíř bezpečnosti všech jeho účastníků. S většinou dopravních značek se seznámíte už v autoškole. Na některé ale brzy zapomeneme, nebo si je řidiči pletou s jinými.

  • test
    04. prosince 2023|Porovnej24
    Bobování se vrací do hry: TOP 10 bobovacích drah v Česku i za hranicemi

    Bobování je opět trendy: Ať už vyrážíte na poslední chvíli, nebo plánujete zimní radovánky a dovolenou v předstihu, zařaďte na program také sáňkování a bobování. Na nejlepších drahách v Česku je to totiž parádní zábava i pro dospělé.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    31. října 2023|Porovnej24
    15 destinací, kde oslavíte ten nejstrašidelnější Halloween!

    Halloween je svátkem, který je nejvíce rozšířený v anglosaských zemích, čím dál tím větší oblibě se však těší také v České republice. A oblibu má nejenom u dětí, ale také dospělých, kteří mají možnost obléknout si strašidelné kostýmy a ozdobit svůj domov vydlabanými dýněmi.

  • test
    16. října 2023|Porovnej24
    Pokuta za stání na invalidech, přechodu pro chodce nebo v zákazu stání. Co vám hrozí?

    Nedostatek parkovacích míst vede řidiče k různým pokusům o odstavení auta. S myšlenkou “na těch pár minut to snad nevadí” nechávají auto v zákazu stání, na méně frekventovaném přechodu pro chodce a vyhrazených stáních. V dnešním článku se podíváme na pokutu za stání na invalidech.

  • test
    11. října 2023|Porovnej24
    Kruhový objezd: Vcelku banální věc zatápí mnoha řidičům

    Kruhový objezd – Češi se často dopouští chyb, jako nedání přednosti, nevhodné použití směrovek nebo zbytečné zdržování.