Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Do čeho investovat v roce 2020, aneb na čem můžete zbohatnout?

29.11.2019

Číslovka tohoto roku je krásně symetrická (2 krát 20), což může být příležitostí ke znásobení, nebo alespoň mírnému zhodnocení vašich úspor. Je jisté, že toto období přinese zajímavé finanční příležitosti. Do čeho investovat v roce 2020 a jakým investicím se naopak vyhnout

Do čeho investovat v roce 2020, aneb na čem můžete zbohatnout?
10 minut čtení
Investice

Podle čínského kalendáře bude rok 2020 ve znamení krysy. Toto znamení se vyznačuje novými příležitostmi a postupem vpřed. Bude to platit i pro investiční příležitosti?

Na současný trh má vliv několik faktorů. Jsou jimi obchodní válka mezi USA a Čínou, výstup Velké Británie z Evropské unie a zpomalující tempo světové ekonomiky. Například Německo, které je hospodářsky nejvýznamnější stát Evropské unie, zaznamenal pokles hrubého domácího produktu dvě čtvrtletí za sebou. To, zda ekonomická krize už klepe na dveře, nebo přijde až v pozdějších letech, je zatím ve hvězdách. Rok 2020 však přináší zajímavé investiční příležitosti.

Do čeho investovat v roce 2020

Akcie inovativních technologických firem

Na kapitálovém trhu bývá těžké odhadnout, která společnost může být příští Apple. Při odhadování je potřeba se zamyslet nad tím, po čem může být v budoucnu velká poptávka. Takovým příkladem jsou například firmy, vyrábějící součástky do dronů, protože stále víc firem využívá drony pro svou činnost. Další zajímavou investicí můžou být akcie firem, které vyrábí elektromobily (například firma Catl).

Investice do vody

Voda je podmínkou pro lidský život a poptávka po ní se z důvodu rostoucí populace stále zvyšuje. Řada zemí se však potýká s jejím nedostatkem (například africké a asijské země). Problémy s vodou se začínají dotýkat i vyspělého světa (například některých regionů ve Spojených státech). Vlády mnoha zemí investují mnoho peněz do vodní infrastruktury a do projektů na ochranu životního prostředí. Právě proto, že v současné době putuje do vodárenského průmyslu spousta peněz, začíná být tato komodita zajímavou investicí. V rámci českých bank můžete do vody investovat například přes fond KBI Water Fund u Komerční banky.

investice do vody

Stříbro

Tato komodita je levnější a méně populární než zlato, ovšem dle investičních expertů se jedná o kov budoucnosti. Je to ze tří důvodů: na rozdíl od zlata je stříbro využíváno v průmyslové výrobě, což zvyšuje poptávku po tomto kovu. Navíc zásoby tohoto kovu se tenčí a odhaduje se, že za 20 až 30 let bude většina světových zásob stříbra vyčerpána. Dalším důvodem pro investici do stříbra je očekávaná ekonomická krize, protože v nejistých dobách je drahý kov považován za stabilní hodnotu.

Oproti zlatu má nevýhodu v tom, že u něj vzniká povinnost zaplatit daň z přidané hodnoty (DPH). Z toho důvodu je lepší považovat stříbro za dlouhodobější investici, aby výnos byl vyšší, než zaplacená daň.

Nejvýhodnější je kupovat stříbro prostřednictvím stříbrných slitků. Vyhněte se stříbrným šperkům, protože ty budou hůře zpeněžitelné (u nich totiž hraje velkou roli vizuální hledisko, a vašemu budoucímu kupci se třeba nemusí líbit design daného šperku).

Tip! Chcete získat více peněz na vaše investice? Váš rodinný rozpočet může být o mnoho lehčí díky tomu, že ušetříte na běžných výdajích. Na našem portále můžete ročně ušetřit více než 35 000 Kč porovnáním cen energií, pojištění a hypotečních úvěrů.

Porovnat ceny a ušetřit

Peníze na bankovním účtu

Přiznáváme, v článku o investování zní tato rada poněkud zvláštně. Ovšem řada dnešních investorů očekává v blízké době příchod ekonomické krize a tím pádem i zlevňování. Na pokles cen chtějí být připraveni a mít v zásobě snadno dostupné peníze, aby mohli výhodně nakoupit. 

Jsme totiž na ekonomickém vrcholu, tudíž ceny akcií jsou poněkud drahé. Rovněž ceny nemovitostí jsou v dnešní době nadprůměrné. Až přijde ekonomická krize, ceny se sníží a naskytne se spousta příležitostí k výhodným nákupům.

Tip! Pokud chcete mít dostatečnou peněžní zásobu a vyčkat na příležitost k levným investicím, nemusíte nechat vaše peníze zahálet. Na spořicím účtu můžete získat úrokovou sazbu až 3 %. Porovnat spořicí účty

Pozemek

Přestože ceny pozemků jsou nyní poněkud drahé, v některých lokalitách může cena v budoucnu vzrůst ještě více. Očekává se totiž, že v následujících letech bude v ještě vyšší míře pokračovat urbanizace, tzn. stěhování obyvatel do měst. Ne všichni si však budou moct dovolit žít v centru, proto se budou stavit domy na okrajích měst. Pozemek v blízkosti prosperujícího města může být výhodným způsobem, do čeho investovat v roce 2020. Pozemky v okolí Prahy jsou v dnešní době předražené, ale zajímavou investiční příležitostí můžou být parcely u menších měst, které představují pro určitou oblast významnou metropoli. Příkladem je například Zlín, který nabízí nejvíce pracovních příležitostí v regionu. V posledních letech se v jeho okolí výrazně staví a ceny pozemků za poslední dva roky vzrostly o třetinu.

do čeho investovat v roce 2020

Zajímavou investicí můžou být i parcely v okolí Brna (a to i ve větší vzdálenosti od města, například 10 - 30 kilometrů. Toto město je centrem informačních technologií, ve kterém sídlí řada významných firem. Do Brna se stěhuje hodně lidí za prací a dá se očekávat, že i tak neatraktivní lokality, jako je například Adamov, v následujících pěti až deseti letech zvýší svoji popularitu. Oblasti s dojezdovou vzdáleností do Brna se totiž v budoucnu pravděpodobně stanou centrem zájmu developerů, kteří budou chtít v těchto oblastech realizovat své projekty.

Ethereum

Zajímavou investicí může být i druhá nejznámější kryptoměna Ethereum. Není sice tak známá jako Bitcoin, ale je technicky propacovanější. Někteří lidé jsou vůči kryptoměnám podezřívaví z toho důvodu, že nepřinášejí žádnou viditelnou hodnotu. Dům nebo pozemek přinášejí hmatatelnou hodnotu v podobě možného místa k bydlení, nebo pěstování plodin. Je však z tohoto hlediska Ethereum bezcenné? Ethereum umožňuje vytváření decentralizovaných aplikací - a aplikace je produkt, který lidé používají a jsou za něj ochotni zaplatit. Ethereum je rovněž platforma, která je hojně využívaná vývojáři, kteří přes něj můžou psát své vlastní programy.

Samotná měna Ethereum slouží jako palivo pro tuto platformu. Investice do Etherea může být zajímavým způsobem zhodnocení peněz, protože dnes je na ceně 154 dolarů, ale začátkem roku 2018 vzrostlo na 1400 dolarů. Je možné, že se tento scénář může v budoucnu opakovat. Je však třeba si dát pozor na vysokou volatilitu kryptoměn a uvědomit si, že se jedná o poměrně rizikovou investici. Proto investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit.

Penzijní spoření

Člověk není neomylný a přestože dnes může mít na bankovním účtu statisíce, za pět let může být úplně na nule. Důvodem může být nevýhodná investice nebo špatné finanční plánování, vedoucí k peněžní rozmařilosti. Právě chybující lidský faktor je důvodem, proč si pořídit zásobu peněz, na kterou si není možné do určitého věku sáhnout. Tzn. i když vy nebo váš partner uděláte v průběhu života jakoukoli finanční chybu, budete mít jistotu v určité sumě peněz, která vám budou vyplacena až v 60 letech.

Porovnat penzijní fondy

Jakým investicím se naopak vyhnout?

  • Firemní dluhopisy. Řada firem v posledním roce přišla s na první pohled lákavou nabídku. Když jim půjčíte peníze, můžete si přijít k výnosu 5 - 8 % (výnos záleží na konkrétní firmě). Podmínky firemních dluhopisů nejsou totiž příliš dobře ošetřeny ze strany státu. Dluhopisy tak může vydat i firma, která je dlouhodobě ve ztrátě. Investor tak nemusí peníze nikdy získat zpět.
  • Nemovitosti. Zvláště v Praze a Brně jsou nemovitosti na svých cenových maximech. Pokud plánujete koupi bytu či domu, vyplatí se aspoň rok až dva počkat, než se ceny trochu sníží.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Polsko: Baltské moře, nejstarší solný důl na světě a další kouzelná místa, která prostě musíte vidět
3.8.2020

Připravili jsme pro vás další inspiraci na levnou dovolenou. Tentokrát vám přiblížíme našeho severního souseda Polsko a jeho moře zároveň.

thumb
15 nejkrásnějších míst Slovenska: Inspirace na levnou dovolenou v zahraničí
31.7.2020

Připravili jsme pro vás sérii tipů na výlet a strávení krásné dovolené na Slovensku. Nechybí mezi nimi známé hrady, historická místa ani přírodní památky. Jistě si mezi nimi vyberete inspiraci pro své vlastní výlety.

thumb
Dovolená v těhotenství – na co si dát pozor a co nepodcenit?
30.7.2020

Chcete si užít odpočinku na pláži ještě před tím, než se váš život změní v kolotoč přebalování a kojení vašeho budoucího potomka? Možná máte obavy, zda nebude cestování s bříškem nepohodlné. A co teprve pravidla leteckých společností pro tento typ…

thumb
Vybrali jsme 10 českých minipivovarů s nejlepším venkovním posezením. Nechte se inspirovat.
29.7.2020

Kdo nevyzkoušel pivo z alespoň jednoho minipivovaru, se nemůže prohlašovat za pivaře. A pokud spíše pijete pivo jen na chuť ve svém oblíbeném podniku, pak byste se neměli bát podstoupit tento chuťový zážitek.