Menu

Energie 2021: Nejoblíbenější dodavatelé elektřiny a plynu

Aktualizováno dne 16.12.2020

Bude v roce 2021 levnější elektřina? A co plyn? Budou se ceny za MWh zvyšovat? Podívejte se na odpovědi na tyto a další energetické otázky.

Energie 2021: Nejoblíbenější dodavatelé elektřiny a plynu
12 minut čtení
Energie

Bez energií se aktuálně neobejdeme ani doma, ani v práci. S cenou za spotřebované energie se setkáváme někteří z nás jen jednou ročně v rámci vyúčtování služeb. Proto se vám může hodit tento článek, který vám s předstihem představí, co nového se bude odehrávat v roce 2021 na poli energie. Kdo je připraven, nebude překvapen.

elektřina 2021

Jak fungují energie 2021?

Nejprve se podívejme na základní pravidla stanovování cen energie 2021. Pro konečného spotřebitele je cena složena ze dvou složek. První složka je regulovaná a stanovuje ji Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná složka tvoří přibližně polovinu výsledné ceny elektřiny a necelou třetinu ceny plynu. Druhou část ceny energie 2021 si stanovuje dodavatel energií podle vlastní cenové politiky.

Regulovaná složka zahrnuje především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Distributor energie je tedy vlastník rozvodné sítě. Na území ČR působí tři hlavní distributoři elektřiny. V Praze a okolí se jedná o společnost PRE Distribuce, jižní Morava a jižní Čechy, Zlínský kraj a Vysočina je pokryta společností E.ON, zbytek (a zároveň největší část) pokrývá společnost ČEZ.

Mezi distributory plynu, kteří vlastní část rozvodné sítě a kteří si účtují regulovanou složku, patří RWE GasNet – západní, východní, střední a severní Čechy, severní a jižní Morava. V jižních Čechách pak E.ON Distribuce a v Praze Pražská plynárenská distribuce. Kromě toho se setkáte ještě se společností, která plyn jak těží, tak distribuuje, a je i jeho dodavatelem, a to firma MND (Moravské naftové doly).

elektrika 2021

Novinky z energií 2021

Levnější elektřina?

Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje na rok 2021 zlevnění energie. Vyhlásil snížení regulované složky ceny elektřiny pro domácnosti v průměru o 1,7 procenta a u plynu o 1,6 procenta. Přitom pokles ceny regulované složky elektřiny oznamoval ERÚ pro domácnosti naposledy v listopadu 2014.

E.ON Distribuce v novém kabátě

V oblasti distribuce elektřiny dojde ještě k další avizované změně. Od 1. ledna 2021 bude mít společnost E.ON Distribuce nové jméno, logo, web, i nový vzhled. Nově se setkáte s názvem EG.D, což je z anglického anglického Electricity and Gas Distribution. I nadále bude členem skupiny E.ON, ale snahou je odlišit distribuci energie od obchodní společnosti.

Vliv koronaviru na energie 2021

Během první vlny epidemie koronaviru klesaly ceny elektřiny a plynu také na velkoobchodních burzách a dodavatelům se ji za tyto nižší ceny podařilo koupit. Dodavatelé mají proto v plánu toto snížení promítnout i do vlastních cen nabídek energie 2021.

Pražská energetická burza

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2021 klesla meziročně o 16,3 % a činí aktuálně 44 eur za MWh. Cena plynu na Pražské energetické burze pro rok 2021 klesla meziročně dokonce o 28 % na 14 eur za MWh.

elektřina 2021

Nejoblíbenější dodavatelé elektřiny a jejich ceny

Mezi nejznámější dodavatele elektřiny patří v České republice MND (Moravské naftové doly), Bohemia Energy, ČEZ, Innogy a E.ON. Je jasné, že distributoři elektřiny mohou být zároveň i jejími dodavateli. Své místo si získal také dodavatel LAMA energy.

Modelová situace ke srovnání cen elektřiny

Zkusme se podívat na srovnání aktuálních nabídek těchto společností. Vezměme si např. čtyřčlennou domácnost v bytě do 80 metrů čtverečních, která využívá elektřinu jen na svícení a pro běžné elektrické spotřebiče (sazba D02) a má roční spotřebu zhruba 2 500 kWh.

Celková roční cena je složena z:

  • reálné spotřeby elektřiny (cena za MWh v daném tarifu krát spotřebované MWh elektřiny),
  • měsíčního paušálu dodavateli,
  • ceny za distribuci a
  • měsíčního paušálu za jistič.

Cena za distribuci je ve všech případech stejná, u tohoto příkladu 5 627 Kč, měsíční paušál za jistič je také beze změny, a to 103 Kč.

Jméno dodavatele Cena za MWh ve VT Měsíční paušál Celková roční cena
E.ON Energie, a.s. -
VARIANT PRO 24 - (časově omezená nabídka, smlouva na dobu určitou 24 měsíců)
1 299 Kč 74 Kč 13 308 Kč
MND - Proud Standard -
smlouva na dobu neurčitou, tříměsíční výpovědní lhůta
1 621 Kč 65 Kč 14 145 Kč
Energie ČS - On-line 1 650 Kč 10 Kč 13 441 Kč
BOHEMIA ENERGY - Jubileum 1 670 Kč 79 Kč 14 503 Kč
ČEZ Prodej, s.r.o. - na dobu určitou 3 roky - garance ceny po celou dobu 1 769 Kč 89 Kč 14 948 Kč
LAMA energy, a.s. - Exclusive (platný od 1.1.2020) - smlouva na dobu určitou 3 roky, garance ceny na celou dobu 1 399 Kč 69 Kč 13 538 Kč

Co plánují tyto společnosti za změny na rok 2021? ČEZ, největší dodavatel elektřiny v Česku, ceny elektřiny pro domácnosti snížil už v říjnu, a to v průměru dokonce o 9 %. Podle poskytnutých informací ušetří jejich zákazník za každou megawatthodinu (MWh) zhruba 230 korun oproti dřívějším cenám. Kolik však ušetří každý jednotlivý zákazník záleží na tom, jak sám elektřinu využívá (svícení, vytápění, ohřev bazénu,...).

Tip! Zajímá vás, za kolik by různí dodavatelé poskytli elektřinu právě do vaší domácnosti? Stačí vyplnit pár údajů v našem srovnávači a podívat se na výsledek:

Porovnej dodavatele elektřiny

plyn 2021

Nejoblíbenější dodavatelé plynu a jejich ceny

Dodavatelů plynu je na českém trhu široká škála. Mezi ty nejznámější dodavatele plynu můžeme zařadit E.ON, MND, innogy, Bohemia energy, ČEZ. Své místo si získává ale také yello a Centropol.

Modelová situace ke srovnání cen plynu

Zkusme se podívat na srovnání aktuálních nabídek těchto společností. Ukažme si je na příkladu rodinného domu, kde se plyn používá pro ohřev vody i pro vytápění. Roční spotřeba plynu je zhruba 26 MWh.

Celková roční cena je složena z:

  • reálné spotřeby plynu(cena za MWh v daném tarifu krát spotřebované MWh plynu),
  • měsíčního paušálu dodavateli,
  • ceny za distribuci a
  • měsíčního paušálu za distribuci.

Cena za distribuci je ve všech případech stejná, u tohoto příkladu 4 706 Kč, měsíční paušál za distribuci je také beze změny, a to 199 Kč.

Jméno dodavatele Cena za MWh Měsíční paušál Celková roční cena
E.ON Energie, a.s. -
VARIANT PRO 24 - smlouva je na dobu určitou 24 měsíců
576 Kč 142 Kč 28 766 Kč
CENTROPOL ENERGY, a.s. -
Pohoda doma Bonus - smlouva je na dobu určitou 27 měsíců, cena je garantována jen na 1 rok.
779 Kč 109 Kč 34 673 Kč
BOHEMIA ENERGY entity, s.r.o. -
Jubileum - smlouva na dobu určitou od 1 do 3 let
790 Kč 120 Kč 35 179 kč
ČEZ Prodej, s. r. o. -
Plyn na 3 roky
799 Kč 109 Kč 35 302 Kč
eYello CZ k.s. - Yello Joule - garance ceny na 1 rok, smlouva na dobu neurčitou 849 Kč 69 Kč 36 294 Kč

Co plánují tyto společnosti za změny na rok 2021? Společnost innogy, největší dodavatel plynu v Česku, už v říjnu snížil cenu plynu svým odběratelům o 5 %. Při vytápění domu plynem a ohřevu vody plynem ušetří domácnost podle firmy 1 500 Kč. Plyn bude zlevňovat také ČEZ, a to zhruba o 11 %, MND o 6 %.

Tip! Chcete porovnat ceny dodavatelů plynu ve vašem kraji? Vyzkoušejte nezávislý srovnávač:

Porovnej dodavatele plynu

Vůbec není na škodu vzít si do rukou jednou za rok vyúčtování elektřiny a plynu a srovnat ho s aktuálními nabídkami. Ačkoliv vám některé termíny a fyzikální jednotky mohou znít jako španělská vesnice, na vyúčtování je vždy vypsáno vše potřebné, co do srovnávačů potřebujete zadat. U elektřiny jde o spotřebu za minulé období, označení jističe, název tarifu.

Když nic jiného, můžete se díky srovnávači ubezpečit, že neplatíte zbytečně mnoho a peníze vám neutíkají mezi prsty. Pokud však uvidíte o poznání výhodnější nabídky hned u několika dodavatelů, je to už známka toho, že je načase provést změnu.

Ještě by se vám mohly hodit... naši další průvodci energiemi:

* Energeticky úsporné vychytávky do bytu či domu
* Nedoplatek za elektřinu: Vyznáte se ve vyúčtování?
* Tepelná izolace domu: Vyplatí se pěna, vata nebo polystyren?

Mohlo by vás zajímat

distribuční sazby
Distribuční sazby přehledně: Která se hodí na chatu, podlahové vytápění, bojler a další?
12.10.2021

D01D, D02D, D25D a další distribuční sazby. Vyznáte se v nich? A víte, která je nejlepší na chatu, pro podlahové vytápění, v případě, že máte elektický bojler nebo třeba nabíjíte elektomobil v garáži? V tomto článku najdete všechny sazby přehledně včetně…

zprávy v televizi
Jak vybrat televizi?
8.10.2021

Věděli jste, že už v roce 1980 vlastnilo podle československého sčítání lidu televizor 89 % domácností, přičemž jen 6 % z nich vlastnilo barevný televizor? Podle aktuálních průzkumů má televizor 97,5 % českých domácností, takže si otázku „Jak vybrat…

plynový sporák
Jak ušetřit za plyn v domácnosti?
6.10.2021

V posledních měsících energie zdražují, nejedná se jen o tolik diskutovanou elektřinu, ale také o zemní plyn. Z průzkumů vyplývá, že plynem topí každá druhá česká domácnost. Není proto divu, že lidé hledají cesty, jak ušetřit za plyn.

žárovky
Jak vybrat dodavatele elektřiny?
4.10.2021

Ceny elektřiny jsou zejména v posledních měsících pro řadu lidí strašákem. Elektřina v Česku totiž zdražuje a podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je aktuálně růst cen energií na trzích extrémní. Ke zdražení přistupuje řada…