Menu

Finanční injekce pro váš byznys aneb jak získat peníze na podnikání

15.2.2019
Finanční injekce pro váš byznys aneb jak získat peníze na podnikání
9 minut čtení
Půjčky

Ne každý se rodí jako zaměstnanec. Někdo má neklidnou krev a ve strohém korporátním prostředí s přísným šéfem má pocit, že na něj padá strop. Pokud je vaše duše spíše nezávislá a toužíte být svým vlastním pánem, zřejmě jste už uvažovali o podnikání. Jeho začátek však nebývá snadný jak z organizačního, tak i finančního hlediska. Jak získat peníze na podnikání?

Pokud začínající podnikatel nevlastní dostatek úspor, nenabude pohádkového dědictví nebo nevyhraje v loterii, v podstatě má tři možnosti financování. Jsou jimi půjčka na podnikání, finanční injekce od investora a grant. Každá z těchto variant má jiné vlastnosti.

Půjčka Investor Grant
Je zde nutnost vrátit celou částku i s úroky Poskytnutou částku podnikatel vracet nemusí, ale investorovi odevzdává určité procento ze zisku Není zde nutnost vrátit částku, žadatel o grant musí splnit určité podmínky

Jak získat peníze na podnikání?

Zaměřili jsme se na způsoby získání peněz pro rozjezd podnikání. Přestože existuje možnost získání peněz vlastním přičiněním (spořením, investováním, výdělkem v zahraničí), uvádíme pouze nejčastější případy, a těmi je žádost o peníze u třetí strany (banky, nebankovní společnosti, soukromí investoři). Porovnali jsme specifika jednotlivých variant.

1.) Půjčka na podnikání u banky nebo nebankovní společnosti

Jedná se o nejběžnější způsob získání peněz. Výhodou je, že představuje levnější variantu, než financování od investora. Nemusíte tudíž po dobu svého podnikání bance odevzdávat část zisku - postačí zaplatit úrok z úvěru. Příjemným benefitem je i transparentnost smluv bez záludných kliček a háčků.

Nevýhodou je těžší získání takového úvěru. Banky většinou požadují ručení (formou nemovitosti nebo třetí osoby). Proto je půjčka na podnikání od banky vhodná pro žadatele, kteří takovou záruku mají. (Naproti tomu financování u investora je více nakloněno těm podnikatelům, kteří mají zatím pouhý nápad a naprosto žádné finanční prostředky ani nemovitost).

Co je potřeba vzít si na jednání s bankou?

  • Podnikatelský záměr. V tomto záměru by neměla chybět finanční rozvaha,   přesně stanovený předmět podnikání a cíle do budoucích let. Abyste banku přesvědčili, že to s podnikáním skutečně myslíte vážně, nastiňte realistickou, optimistickou i pesimistickou variantu vašeho podnikání.  V záměru rovněž nastiňte způsoby propagace produktů/služeb, udělejte průzkum konkurenčních firem a zmiňte i případná rizika.

Čím promyšlenější a realističtější plán bude, tím je větší šance na úspěch. Cílem není ohromit tím, že váš nápad je ten nejúžasnější na celém světě,“ ale pravdivě poreferovat o potenciálu a možných úskalích. Ideální je, pokud vás banka bude vnímat jako člověka, který ve svůj projekt plně věří, ale zároveň si uvědomuje možná úskalí a rizika (a je na ně připraven).

  • Potvrzení o bezdlužnosti
  • Ručení (buď nemovitostí, nebo ručitelem). Ručení bývá vyžadováno zvláště u těch žadatelů, kteří v minulosti zatím žádný projekt nerealizovali.

Tip! Získejte přehled o úvěrovém trhu! Díky tomu na půjčce zbytečně nepřeplatíte. Na našem online porovnání cen zadáte vámi preferovanou částku a zjistíte, jaké firmy a za jakých podmínek vám ji půjčí.

Porovnat půjčky

2.) Investor

Dalším způsobem, jak získat peníze na podnikání, je nalezení vhodného investora. Využití peněz investora má výhodu v tom, že získat financování nemusí být tak obtížné, jako u banky (není zde potřeba ručení nemovitostí nebo třetí osobou). Rovněž mnoho investorů je ochotno jít do většího rizika a nadchnout se pro nápady, nad kterými by banka odmítavě zavrtěla hlavou.

Tento typ financování však zpravidla bývá dražší, než úvěr u banky. Investor většinou požaduje určité procento ze zisku firmy. Existují sice i takoví, kteří poskytují dluhové splácení (tzn. poskytnou půjčku a po splacení částky a úroků už nechtějí další peníze), ovšem je jich menšina.

Jak najít investora? Někteří začínající podnikatelé rozešlou prezentaci svého podnikání velkému množství investorů, aby zvýšili své šance na úspěch. Toto je však velmi špatná strategie, protože někteří investoři jsou naprosto nevhodní pro jejich typ podnikání. Začínající podnikatel by si měl svého investora pečlivě zvolit, například na základě příbuznosti činností (tzn. investor podniká ve stejném oboru, nebo v oblasti, ve kterém se začínající podnikatel příliš nevyzná a mohl by v budoucnu potřebovat pomoc (například marketing a propagace).

Kde investora najít? Nejlepším způsobem je osobní kontakt, díky kterému se můžete investorovi vepsat více do paměti, než přes nicneříkající e-mail. Investory můžete potkat na různých startupových a investičních konferencích. Další možností je jejich vyhledání přes internet.

V poslední době začíná být populární i kolektivní investování, tzv. crowdfunding. Jedná se o situaci, kdy podnikatel svůj nápad na internetu představí široké veřejnosti, která se pak skládá na jeho zrealizování. Jaké platformy na českém trhu figurují? Jsou to například:

  • Hithit. Na této platformě se vyskytuje řada zajímavých projektů od lidí, kteří chtějí zafinancovat svou vlastní knihu až po vizionáře, toužící rozjet velkovýrobu bio potravin. Začínající podnikatel představí svůj projekt (většinou ve formě videa) a finanční částku, kterou chce shromáždit. V případě, že se mu ji podaří získat, platforma Hithit mu ji vyplatí, poníženou o provizi (u projektů do 200 000 Kč je to 9 % + DPH provize a bankovní poplatky (1,5 - 2,5 %). V případě, že se nepodaří vybrat celou částku, peníze se vrátí zpět investorům.
  • Fundlift. Jedná se o platformu, zaměřenou na větší objem investic (v rámci milionů). Na projekt se podnikateli skládá více investorů, kterým se platí prostřednictvím dluhopisů a úroků.

3.) Grant

Využití grantu má výhodu v tom, že jej nemusíte vracet. S žádostí o grant se můžete obrátit například na nadace, banky nebo kraje. Dotační program v současné době poskytuje například Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Ústecký kraj nebo kraj Vysočina. Většinou se jedná o fondy, určené malým a středním podnikatelům.

I některé banky nabízí zajímavé možnosti financování. Většinou se jedná o soutěž, kdy vyhrávají nejlepší projekty. Až 300 000 Kč mohli podnikatelé získat v rámci soutěže Komerční banky (www.nastartujtese.cz). Termín přihlášení do byl pouze do 7. 9. 2018, ale soutěž se opakuje každoročně už od roku 2013, tudíž je možné, že i v roce 2019 proběhne další kolo.

Do 4.3. je možné soutěžit i u firmy T-mobile (T- mobile Rozjezdy), která výhercům nabízí finanční injekci až 750 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Jak postupovat při dopravní nehodě?
24.2.2021

Je to jen chvilka a může se stát dopravní nehoda. Může jít o ťukanec na parkovišti, nedobrždění při dojíždění aut na semaforech, ale i nehodu na dálnici. Jak postupovat při dopravní nehodě? Znáte svá práva a povinnosti?

thumb
Rodinný rozpočet: Co patří mezi největší výdaje průměrné české domácnosti?
23.2.2021

Nejen této době, které je pro mnohé nejistá, je důležité znát rodinný rozpočet. Může to být důležitý klíč, jak přežít příjmovou krizi. Ale také návod, kde vzít volné peněžní prostředky na pravidelné budování úspor či investice do bydlení.

thumb
Povinné ručení 2021: Co říká zákon o pojištění vozidel?
22.2.2021

Povinné ručení ke každému automobilu neodmyslitelně patří a tím se opravdu myslí, že bez tohoto pojištění auto na cestě nemá co dělat. K provozu automobilů se váže ještě havarijní pojištění, které ale není povinné, zatímco povinné ručení zákon nařizuje.

thumb
Daňové přiznání 2021: Velký průvodce
19.2.2021

Daňové přiznání je každoroční strašák podnikatelů i zaměstnanců, kteří najednou od zaměstnavatele zjistí, že si ho letos budou podávat sami. S online dokumentem, který si hlídá chyby v zadání je to o poznání jednodušší. Stačí jen mít při ruce potřebná…