Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Finanční injekce pro váš byznys aneb jak získat peníze na podnikání

15.2.2019
Finanční injekce pro váš byznys aneb jak získat peníze na podnikání
9 minut čtení
Půjčky

Ne každý se rodí jako zaměstnanec. Někdo má neklidnou krev a ve strohém korporátním prostředí s přísným šéfem má pocit, že na něj padá strop. Pokud je vaše duše spíše nezávislá a toužíte být svým vlastním pánem, zřejmě jste už uvažovali o podnikání. Jeho začátek však nebývá snadný jak z organizačního, tak i finančního hlediska. Jak získat peníze na podnikání?

Pokud začínající podnikatel nevlastní dostatek úspor, nenabude pohádkového dědictví nebo nevyhraje v loterii, v podstatě má tři možnosti financování. Jsou jimi půjčka na podnikání, finanční injekce od investora a grant. Každá z těchto variant má jiné vlastnosti.

Půjčka Investor Grant
Je zde nutnost vrátit celou částku i s úroky Poskytnutou částku podnikatel vracet nemusí, ale investorovi odevzdává určité procento ze zisku Není zde nutnost vrátit částku, žadatel o grant musí splnit určité podmínky

Jak získat peníze na podnikání?

Zaměřili jsme se na způsoby získání peněz pro rozjezd podnikání. Přestože existuje možnost získání peněz vlastním přičiněním (spořením, investováním, výdělkem v zahraničí), uvádíme pouze nejčastější případy, a těmi je žádost o peníze u třetí strany (banky, nebankovní společnosti, soukromí investoři). Porovnali jsme specifika jednotlivých variant.

1.) Půjčka na podnikání u banky nebo nebankovní společnosti

Jedná se o nejběžnější způsob získání peněz. Výhodou je, že představuje levnější variantu, než financování od investora. Nemusíte tudíž po dobu svého podnikání bance odevzdávat část zisku - postačí zaplatit úrok z úvěru. Příjemným benefitem je i transparentnost smluv bez záludných kliček a háčků.

Nevýhodou je těžší získání takového úvěru. Banky většinou požadují ručení (formou nemovitosti nebo třetí osoby). Proto je půjčka na podnikání od banky vhodná pro žadatele, kteří takovou záruku mají. (Naproti tomu financování u investora je více nakloněno těm podnikatelům, kteří mají zatím pouhý nápad a naprosto žádné finanční prostředky ani nemovitost).

Co je potřeba vzít si na jednání s bankou?

  • Podnikatelský záměr. V tomto záměru by neměla chybět finanční rozvaha,   přesně stanovený předmět podnikání a cíle do budoucích let. Abyste banku přesvědčili, že to s podnikáním skutečně myslíte vážně, nastiňte realistickou, optimistickou i pesimistickou variantu vašeho podnikání.  V záměru rovněž nastiňte způsoby propagace produktů/služeb, udělejte průzkum konkurenčních firem a zmiňte i případná rizika.

Čím promyšlenější a realističtější plán bude, tím je větší šance na úspěch. Cílem není ohromit tím, že váš nápad je ten nejúžasnější na celém světě,“ ale pravdivě poreferovat o potenciálu a možných úskalích. Ideální je, pokud vás banka bude vnímat jako člověka, který ve svůj projekt plně věří, ale zároveň si uvědomuje možná úskalí a rizika (a je na ně připraven).

  • Potvrzení o bezdlužnosti
  • Ručení (buď nemovitostí, nebo ručitelem). Ručení bývá vyžadováno zvláště u těch žadatelů, kteří v minulosti zatím žádný projekt nerealizovali.

Tip! Získejte přehled o úvěrovém trhu! Díky tomu na půjčce zbytečně nepřeplatíte. Na našem online porovnání cen zadáte vámi preferovanou částku a zjistíte, jaké firmy a za jakých podmínek vám ji půjčí.

Porovnat půjčky

2.) Investor

Dalším způsobem, jak získat peníze na podnikání, je nalezení vhodného investora. Využití peněz investora má výhodu v tom, že získat financování nemusí být tak obtížné, jako u banky (není zde potřeba ručení nemovitostí nebo třetí osobou). Rovněž mnoho investorů je ochotno jít do většího rizika a nadchnout se pro nápady, nad kterými by banka odmítavě zavrtěla hlavou.

Tento typ financování však zpravidla bývá dražší, než úvěr u banky. Investor většinou požaduje určité procento ze zisku firmy. Existují sice i takoví, kteří poskytují dluhové splácení (tzn. poskytnou půjčku a po splacení částky a úroků už nechtějí další peníze), ovšem je jich menšina.

Jak najít investora? Někteří začínající podnikatelé rozešlou prezentaci svého podnikání velkému množství investorů, aby zvýšili své šance na úspěch. Toto je však velmi špatná strategie, protože někteří investoři jsou naprosto nevhodní pro jejich typ podnikání. Začínající podnikatel by si měl svého investora pečlivě zvolit, například na základě příbuznosti činností (tzn. investor podniká ve stejném oboru, nebo v oblasti, ve kterém se začínající podnikatel příliš nevyzná a mohl by v budoucnu potřebovat pomoc (například marketing a propagace).

Kde investora najít? Nejlepším způsobem je osobní kontakt, díky kterému se můžete investorovi vepsat více do paměti, než přes nicneříkající e-mail. Investory můžete potkat na různých startupových a investičních konferencích. Další možností je jejich vyhledání přes internet.

V poslední době začíná být populární i kolektivní investování, tzv. crowdfunding. Jedná se o situaci, kdy podnikatel svůj nápad na internetu představí široké veřejnosti, která se pak skládá na jeho zrealizování. Jaké platformy na českém trhu figurují? Jsou to například:

  • Hithit. Na této platformě se vyskytuje řada zajímavých projektů od lidí, kteří chtějí zafinancovat svou vlastní knihu až po vizionáře, toužící rozjet velkovýrobu bio potravin. Začínající podnikatel představí svůj projekt (většinou ve formě videa) a finanční částku, kterou chce shromáždit. V případě, že se mu ji podaří získat, platforma Hithit mu ji vyplatí, poníženou o provizi (u projektů do 200 000 Kč je to 9 % + DPH provize a bankovní poplatky (1,5 - 2,5 %). V případě, že se nepodaří vybrat celou částku, peníze se vrátí zpět investorům.
  • Fundlift. Jedná se o platformu, zaměřenou na větší objem investic (v rámci milionů). Na projekt se podnikateli skládá více investorů, kterým se platí prostřednictvím dluhopisů a úroků.

3.) Grant

Využití grantu má výhodu v tom, že jej nemusíte vracet. S žádostí o grant se můžete obrátit například na nadace, banky nebo kraje. Dotační program v současné době poskytuje například Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Ústecký kraj nebo kraj Vysočina. Většinou se jedná o fondy, určené malým a středním podnikatelům.

I některé banky nabízí zajímavé možnosti financování. Většinou se jedná o soutěž, kdy vyhrávají nejlepší projekty. Až 300 000 Kč mohli podnikatelé získat v rámci soutěže Komerční banky (www.nastartujtese.cz). Termín přihlášení do byl pouze do 7. 9. 2018, ale soutěž se opakuje každoročně už od roku 2013, tudíž je možné, že i v roce 2019 proběhne další kolo.

Do 4.3. je možné soutěžit i u firmy T-mobile (T- mobile Rozjezdy), která výhercům nabízí finanční injekci až 750 000 Kč.

Mohlo by vás zajímat

thumb
10 pohádkových hradů a zámků v Německu, které jste si oblíbili na Instagramu
7.8.2020

Krásné zámky a hrady Německo skrývá téměř za každou druhou zatáčkou, obzvláště pak na jihu země. Nechte se inspirovat a vyrazte některý z nich navštívit.

thumb
Cestovní pojištění k platební kartě: Jaké výhody a nevýhody přináší?
6.8.2020

Představte si život, kdy můžete kdykoliv spontánně vycestovat, aniž byste se museli starat o pojistku na cesty. Cestovní pojištění k platební kartě tuto svobodu umožňuje, tudíž vašemu rozletu nemusí stát nic v cestě. Vyplatí se tento způsob ochrany na…

thumb
10 zábavních parků v Německu, ze kterých vám pravděpodobně vylezou oči z důlku
5.8.2020

Zábavní park a Německo k sobě jednoznačně patří a vřele jej doporučujeme všem, kteří hledají zábavu a řízené dobrodružství.

thumb
Cesta na Slovensko autem 2020: kolik zaplatíte za dálniční poplatky a na co si dát pozor?
4.8.2020

Přestože už dlouho nejsme jednou zemí, naši „východní bratia“ nám mají stále co nabídnout. Ať už do této země vyrážíte za vysokohorskou turistikou, lyžováním nebo skvělou gastronomií, určitě vás bude zajímat, jak se vám bude cestovat. Jaká vás čeká cesta…