porovnej24 logo
test

Jak funguje exekuce: Víte o ní vše? Co může exekutor zabavit?

25. 6. 2020 | Aktualizováno: 14. 10. 2020
|
Délka čtení: 11 min.

Do exekuce se nechce dostat nikdo. Jenže někdy taková situace nastane a člověk ani neví jak. Stačí dlouhodobý výpadek příjmů, přestanete včas splácet závazky a na exekuci je zaděláno. Když už ale hrozí, je důležité vědět, jaká práva a povinnosti se s ní pojí. Víte, jak funguje exekuce? Co může exekutor zabavit? A kolik peněz vám musí exekutor nechat?

Samotná exekuce je státem povolený způsob, jak vymoci dluhy věřitelem od dlužníka podle stanovených pravidel, která zahrnují práva i povinnosti všech zúčastněných. Provádět ji musí exekutor na základě rozhodnutí soudu. Nemůže tedy přijít kdokoliv a kdykoliv a obstavit vám majetek.

Jak exekuce funguje?

Mnoho lidí nemá jasnou představu o tom, jak funguje exekuce až do chvíle, kdy se stanou jejím přímým účastníkem. Na samém počátku celého procesu musí existovat nějaká neuhrazená pohledávka (dluh). Věřitel (oprávněný) se rozhodne, že chce nesplácení dluhu řešit cestou, kterou mu umožňuje náš právní systém, exekucí. Aby k něčemu takovému mohlo dojít, musí mít k dispozici tzv. exekuční titul, tedy doklady prokazující existenci nesplaceného dluhu i oprávněný nárok na jeho vymáhání.

Exekučním titulem je nejčastěji:

  • Pravomocné rozhodnutí soudu

  • Pravomocné rozhodnutí rozhodce

  • Smlouva s tzv. exekuční doložkou

Exekutor vám tedy nemůže jen tak z ničeho nic zaklepat na dveře. Musíte předtím poštou obdržet předžalobní výzvu, nebo dluh musí vzniknout na základě smlouvy, ve které je exekuční doložka.

Případy, kdy k někomu vtrhnou exetutoři, aniž by o své dluhu vůbec tušil, většinou nastávají u situací, kdy má člověk hlášený pobyt někde jinde a nevyzvedává si pravidelně poštu. V takovém případě nemusí obsílku vůbec dostat a v případě, že se k soudu nedostaví, je zahájena exekuce.

Co může exekutor dlužníkovi zabavit?

  • Část mzdy, nemocenské, ošetřovaného za péči o nemocného člena rodiny, mateřské, důchodu, stipendia, podpory v nezaměstnanosti, rodičovského příspěvku nebo přídavků na děti

  • Peníze na bankovním účtu, na spořicím účtu apod.

  • Movité věci (mobiliární exekuce) a nemovité věci (imobiliární exekuce)

Co nemůže exekutor dlužníkovi zabavit?

  • Běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti (postel, stůl, židle, kuchyňská linka a vybavení, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, palivo, ložní prádlo – pokud toto vybavení nepřesahuje svou obvyklou hodnotu)

  • Snubní prsten a jiné předměty podobné povahy

  • Zdravotnické potřeby, léky atd.

  • Hotové peníze do částky, která odpovídá dvojnásobku životního minima jednotlivce

  • Potřeby, které dlužník nebo členové rodiny potřebují ke studiu nebo výkonu povolání

  • U podnikatele se exekuce nesmí týkat věcí, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své činnosti

  • Studijní a náboženská literatura

  • Dětské hračky

  • Osobní písemnosti a fotografie

  • Domácí mazlíčci

  • Svatební šaty, diplomy, medaile apod.

Práva a povinnosti exekutora

Exekutor může zvolit způsob provedení exekuce a provést exekuci více způsoby. Má právo zabavit vše, co najde v místě, kde se dlužník nachází a není ze zabavitelných věcí vyjmuto. Pozor! Nemusí to být jen na místě, kde má dlužník trvalé bydliště, ale všude tam, kde existuje podezření, že by mohl mít svůj majetek. Ten může rovnou zabavit a odvézt.

Samozřejmě má i určitě zákonné povinnosti. Musí nechat zhotovit znalecký posudek na cenu nemovitosti, pokud se má prodat v dražbě. Má povinnost nezávislosti, vázanosti Ústavou, zákony a dalšími právními předpisy či rozhodnutími soudu. V případě neoprávněného vniknutí do nemovitosti odpovídá za všechny škody.

Práva a povinnosti dlužníka

Dlužníkovi nesmí být zabaven majetek, jestliže se jednoznačně neprokáže, že mu patří nebo ho on či jeho rodina nepotřebují každodenně ke své práci.

Zároveň ale musí spolupracovat s exekutorem, vpustit určeného znalce k sobě domů, pracovat nebo o získání příjmů usilovat, hlásit změnu bydliště či sídla zaměstnání a nezatajovat žádný příjem.

Tip!

Tip! Trápí vás velké množství půjček, ve kterých se ztrácíte? Popřemýšlejte o jejich konsolidaci, tedy sloučení do jedné. Získáte tak lepší přehled a navíc můžete dosáhnout i snížení samotné splátky. Podívejte se, jaká banka právě nabízí nejvýhodnější konsolidaci ZDE.

Inkasní agentury a jejich práva a povinnosti

Už víte, jak fungují exekuce, ale navštívit vás mohou i pracovníci inkasní agentury, kterým mohou věřitelé dluhy, které jsou již několik měsíců po splatnosti, předat. Jedná se o agentury zaměřující se na vymáhání dluhů. Ty nemají stejné pravomoci jako soudem pověřený exekutor a jejich pracovníci se za ně nemohou vydávat.

Některé takové agentury často přistupují k nátlakovým praktikám a navyšují částky o vysoké náklady vymáhacího řízení, o poplatek za jeho správu nebo administrativní poplatek. Jsou to ovšem podnikatelé jako kdokoliv jiný a nemají žádné extra pravomoci. Navíc, dokud nerozhodne soud nebo jiný povolaný státní orgán o tom, že máte dluh, který je nutné uhradit, nikdo po vás nic vymáhat nemůže. Splácení dluhu mohou vynucovat jen státní orgány.

Inkasní agentury nesmí sahat na vaši výplatu nebo bankovní účet. Nemusíte je pustit do bytu (ani na váš pozemek). Inkasní inspektor (vymahač) do vašeho bydliště nesmí vstoupit, když ho vy nepozvete dál a ani dělat soupis movitých věcí. Pokud by se vstupu domáhal násilím nebo výhružkami, zavolejte policii ČR.

Některé agentury se dlužníkům snaží namluvit, že když nezaplatí, druhý den u nich zvoní exekutor, což samozřejmě není pravda. K pověření soudního exekutora musí existovat rozsudek, platební rozkaz, rozhodčí nález, výkaz nedoplatků nebo notářský zápis se svolením k vykonatelnosti.

Pozor na to, komu platíte

Inkasní agentura může přebrat váš dluh a vymáhat jeho uhrazení na základě smlouvy o postoupení pohledávky. To znamená, že dojde ke změně věřitele, která může nastat i bez vašeho souhlasu.

Pokud dostanete dopis od agentury o vymáhání dluhu, ověřte si, že agentura ho převzala od původního věřitele. Jinak by se mohlo stát, že zaplatíte nesprávnému subjektu, což vás nezbavuje povinnosti vyrovnat závazek vůči svému původnímu věřiteli.

Nezabavitelná částka 2020

S pojmem exekuce se často pojí také spojení nezabavitelná částka. Je to suma, která nesmí být dlužníkovi v rámci exekučních srážek sražena, ale naopak vyplacena, aby byly zajištěny základní životní potřeby člověka.

Nezabavitelná částka 2020 se v lednu zvýšila a činí 6608 Kč. Na manžela dlužníka se započítává jedna čtvrtina z této částky a na vyživované dítě taktéž, tj. 1652 Kč. Nezabavitelnou částku tvoří dvě základní složky: životní minimum na jednotlivce a normativní náklady na bydlení, které pro rok 2020 činí 6502 Kč.

Příklady výpočtu nezabavitelné částky pro rok 2020

  • Můžeme říct, že svobodná a bezdětná zaměstnaná žena bude mít základní nezabavitelnou částku 6608 Kč.

  • Ženatý muž s manželkou a dvěma dětmi pak 11564 Kč (6608 + 1652 + 1652 + 1652).

Co dělat při exekuci?

Pokud vám přijde domu obálka obsahují informace o exekuci, je nejlepší dluh zaplatit nebo se s exekutorem nějak dohodnout. Máte na to 30 dní. Když k uhrazení nedojde, má exekutor právo vstoupit do vašeho obydlí a sepsat majetek. Součástí mobiliární exekuce musí být i pořízení videozáznamu. Jakmile dojde k úplnému vymožení pohledávky, zaniká exekutorovo oprávnění a celá exekuce.

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.