Menu

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022

20.1.2022

Nemusíte být hypoteční analytik, aby vám bylo jasné, že období super levných hypoték skončilo. Alespoň tedy pro nejbližší měsíce či spíše roky. Jaký však bude vývoj úrokových sazeb hypoték 2022? A co dělat, když potřebujete stavět či koupit byt v současné situaci?

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022
8 minut čtení
Hypotéky

Loni skončilo krásné období, kdy se daly získat hypotéky s minimální úrokovou sazbou. Komu se to povedlo a zároveň si sazbu zafixoval na delší období, tomu gratulujeme. V současnosti totiž letí úroky u hypoték strmě vzhůru. I odborníci očekávají, že vývoj úrokových sazeb hypoték 2022 bude ještě zajímavý. A pravděpodobně bude hypoteční úroková sazba atakovat rekordní hranice. Podívejme se, jaké jsou predikce, co tlačí na růst sazeb a hlavně, co dělat, když potřebujete řešit bydlení okamžitě.

hypotéka 2022

Ochlazení hypotečního trhu po rekordním roce 2021

Rok 2021 byl naprosto rekordním v počtu nově schválených úvěrů na bydlení. Ať už to bylo oživením ekonomiky, v první polovině roku nízkými sazbami hypoték a úvěrů obecně, nebo v druhé polovině roku očekáváným zvyšováním úrokových sazeb. Lidé žádali o hypotéky a další úvěry na bydlení a banky jim je hojně schvalovaly.

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022 ale nebude příznivý a dojde k výraznému ochlazení hypotečního trhu. Počítá se s propadem pod úroveň roku 2020 v objemu poskytnutých hypoték.

Rok Objem nových hypoték v mld. Kč
2019 191
2020 266
2021 410

Zdroj: Rok 2019 a 2020 – statistická data ČNB, rok 2021 kvalifikovaný odhad Hypoindex.

home office

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022

Aktuální sazby hypoték překračují 4 % p.a., a to i když se jedná o dlouhou fixaci na 10 let. U kratších fixací je to ještě více. Nicméně ani předpokládaný vývoj úrokových sazeb hypoték 2022 pro první pololetí roku není vůbec příznivý. Odborníci očekávají růst sazeb až k 6 %. Druhé pololetí by podle optimistických scénářů mohlo přinést uvolnění. Pokud však můžete s koupí nemovitosti či stavbou dva roky počkat, nespěchejte.

Tip! Hlídejte si hypoteční trh. Na trhu jsou banky, které chtějí jít proti proudu a úrokové sazby hypotečních úvěrů drží pod 4 %. Typickým příkladem je MONETA Money Bank.

V tabulce vidíme, jak období vysokých úrokových sazeb v letech 2008 a 2009, i pohádkově nízké sazby uplynulých období. Zaznamenán je nárůst výše sazeb ke konci roku 2021. Růst ke 4 % zatím ČNB v grafech nezaznamenala.

Období Průměrná úroková sazba
leden 2008 5,54 %
leden 2009 5,74 %
leden 2010 5,52 %
leden 2011 4,20 %
leden 2012 3,59 %
leden 2013 3,21 %
leden 2014 3,08 %
leden 2015 2,34 %
leden 2016 2,06 %
leden 2017 1,82 %
leden 2018 2,28 %
leden 2019 3 %
leden 2020 2,36 %
leden 2021 1,94 %
listopad 2021 2,70 %

Zdroj: Hypoindex

jídelna

Co má vliv na růst sazeb a šanci získat hypotéku?

Ekonomický vývoj a opatření ČNB mají na hypoteční trh rozhodující vliv. V loňském roce prudce vzrostla inflace a zatím se nezastavuje. Česká národní banka na to musí reagovat. Zároveň má ČNB novou pravomoc, kterou může ovlivňovat podmínky pro získání hypotéky.

  • Vývoj inflace – Inflace v posledních měsících prudce roste. ČNB se snaží její růst zpomalit různými opatřeními.
  • Zvyšování základních úrokových sazeb ze strany ČNB – Česká národní banka zvýšila základní úrokové sazby a to se s krátkým zpožděním promítlo do zvyšování hypotečních sazeb.
  • Změny limitů pro poskytování hypoték – Od srpna roku 2021 může ČNB určovat podmínky pro získání spotřebitelských úvěrů, a tedy i úvěrů na bydlení. Podmínky změnila tak, že lidé do 36 let budou mít ztížený přístup k hypotečním úvěrům.

obývací pokoj

Potřebujete řešit bydlení ihned? Jak postupovat:

Někdy zkrátka není možné čekat na lepší časy a otázku vlastního bydlení odložit. Není potřeba panikařit, i dnes si lze vzít úvěr na bydlení. Ale rozvaha je rozhodně na místě.

1.) Velikost domu nebo bytu

Zvažte, jak velkou nemovitost potřebujete. Někdy je lepší slevit z nároků a pořídit si o něco menší a tedy i levnější nemovitost. Časem, a za lepších podmínek na hypotečním trhu, můžete nemovitost prodat či pronajmout a jít do většího.

Tip! Podívejte se, jak na hypotéku, krok za krokem.

2.) Aktuální nabídky trhu

Zkoumejte hypoteční trh. Perfektní pomůckou je hypoteční kalkulačka. Můžete si nechat srovnat nabídku na celém trhu, nebo se podívat na konkrétní nabídku banky. Třeba Komerční banka má zajímavou kalkulačku.

Tip! Nabídky Komerční banky, Monety, Sberbank, České spořitelny a dalších finančních institucí můžete pár kliky porovnat zde:

Porovnej hypotéky

3.) Chytrá fixace

Vývoj úrokových sazeb hypoték 2022 není příliš příznivý. Dobře zvažte, jak dlouhou fixaci zvolíte. Je možné, že dva roky bude situace lepší a vy budete mít šanci dosáhnout na hypotéku s lepšími podmínkami.

Tip! Máte už hypotéku a potřebujete pouze stavební úpravy či rekonstrukci? Zeptejte se na možnost navýšení stávající hypotéky. Může vás vyjít levněji než žádost o nový úvěr. Další variantou je úvěr ze stavebního spoření.

Pokud vás otázka vlastního bydlení v současnosti netrápí, ale chcete se připravit na budoucnost, podívejte se na tipy, jak začít šetřit peníze třeba na rodinný dům.

Mohlo by vás zajímat

elektrické podlahové topení
Elektrické podlahové topení: Cena za m2, spotřeba a měsíční náklady
16.1.2022

Když se lidé baví o podlahovém topení v domě, dělí se na dvě skupiny. Jedna na něj nedá dopustit. Ta druhá má rezervovaný přístup, nebo rovnou tvrdí, že je drahé. Jak to tedy je? Podívejme se na parametry, které má elektrické podlahové topení - cena,…

loftový byt
Loftové byty: Netradiční bydlení a životní styl
18.11.2021

Máte pocit, že všichni bydlí buď v paneláku, nebo v satelitním městečku za metropolí? Připadá vám jedno i druhé jako nudný mainstream? V tom případě vás možná bude zajímat neotřelá varianta žití s názvem loftové byty.

stěhování
Je lepší hypotéka nebo stavební spoření?
9.11.2021

Vlastní bydlení lze financovat několika způsoby. Můžete si založit stavební spoření a šetřit. Pokud potřebujete peníze rychleji, jsou tady úvěrové produkty. Nejčastějšími je úvěr ze stavebního spoření a hypoteční úvěr. Do nedávna byla hypotéka ve většině…

hledání bydlení
Rezervační poplatek: Co dělat, když ho realitní kancelář nechce vrátit a tipy, jak se bránit proti dalším nešvarům!
28.10.2021

Sháníte vlastní bydlení? Nejste sami, podobných lidí jsou tisíce - ochotni kdykoliv vystartovat na prohlídku a překotně podepsat smlouvu. Aktuální poptávka po bydlení ale nahrává různým podvodným trikům ze strany realitních makléřů. Často nevrací…