Menu

Investice do podílových fondů - vše, co o nich potřebujete vědět

Aktualizováno dne 20.11.2019

Podílové fondy se mezi drobnými investory těší stále větší oblibě. Pro tento typ investic člověk nepotřebuje velké úspory (stačí mu klidně 100 Kč), a navíc mu nemusí věnovat moc času. Co jsou to investice do podílových fondů, jaká je jejich rizikovost a jakého zhodnocení se můžete dočkat? To, a mnohem více, si zodpovíme v tomto článku.

Investice do podílových fondů - vše, co o nich potřebujete vědět
10 minut čtení
Investice

Nechat ležet peníze na bankovním účtu je celkem nerozumné řešení, protože o ně dříve nebo později přijdete. Inflace je neúprosná a každý rok si budete moct za vaše úspory koupit míň a míň věcí.

Pokud hledáte pohodlné zhodnocení vašich peněz (tzn. aby neztrácely na hodnotě a ideálně ještě vydělávaly), je pro vás investice do podílových fondů tím pravým.

V čem spočívá kouzlo tohoto typu investování?

Co je podílový fond? Jedná se o soubor majetku (většinou akcií a dluhopisů), který je vlastněný více investory. Představte si jej jako obrovské množství akcií a dluhopisů. Kdyby takové množství cenných papírů koupil jediný člověk, zřejmě by se nedoplatil. Pokud je však takový podílový fond vlastněný více lidmi, každý může investovat menší částku.

V čem spočívá hlavní výhoda podílového fondu? Představte si, že byste si chtěli koupit akcie třeba firmy Apple. K dnešnímu dni je cena jedné akcie lehce nad 4500 Kč. Za jednu akcii byste tudíž museli poměrně hodně zaplatit, a ještě být nervózní z toho, že jste vložili tolik peněz jen na jednu jedinou akcii („Co když se tato akcie propadne a já přijdu o peníze?“)

Investice do podílových fondů vám umožní koupit si více akcií a dluhopisů za méně peněz. Podílový fond totiž umožňuje koupit si i zlomek akcie. Tzn. při investici do Applu byste dali 4500 Kč za jednu akcii, avšak v rámci podílového fondu můžete zaplatit třeba 1500 Kč, a investovat třeba do 180 akcií různých firem po celém světě (a jedna z nich může být i zmíněný Apple).

S tímto principem vám hrozí i nižší riziko ztráty. Podílový fond totiž investuje do akcií a dluhopisů firem po celém světě, tudíž pokud by se některé firmě přestalo dařit, tato firma bude představovat jen maličké procento v souboru všech investovaných firem, tudíž tyto drobné výkyvy vás neohrozí.

Jak investovat do podílových fondů

Přinášíme vám srozumitelný návod, jak začít investovat, na co si dát pozor a co neopomenout.

1) Zjistěte si informace o možných výnosech a rizicích

Investice do podílových fondů nabízí každá větší banka. Není se třeba bát tunelovacích podvodů jako v divokých 90. letech  - tyto společnosti nyní podléhají přísné regulaci.

Ideálním řešením je domluvit si schůzku ve své bance, kdy s vámi absolvují rozhovor o vašich očekáváních, cílech a plánech. Rovněž vám sdělí informace o minimální částce, kterou je možné v rámci jejich fondů investovat. Také vám ukážou syntetický ukazatel výnosu a rizika (SRRI), což je vlastně přehled, jak se danému fondu vedlo v minulých letech. Pozor, výnosy v minulých letech nezaručují úspěšnost investice i do budoucnosti!

Chcete vědět víc o aktuální rizikovosti a výnosnosti různých typů fondů? Na naší stránce můžete zjistit předpokládaný výnos jednotlivých investičních možností, a rovněž odhad rizikovosti.

Porovnání investic

2) Volba podílového fondu

Jednotlivé fondy mají různé zaměření podle toho, z jakého typu majetku sestávají. V přehledné tabulce jsme sepsali jednotlivé typy podílových fondů, jejich rizikovost a ideální doba investice.

Typy podílových fondů

Typ fondu Riziko a výnos Jaká je ideální doba investice
Fondy peněžního trhu - nízké (jedná se o nejkonzervativnější fondy s nižším rizikem, ale rovněž nižším předpokládaným výnosem) 6 - 12 měsíců
Dluhopisové fondy - nižší až střední (investor se může dočkat vyšších výnosů než u fondů peněžního trhu, ale je zde riziko zakolísání) 1 - 2 roky
Smíšené fondy - střední (jsou zde zastoupeny akcie i dluhopisy českých a zahraničních firem, akciová část zajišťuje vyšší výnos, dluhopisová část umí vybalancovat rizika, spojená s akciemi) 3 roky
Fondy fondů - vyšší (investování na zahraničním akciovém trhu, umožňují nadprůměrný výnos, ale skýtají riziko akciových výkyvů) nad 3 roky
Akciové fondy - vysoké (výnosy mohou být vysoké, ovšem akciové fondy můžou výrazně kolísat, což je spjato s vyšším rizikem, tudíž pro eliminaci tohoto rizika je vhodnější dlouhodobá investice) 3 - 5 let

 

3) Výběr investiční strategie

S výběrem podílového fondu je úzce spjatý výběr investiční strategie. Před uskutečněním samotné investice byste měli promyslet, jak moc chcete riskovat a kolik chcete vydělat.

Ideální by samozřejmě byla investice s nízkým rizikem a vysokým výnosem. To je však u většiny investic v rozporu - vyšší výnos je většinou spjatý s vyšším rizikem ztráty, a naopak konzervativnější, a tím pádem i bezpečnější investice neslibují příliš vysoký výnos.

Portál Měšec.cz zveřejnil užitečnou tabulku, ve které rozdělil investice podle časové délky investice a podle cíle, který investor od investice očekává. V tabulce zjistíte, jaký podílový fond je vhodný právě pro vás.

 

Doba investování Povaha člověka Cíl investice Jaký typ fondů zvolit
1 až 2 roky Opatrný, má strach z rizika Ochránit úspory proti inflaci Dluhopisové, fondy peněžního trhu
2 - 3 roky Rozvážný, snese menší riziko Pravidelný příjem Dluhopisové, fondy fondů
Minimálně 3 roky Dynamický Ochrana proti devalvaci Fondy investující do zahraničních měn a cenných papírů
Minimálně 3 - 5 let Dravý, schopný snášet riziko Dlouhodobě cíle, vidina vyššího výnosu v delším časovém horizontu Akciové, smíšené

 

4) Zjistěte si informace o poplatcích

Zadarmo ani kuře nehrabe, a přestože vaše banka nebo investiční společnost má zřejmě dobré úmysly vám s investováním pomoct, za své úsilí bude požadovat finanční odměnu. Tu jí budete platit formou poplatků. S jakými poplatky se můžete setkat?

  • Vstupní poplatek u podílových fondů. Výše tohoto poplatku se pohybuje v rozmezí 1 - 5 % objemu čisté investice. Pokud je tedy vstupní poplatek ve výši například 2 % a vy se rozhodnete investovat 15 000 Kč, musíte vložit 15 300 Kč (15 000 Kč půjde na investice do podílových fondů, 300 Kč na vstupní poplatek).
  • Správcovský poplatek. Tento poplatek neplatí investor přímo, ale strhává se mu z majetku fondu. Většinou se jedná o 1 - 2 % ročně z objemu spravovaného kapitálu (tzn. pokud každý měsíc investujete 2000 Kč a správcovský poplatek za vedení fondů je ve výši 2 %, banka vám ročně strhne 480 Kč). Tip! Některé banky a investiční společnosti přecházejí na férovější model správcovského poplatku. Poplatek si nestrhávají z vaší investované částky, ale ze zisku. Tím pádem zaplatíte jen tehdy, pokud vaše investice něco vydělá.
  •  Výstupní poplatek. Dříve investor platil i za to, když si chtěl peníze z fondu vybrat. Dnes už se tento poplatek téměř nevyskytuje.

investice do podílových fondů

5) Výběr peněz z podílového fondu

Vaše investované peníze můžete samozřejmě získat kdykoliv zpět. Banka nebo investiční společnost má povinnost od vás podílové listy odkoupit, většinou ve lhůtě několika dnů. Při výběru peněz si vždy položte otázku, z jakého důvodu je vybíráte - je to z toho důvodu, že vaše investice splnila vaše očekávání? Nebo je to spíš proto, že se hodnota vaší investice po dvou měsících investování propadla a vy máte strach, že přijdete o peníze? Pokud se jedná o druhý důvod, výběr peněz z fondu ještě zvažte. Investice do podílových fondů je běh na delší trať a nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár týdnů. Menší propady jsou zcela běžné a v takových případech se vyplatí zachovat chladnou hlavu a vytrvat, protože tento typ investic se většinou vyplatí v delším časovém horizontu.

 

 

Mohlo by vás zajímat

transparentní peníze
Transparentní účet: Vše, co potřebujete vědět
29.7.2021

Slova transparentní účet slýcháme nejčastěji ve spojení s různými nadacemi, spolky či politickými stranami. Možná vás pak překvapí, že založení transparentního účtu není složité a má širší využití než jen v politické kampani. Zjistili jsme, jak si ho…

dovolená autem
Havarijní pojištění lze sjednat i jen na dovolenou s autem
28.7.2021

Nastalo léto a čas dovolených, kdy se více cestuje do neznámých míst a tím se zvyšuje pravděpodobnost dopravní nehody. Věděli jste, že lze uzavřít i jen krátkodobé např. měsíční havarijní pojištění na dovolenou?

společný účet
Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?
27.7.2021

Vadí vám neustálé domlouvání, kdo to tentokrát zaplatí? Z kterého konta budete odesílat pravidelné platby? Uvažujete, že jeden rodinný účet by byl ideální? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody společného účtu. A mrkneme se i na banky, kde takový účet…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…