Menu

Investice do podílových fondů a vše, co o nich potřebujete vědět

Aktualizováno dne 4.10.2021

Podílové fondy se mezi drobnými investory těší stále větší oblibě. Pro tento typ investic člověk nepotřebuje velké úspory (stačí mu klidně 100 Kč), a navíc mu nemusí věnovat moc času. Co jsou to investice do podílových fondů, jaká je jejich rizikovost a jakého zhodnocení se můžete dočkat? To, a mnohem více, si zodpovíme v tomto článku.

Investice do podílových fondů a vše, co o nich potřebujete vědět
12 minut čtení
Investice

Nechat ležet peníze na bankovním účtu je celkem nerozumné řešení, protože o ně dříve nebo později přijdete. Inflace je neúprosná a každý rok si budete moct za vaše úspory koupit míň a míň věcí.

Pokud hledáte pohodlné zhodnocení vašich peněz (tzn. aby neztrácely na hodnotě a ideálně ještě vydělávaly), je pro vás investice do podílových fondů tím pravým.

Co je podílový fond? 

Jedná se o soubor majetku (většinou akcií a dluhopisů), který je vlastněný více investory. Představte si jej jako obrovské množství akcií a dluhopisů. Kdyby takové množství cenných papírů koupil jediný člověk, zřejmě by se nedoplatil. Pokud je však takový podílový fond vlastněný více lidmi, každý může investovat menší částku.

Investice do podílových fondů a jejich kouzlo

Investice do podílových fondů vám umožní koupit si více akcií a dluhopisů za méně peněz. Podílový fond totiž umožňuje koupit si i zlomek akcie. Tzn. při investici do společnosti Apple byste dali 3 450 Kč za jednu akcii, avšak v rámci podílového fondu můžete zaplatit třeba 1500 Kč, a investovat třeba do 180 akcií různých firem po celém světě (a jedna z nich může být i zmíněný Apple).

S tímto principem vám hrozí i nižší riziko ztráty. Podílový fond totiž investuje do akcií a dluhopisů firem po celém světě, tudíž pokud by se některé firmě přestalo dařit, tato firma bude představovat jen maličké procento v souboru všech investovaných firem, tudíž tyto drobné výkyvy vás neohrozí.

Nejlepší akcie 2021

Podle investiční společnosti Lynx Broker stojí za to letos sledovat následující společnosti:

Název společnosti Typ Cena za 1 akcii ke 23.9.2021
Ahold Delhaize Supermarkety 28,70 EUR
Tourmaline Zemní plyn 41,10 CAD
Berkshire Hathaway Nadnárodní konglomerát 274,07 USD
Sumitomo Obecná obchodní společnost 1558 JPY
Regeneron Lékařství 647 USD
Prosus Technologie 70,65 EUR
CK Hutchison Nadnárodní konglomerát 52,15 HKD
Melcor Developments Reality 13,64 CAD
KKR Kapitálový trh 63,60 USD
Rio Tinto Těžba surovin 98,86 AUD

Tip! Chcete si zmíněné částky převést na české koruny? Vyzkoušejte naši kurzovní kalkulačku:
kurzovní kalkulačka

Jak investovat do podílových fondů

Přinášíme vám srozumitelný návod, jak začít investovat, na co si dát pozor a co neopomenout.

1.) Zjistěte si informace o možných výnosech a rizicích

Investice do podílových fondů nabízí každá větší banka. Není se třeba bát tunelovacích podvodů jako v divokých 90. letech  - tyto společnosti nyní podléhají přísné regulaci.

Ideálním řešením je domluvit si schůzku ve své bance, kdy s vámi absolvují rozhovor o vašich očekáváních, cílech a plánech. Rovněž vám sdělí informace o minimální částce, kterou je možné v rámci jejich fondů investovat. Také vám ukážou syntetický ukazatel výnosu a rizika (SRRI), což je vlastně přehled, jak se danému fondu vedlo v minulých letech. Pozor, výnosy v minulých letech nezaručují úspěšnost investice i do budoucnosti!

Tip! Chcete vědět víc o aktuální rizikovosti a výnosnosti různých typů fondů? Na naší stránce můžete zjistit předpokládaný výnos jednotlivých investičních možností, a rovněž odhad rizikovosti.Porovnej investice

2.) Volba podílového fondu

Jednotlivé fondy mají různé zaměření podle toho, z jakého typu majetku sestávají. V přehledné tabulce jsme sepsali jednotlivé typy podílových fondů, jejich rizikovost a ideální doba investice.

Typ podílového fondu Riziko a výnos Jaká je ideální doba investice
Fondy peněžního trhu - nízké (jedná se o nejkonzervativnější fondy s nižším rizikem, ale rovněž nižším předpokládaným výnosem) 6 - 12 měsíců
Dluhopisové fondy - nižší až střední (investor se může dočkat vyšších výnosů než u fondů peněžního trhu, ale je zde riziko zakolísání) 1 - 2 roky
Smíšené fondy - střední (jsou zde zastoupeny akcie i dluhopisy českých a zahraničních firem, akciová část zajišťuje vyšší výnos, dluhopisová část umí vybalancovat rizika, spojená s akciemi) 3 roky
Fondy fondů - vyšší (investování na zahraničním akciovém trhu, umožňují nadprůměrný výnos, ale skýtají riziko akciových výkyvů) nad 3 roky
Akciové fondy - vysoké (výnosy mohou být vysoké, ovšem akciové fondy můžou výrazně kolísat, což je spjato s vyšším rizikem, tudíž pro eliminaci tohoto rizika je vhodnější dlouhodobá investice) 3 - 5 let

3.) Výběr investiční strategie

S výběrem podílového fondu je úzce spjatý výběr investiční strategie. Před uskutečněním samotné investice byste měli promyslet, jak moc chcete riskovat a kolik chcete vydělat.

Ideální by samozřejmě byla investice s nízkým rizikem a vysokým výnosem. To je však u většiny investic v rozporu - vyšší výnos je většinou spjatý s vyšším rizikem ztráty, a naopak konzervativnější, a tím pádem i bezpečnější investice neslibují příliš vysoký výnos.

Portál Měšec.cz zveřejnil užitečnou tabulku, ve které rozdělil investice podle časové délky investice a podle cíle, který investor od investice očekává. V tabulce zjistíte, jaký podílový fond je vhodný právě pro vás.

Doba investování Povaha člověka Cíl investice Jaký typ fondů zvolit
1 až 2 roky Opatrný, má strach z rizika Ochránit úspory proti inflaci Dluhopisové, fondy peněžního trhu
2 - 3 roky Rozvážný, snese menší riziko Pravidelný příjem Dluhopisové, fondy fondů
Minimálně 3 roky Dynamický Ochrana proti devalvaci Fondy investující do zahraničních měn a cenných papírů
Minimálně 3 - 5 let Dravý, schopný snášet riziko Dlouhodobě cíle, vidina vyššího výnosu v delším časovém horizontu Akciové, smíšené

4.) Zjistěte si informace o poplatcích

Zadarmo ani kuře nehrabe, a přestože vaše banka nebo investiční společnost má zřejmě dobré úmysly vám s investováním pomoct, za své úsilí bude požadovat finanční odměnu. Tu jí budete platit formou poplatků. S jakými poplatky se můžete setkat?

  • Vstupní poplatek u podílových fondů. Výše tohoto poplatku se pohybuje v rozmezí 1 - 5 % objemu čisté investice. Pokud je tedy vstupní poplatek ve výši například 2 % a vy se rozhodnete investovat 15 000 Kč, musíte vložit 15 300 Kč (15 000 Kč půjde na investice do podílových fondů, 300 Kč na vstupní poplatek).
  • Výstupní poplatek. Dříve investor platil i za to, když si chtěl peníze z fondu vybrat. Dnes už se tento poplatek téměř nevyskytuje.
  • Správcovský poplatek. Tento poplatek neplatí investor přímo, ale strhává se mu z majetku fondu. Většinou se jedná o 1 - 2 % ročně z objemu spravovaného kapitálu (tzn. pokud každý měsíc investujete 2000 Kč a správcovský poplatek za vedení fondů je ve výši 2 %, banka vám ročně strhne 480 Kč).

Tip! Některé banky a investiční společnosti přecházejí na férovější model správcovského poplatku. Poplatek si nestrhávají z vaší investované částky, ale ze zisku. Tím pádem zaplatíte jen tehdy, pokud vaše investice něco vydělá.

5.) Výběr peněz z podílového fondu

Vaše investované peníze můžete samozřejmě získat kdykoliv zpět. Banka nebo investiční společnost má povinnost od vás podílové listy odkoupit, většinou ve lhůtě několika dnů.

Při výběru peněz si vždy položte otázku, z jakého důvodu je vybíráte - je to z toho důvodu, že vaše investice splnila vaše očekávání? Nebo je to spíš proto, že se hodnota vaší investice po dvou měsících investování propadla a vy máte strach, že přijdete o peníze?

Pokud se jedná o druhý důvod, výběr peněz z fondu ještě zvažte. Investice do podílových fondů je běh na delší trať a nemůžete očekávat, že zbohatnete za pár týdnů. Menší propady jsou zcela běžné a v takových případech se vyplatí zachovat chladnou hlavu a vytrvat, protože tento typ investic se většinou vyplatí v delším časovém horizontu.

Ještě by vás mohly zajímat... naše další články na téma investic a zhodnocování peněz:

* Spoření do zlata: Skvělá investice nebo špatný nápad?
* Do čeho investovat v roce 2021? Investice, které vynášejí nejvíce
* Do čeho investovat malé částky? Tipy na investice od 2000 Kč

Mohlo by vás zajímat

investiční aplikace
Online investice: Kde zhodnotit peníze pár kliky?
31.8.2022

Chcete rychle a jednoduše zhodnotit své volné finanční prostředky bez toho, abyste vycházeli z domu? Pak jsou pro vás těmi pravými online investice, které umožňují investovat odkudkoliv prostřednictvím počítače nebo třeba mobilního telefonu.

dům s bazénem
Investice do nemovitostí: Kde a jak s ní začít? Za jak dlouho se vám vrátí?
29.8.2022

Z posledních průzkumů vyplývá, že v současné době do nemovitostí investuje 15 % Čechů, protěže věří, že volné finance nejlépe zhodnotí právě nemovitost. Láká investice do nemovitostí i vás? Poradíme vám, jak s investováním začít.

protiinflační dluhopisy
Kde koupit protiinflační dluhopisy?
25.8.2022

Nechat ležet peníze na běžném účtu, nebo je investovat? Velká část Čechů se přiklání k investování a jedním z nejoblíbenějších investičních nástrojů jsou dluhopisy. V souvislosti s dluhopisy si mnozí pokládají otázku, kde koupit protiinflační dluhopisy.

investice
Spoření vs. investice: Jakou variantu zvolit?
23.8.2022

Vzhledem k rekordní výši inflace nemalé procento Čechů uvažuje nad tím, jak zhodnotit své volné finanční prostředky. Nabízí se možnost spoření nebo investice. Pro jakou variantu se ale rozhodnout a co všechno vzít při rozhodování v potaz?