Menu

Jak ušetřit za topení: 15 chytrých způsobů, jak šetřit váš rodinný rozpočet

Aktualizováno dne 10.9.2020

Venku pomalu přituhuje a kdo nechce skončit s nachlazením a rampouchem u nosu, musí otočit ventil topení pořádně doprava. Náklady za vytápění však nebývají zrovna nejnižší. Vy si s nimi však nemusíte lámat hlavu, protože vám poradíme 15 elegantních způsobů, jak ušetřit za topení. Můžete tak být pěkně v teplíčku, a přitom za vytápění zbytečně nepřeplácet.

Jak ušetřit za topení: 15 chytrých způsobů, jak šetřit váš rodinný rozpočet
15 minut čtení
Energie

Existují různé typy domácností. Některé mají doma příjemnou teplotu a platí překvapivě nízké částky za vytápění. Jiné rodiny bydlí v domě nebo bytě o stejné rozloze, ale jejich účet za teplo je o tisíce či desetitisíce korun vyšší. Je zjevné, že první typ domácnosti dělá něco jinak.

Pojďme si posvítit na užitečné spořivé triky, díky kterým můžete snadno ušetřit třeba na vaši příští rodinnou dovolenou.

odvzdušnění topení

1.) Odvzdušnění ústředního topení

Někdy můžete topit jak o závod, ale ústřední topení netopí nebo nehřeje naplno a vy tak promrháte spoustu peněz. Důvodem můžou být vzduchové bubliny v radiátoru.

Jak poznat zavdušněné ústřední topení?

Radiátor netopí dobře (přestože jej máte puštěný naplno, je jen vlažný, anebo jsou teplé jen některé jeho části). Zavzdušněné topení se také pozná podle toho, že se z něj ozývají šplouchavé zvuky.

Jak odvzdušnit ústřední topení?

Pro odvzdušnění topení si pořiďte odvzdušňovací klíč, který seženete v železářství, nebo u topenáře. Pusťte ústřední topení na nejvyšší stupeň, počkejte půl hodiny a poté klíčem uvolněte ventil. Pod radiátorem mějte rozložený hadr, aby zachytil unikající vodu a nepoškodil se vám tak koberec. Z ventilu to nejdřív bude syčet a prskat, jak bude unikat vzduch, a poté vyteče trochu vody. Tímto se radiátor odvzdušní a bude opět funkční.

hliníková fólie za radiátorem

2.) Hliníková fólie za radiátorem

Cihlové a panelové zdi mají tu nevýhodu, že pohlcují teplo (na rozdíl od dřevostaveb). Část tepla tak uniká do zdi. Vyzrát na to můžete tak, že za radiátor, který "netopí" umístíte speciální hliníkovou fólii. Ta bude tepelné proudění odrážet zpět do místnosti. Náklady na její koupi jsou nevysoké - pořídíte ji už od 300 Kč.

Tip! Hliníkovou fólii si můžete pořídit i přes cashback - službu, která vám za každý nákup vrátí část peněz zpět. Cashback na hliníkové fólie je momentálně na:

* Magnet-3pagen.sk - 8 % z nákupu zpět
* Dek.cz - až 6 % z nákupu zpět

termostat

3.) Pořiďte si termostat

Některé internetové rady tvrdí, že domov by měl být vytápěný celý den, protože radiátoru pak trvá delší dobu, než promrzlý prostor vyhřeje. Není to tak úplně pravda - čím míň topíte, tím více ušetříte. Je zbytečné vytápět na maximum, když jste denně víc než 8 hodin mimo domov.

Jak funguje termostat?

Díky termostatu (užitečnému digitálnímu zařízení) můžete chytře plánovat průběh topení. Lze tak topení při odchodu do práce vypnout nebo teplotu snížit na nižší stupeň. Termostat má tu výhodu, že na něm nastavíte, kdy se má kotel opět zapnout. Pokud na něm nastavíte, že se má začít opět topit třeba hodinu před vaším příchodem z práce, ušetříte tak denně několik hodin vytápění, a navíc se nemusíte obávat, že se vrátíte do vymrzlého domova.

Na ceny termostatů se můžete podívat v přehledné tabulce. Všechny je pořídíte například na Datart.cz.

Termostat Použití Cena
iQtech SmartLife GALW-W kotle s potenciálovým spínáním 2 299 Kč
iQtech SmartLife GBLW-W podlahové vytápění 2 399 Kč
MCO Home vodní topení a kotle V2 3 146 Kč
MCO Home MH7 V2 elektrické topení 3 361 Kč
Netatmo Wi-Fi kotle na plyn, tuhá paliva i dřevo 4 399 Kč

návštěva sauny

4.) Zvyšte váš osobní pocit tepla

Spousta domácností se snaží vyhřát své domovy na maximum a v mnoha bytech naměříte teplotu i 25 stupňů Celsia. Není to úplně ideální - jednak zbytečně přeplácíte za vytápění, a také snižujete svou odolnost vůči nemocem. Lidé, kteří mají doma příliš horko, pak z tohoto přetopeného prostoru vyjdou ven na ulici, kde je teplota mnohem nižší, a můžou tak snadno onemocnět.

Jaká je doporučená teplota v místnosti?

Řada odborníků doporučuje udržovat v obytných místnostech teplotu 20 - 22 °C. Je vám při takové teplotě zima? V tom případě dělejte něco pro to, aby se vaše tělo důkladněji prokrvilo.

Jak aktivně zvýšit pocit tepla?

Zařaďte do svého života pravidelné sportování a návštěvy sauny. Nejenže se váš pocit osobního tepla zvýší, ale rovněž posilníte svou imunitu a budete odolnější vůči různým nachlazením a virózám.

plastová okna

5.) Zaizolujte okna a pověste závěsy

Kvalitní těsnění do oken vám může teplotu v pokoji zvýšit až o 2 °C. Co se týče tepelných úniků, okno často bývá nejslabším článkem v místnosti. Co s tím? Kromě zmíněného těsnění použijte i nejrůznější polštáře proti studenému proudění (které umístěte na okno i ke dveřím). Pomoct vám můžou i robustnějí závěsy, které částečně zamezí studenému proudění vzduchu od okna.

Tip! I závěsy se dají sehnat přes cashback. Tímto chytrým nákupem tak můžete za jejich pořízení dostat část peněz zpět. Cashbacky na závěsy právě najdete v eshopech jako jsou:

* 4home.cz - 4 % z nákupu zpět
* Decodoma.cz - až 5 % z nákupu zpět
* VidaXL.cz - až 8 % z nákupu zpět

izolace domu

6.) Zateplení budovy

Pokud chcete náklady na vytápění snížit opravdu výrazně, zauvažujte o zateplení budovy. Jedná se o obložení fasády materiálem, který má nízkou tepelnou vodivost (například pěnový polystyren, minerální vata, skelná vata). O tématu tepelné izolace domu se podrobněji zabýváme v tomto článku: Tepelná izolace domu - užitečná metoda, nebo příliš drahý špás?

ventilátor

7.) Ventilátor nebo větrák

Vzpomínáte si na horké letní měsíce, kdy obyčejný ventilátor dokázal v místnosti nastolit chladnější atmosféru, aniž by reálně klesla teplota vzduchu? Totéž jde udělat i při šíření tepla. Když umístíte ventilátor poblíž topení, vrtule rozežene teplý vzduch i do dalších částí místnosti.

zavřené dveře

8.) Zavírejte dveře

Čím větší prostor máte, tím obtížněji se vám bude vytápět. V domě nebo bytě tudíž tento prostor rozdělte tím, že budete zavírat dveře mezi jednotlivými místnostmi. Teplo z radiátoru tudíž nebude muset unikat na chodbu nebo do vedlejšího pokoje.

zvlhčovače vzduchu

9) Zvlhčovače vzduchu

Existuje reálná teplota (tu, kterou ukazuje teploměr) a pocitová teplota (tu, kterou cítí vaše tělo). To, zda pociťujete teplo nebo chlad, záleží nejen na teplotě kolem, ale i na míře vlhkosti.

Jak mohou zvlhčovače zvduchu pomoci s teplotou v domě?

Vyšší vlhkost dokáže lépe přenášet teplo od radiátoru. Na trhu je k dostání řada elegantních zvlhčovačů vzduchu. Nejen, že vám díky nim bude tepleji, ale bude se vám v místnostni lépe dýchat.

Tip! Zvlhčovače vzduchu se cenově pohybují mezi 300 Kč a 14 000 Kč. Záleží na typu a funkcích. Můžete si je pořídit také přes cashback na:

* Dormeo.cz - 5 % z nákupu zpět
* Datart.cz - až 5 % z nákupu zpět

teplé ponožky

10) Nohy v teple

Zajímáte se o způsoby, jak ušetřit za topení, ale jste zimomřivci, kteří se oklepou i tehdy, když v televizi spatří zasněženou krajinu? Když si dáte teplé ponožky nebo bačkory, navodíte si pocit tepla do celého těla. Díky tomu můžete v noci spát i při teplotě 17 °C, aniž by vám byla zima.

radiátor

11) Nechte teplu volný průchod a neblokujte ústřední topení

Ujistěte se, že váš radiátor má možnost naplno předvést, co umí. Očistěte jej od prachu a zbavte se dlouhých záclon, které by radiátor překrývaly a bránily tak tepelnému proudění. Rovněž na ústředním topení nesušte oblečení - snižujete tak jeho účinnost.

otevřené žaluzie

12) Získejte teplo zadarmo

Kdykoliv je venku slunečno, vytáhněte žaluzie a nechte sluneční světlo proudit dovnitř. Slunce, svítící skrz sklo, dokáže místnost ohřívat. Rovněž pokud rádi pečete, tak se můžete po nějaký čas obejít bez topení. Trouba dokáže kuchyň důkladně prohřát na několik hodin.

izolace trubek

13) Zaizolujte trubky u radiátoru, který netopí

Chcete, aby do vašeho domova přitékala co nejteplejší voda? Zaizolujte vaše trubky pomocí tepelného materiálu, aby se zbytečně neochlazovaly. Voda, tekoucí do radiátorů, nebude tudíž zbytečně ztrácet na teplotě, když poteče trubkami, umístěnými ve studeném sklepě nebo chodbě.

dodavatel energie

14) Zařiďte si levnějšího dodavatele energie

Pokud vytápíte plynem nebo elektřinou, můžete vaše výdaje výrazně ponížit tím, že přejdete k levnějšímu dodavateli.

Levnější dodavatel plynu

Na našem online porovnání cen jsme zjistili, kolik může na plynu ušetřit běžná rodina, která bydlí ve  středně velkém domě, ve kterém plyn využívá k vaření, ohřevu vody a topení.

Cena za plyn od jedné firmy Cena za plyn od druhé firmy Možná roční úspora
31 873 Kč 40 379 Kč 8506 Kč

Tip! Ušetřete i vy na dodávkách plynu. Na našem portále snadno zjistíte vaši možnou úsporu.

Porovnej ceny plynu

Levnější dodavatel elektřiny

Ušetřit můžete i na elektřině! Průměrná domácnost, která si u nás porovná ceny různých dodavatelů elektřiny, ušetří přes 9000 Kč ročně.

Tip! Spočítejte si, kolik můžete za elektřinu ušetřit i vy nebo rovnou volejte na našemu energetickému specialistovi na + 420 588 003 899 (cena za hovor je běžná podle vašeho tarifu).

Porovnej ceny elektřiny

huňatý koberec

15) Pohrajte si s vybavením bytu

Zapojte do bitvy o teplo i různé druhy materiálů a barev. Huňatý koberec pro vás bude z tepelného hlediska mnohem příjemnější, než holé chladné podlahy.

Jděte na to i psychologicky. Váš subjektivní pocit tepla vzroste, když se obklopíte teplými barvami (oranžová, žlutá, červená). Nezapomeňte i na vhodné osvětlení - mnohem příjemněji vám bude v nažloutlém světle lampy, než v pronikavě bílém, laboratorně působícím světle.

Mohlo by vás zajímat

spotřeba vody na osobu
Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?
1.11.2023

Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

kdy odvzdušnit topení
Kdy odvzdušnit topení? Jak na to? Tipy a triky od odborníků
30.10.2023

Zimní měsíce se kvapem blíží. Obavy z přemrštěných cen za vytápění nebo nedostatku paliv se letos neozývají tak silně jako loni. Přesto můžete na energiích šetřit i letos. Proto se budeme věnovat tématu, kdy odvzdušnit topení.

vyplatí se tepelné čerpadlo
Vyplatí se tepelné čerpadlo v porovnání s jinými způsoby vytápění?
25.10.2023

O tepelné čerpadlo je v posledních několika letech velký zájem. Možná za to mohou vysoké ceny za elektrickou energii, boj za ekologičtější nebo nezávislejší domácnost. Tepelné čerpadlo ale není žádná novinka. Na místě je otázka: vyplatí se tepelné…

jak rychle usušit prádlo
Jak rychle usušit prádlo? Vyplatí se zapnout topení nebo ho dát do sušičky?
23.10.2023

Jak rychle usušit prádlo? Pomalu nastupuje období, kdy na sušení prádla nebudete moci počítat s pomocí slunce a jeho paprsků. Sluníčko navíc z oblečení vytahuje barvy. Na sušáku schne prádlo v zimě pořádně dlouho a mnohdy zatuchne.