Menu
Místo, které je
přesně pro vás
Všechny vaše kalkulace, smlouvy a
údaje máte v klientské zóně
Stačí jen použít e-mail,
který jste zadali při srovnání
Doporuč a získej!
Pošlete to dál a vydělejte
Sdílejte svůj
odkaz
Kamarád
ušetří
Získá bonus
200 Kč
A vy vyděláte
peníze

Jak ušetřit za topení, aneb 15 chytrých způsobů, jak šetřit váš rodinný rozpočet

21.10.2019

Venku přituhuje a kdo nechce skončit s nachlazením a rampouchem u nosu, musí otočit ventil topení pořádně doprava. Náklady za vytápění však nebývají zrovna nejnižší. Vy si s nimi však nemusíte lámat hlavu, protože vám poradíme 15 elegantních způsobů, jak ušetřit za topení. Můžete tak být pěkně v teplíčku, a přitom za vytápění zbytečně nepřeplácet.

Jak ušetřit za topení, aneb 15 chytrých způsobů, jak šetřit váš rodinný rozpočet
10 minut čtení
Bydlení, Energie

Existují různé typy domácností. Některé mají doma příjemnou teplotu a platí překvapivě nízké částky za vytápění. Jiné rodiny bydlí v domě nebo bytě o stejné rozloze, ale jejich účet za teplo je o tisíce či desetitisíce korun vyšší. Je zjevné, že první typ domácnosti dělá něco jinak.

Pojďme si posvítit na užitečné spořivé triky, díky kterým můžete snadno ušetřit třeba na vaši příští rodinnou dovolenou.

Jak ušetřit za topení

1) Odvzdušnění topení

Někdy můžete topit jak o závod, ale topení nehřeje naplno a vy tak promrháte spoustu peněz, přičemž výsledek nebude uspokojivý. Důvodem můžou být vzduchové bubliny v radiátoru. Jak poznat zavdušněné topení? Radiátor netopí dobře (přestože jej máte puštěný naplno, je jen vlažný, anebo jsou teplé jen některé jeho části). Zavzdušněné topení se také pozná podle toho, že se z něj ozývají šplouchavé zvuky. Pro odvzdušnění si pořiďte odvzdušňovací klíč, který seženete v železářství, nebo u topenáře. Pusťte topení na nejvyšší stupeň, počkejte půl hodiny a poté klíčem uvolněte ventil. Pod radiátorem mějte rozložený hadr, aby zachytil unikající vodu a nepoškodil se vám tak koberec. Z ventilu to nejdřív bude syčet a prskat, jak bude unikat vzduch, a poté vyteče trochu vody. Tímto se radiátor odvzdušní a bude opět funkční.

2) Hliníková fólie za radiátorem

Cihlové a panelové zdi mají tu nevýhodu, že pohlcují teplo (na rozdíl od dřevostaveb). Část tepla tak uniká do zdi. Vyzrát na to můžete tak, že za radiátor umístíte speciální hliníkovou fólii, která bude tepelné proudění odrážet zpět do místnosti. Náklady na její koupi jsou nevysoké - pořídíte ji už od 300 Kč.

3) Pořiďte si termostat

Některé internetové rady tvrdí, že domov by měl být vytápěný celý den, protože radiátoru pak trvá delší dobu, než promrzlý prostor vyhřeje. Není to tak úplně pravda - čím míň topíte, tím více ušetříte. Je zbytečné vytápět na maximum, když jste denně víc než 8 hodin mimo domov. Díky termostatu (užitečnému digitálnímu zařízení) můžete chytře plánovat průběh topení. Lze tak topení při odchodu do práce vypnout, nebo teplotu snížit na nižší stupeň. Termostat má tu výhodu, že na něm nastavíte, kdy se má kotel opět zapnout. Pokud na něm nastavíte, že se má začít opět topit třeba hodinu před vaším příchodem z práce, ušetříte tak denně několik hodin vytápění, a navíc se nemusíte obávat, že se vrátíte do vymrzlého domova.

4) Zvyšte váš osobní pocit tepla

Spousta domácností se snaží vyhřát své domovy na maximum a v mnoha bytech naměříte teplotu i 25 stupňů Celsia. Není to úplně ideální - jednak zbytečně přeplácíte za vytápění, a také snižujete svou odolnost vůči nemocem. Lidé, kteří mají doma příliš horko, pak z tohoto přetopeného prostoru vyjdou ven na ulici, kde je teplota mnohem nižší, a můžou tak snadno onemocnět. Řada odborníků doporučuje udržovat v obytných místnostech teplotu 20 - 22 °C. Je vám při takové teplotě zima? V tom případě dělejte něco pro to, aby se vaše tělo důkladněji prokrvilo. Zařaďte do svého života pravidelné sportování a návštěvy sauny. Nejenže se váš pocit osobního tepla zvýší, ale rovněž posilníte svou imunitu a budete odolnější vůči různým nachlazením a virózám.

5) Zaizolujte okna

Kvalitní těsnění do oken vám může teplotu v pokoji zvýšit až o 2 °C. Co se týče tepelných úniků, okno často bývá nejslabším článkem v místnosti. Co s tím? Kromě zmíněného těsnění použijte i nejrůznější polštáře proti studenému proudění (které umístěte na okno i ke dveřím). Pomoct vám můžou i robustnějí závěsy, které částečně zamezí studenému proudění vzduchu od okna.

6) Zateplení budovy

Pokud chcete náklady na vytápění snížit opravdu výrazně, zauvažujte o zateplení budovy. Jedná se o obložení fasády materiálem, který má nízkou tepelnou vodivost (například pěnový polystyren, minerální vata, skelná vata). O tématu tepelné izolace domu se podrobněji zabýváme v tomto článku: Tepelná izolace domu - užitečná metoda, nebo příliš drahý špás?

7) Ventilátor

Vzpomínáte si na horké letní měsíce, kdy obyčejný ventilátor dokázal v místnosti nastolit chladnější atmosféru, aniž by reálně klesla teplota vzduchu? Totéž jde udělat i při šíření tepla. Když umístíte ventilátor poblíž topení, vrtule rozežene teplý vzduch i do dalších částí místnosti.

8) Zavírejte dveře

Čím větší prostor máte, tím obtížněji se vám bude vytápět. V domě nebo bytě tudíž tento prostor rozdělte tím, že budete zavírat dveře mezi jednotlivými místnostmi. Teplo z radiátoru tudíž nebude muset unikat na chodbu nebo do vedlejšího pokoje.

9) Zvlhčovače vzduchu

Existuje reálná teplota (tu, kterou ukazuje teploměr) a pocitová teplota (tu, kterou cítí vaše tělo). To, zda pociťujete teplo nebo chlad, záleží nejen na teplotě kolem, ale i na míře vlhkosti. Vyšší vlhkost dokáže lépe přenášet teplo od radiátoru. Na trhu je k dostání řada elegantních zvlhčovačů vzduchu. Nejen, že vám díky nim bude tepleji, ale bude se vám v místnostni lépe dýchat.

10) Nohy v teple

Zajímáte se o způsoby, jak ušetřit za topení, ale jste zimomřivci, kteří se oklepou i tehdy, když v televizi spatří zasněženou krajinu? Když si dáte teplé ponožky nebo bačkory, navodíte si pocit tepla do celého těla. Díky tomu můžete v noci spát i při teplotě 17 °C, aniž by vám byla zima.

11) Nechte teplu volný průchod

Ujistěte se, že váš radiátor má možnost naplno předvést, co umí. Očistěte jej od prachu a zbavte se dlouhých záclon, které by radiátor překrývaly a bránily tak tepelnému proudění. Rovněž na topení nesušte oblečení - snižujete tak jeho účinnost.

12) Získejte teplo zadarmo

Kdykoliv je venku slunečno, vytáhněte žaluzie a nechte sluneční světlo proudit dovnitř. Slunce, svítící skrz sklo, dokáže místnost ohřívat. Rovněž pokud rádi pečete, tak se můžete po nějaký čas obejít bez topení. Trouba dokáže kuchyň důkladně prohřát na několik hodin.

13) Zaizolujte trubky

Chcete, aby do vašeho domova přitékala co nejteplejší voda? Zaizolujte vaše trubky pomocí tepelného materiálu, aby se zbytečně neochlazovaly. Voda, tekoucí do radiátorů, nebude tudíž zbytečně ztrácet na teplotě, když poteče trubkami, umístěnými ve studeném sklepě nebo chodbě.

14) Zařiďte si levnějšího dodavatele

Pokud vytápíte plynem nebo elektřinou, můžete vaše výdaje výrazně ponížit tím, že přejdete k levnějšímu dodavateli. Na našem online porovnání cen jsme zjistili, kolik může na plynu ušetřit běžná rodina, která bydlí ve  středně velkém domě, ve kterém plyn využívá k vaření, ohřevu vody a topení.

Cena za plyn od jedné firmy Cena za plyn od druhé firmy Možná roční úspora
31 873 Kč 40 379 Kč 8506 Kč

TIP! Ušetřete i vy na dodávkách elektřiny a plynu. Na našem portále snadno zjistíte vaši možnou úsporu. Porovnat ceny elektřiny

Porovnat ceny plynu

15) Pohrajte si s vybavením bytu

Zapojte do bitvy o teplo i různé druhy materiálů a barev. Huňatý koberec pro vás bude z tepelného hlediska mnohem příjemnější, než holé chladné podlahy. Jděte na to i psychologicky. Váš subjektivní pocit tepla vzroste, když se obklopíte teplými barvami (oranžová, žlutá, červená). Nezapomeňte i na vhodné osvětlení - mnohem příjemněji vám bude v nažloutlém světle lampy, než v pronikavě bílém, laboratorně působícím světle.

Mohlo by vás zajímat

thumb
Cashback programy na internetu: Jak získat peníze z nákupu zpět?
13.8.2020

Jaký máte pocit, když si koupíte přepychové boty, elegantní šaty nebo novou herní konzoli? Většina z nás cítí radost nad novým nákupem a nemůžeme se dočkat, až nový produkt začneme používat. Ovšem někde vzadu v hlavě se ozývá znepokojivý hlásek, který nám…

thumb
Co je povinná výbava auta a na co nezapomenout při cestě do Rakouska, Německa, Polska a na Slovensko?
12.8.2020

Povinná výbava auta je pro každý stát v Evropě bohužel mírně jiná. Pokud chcete mít jistotu, že splňujete vše potřebné, připravili jsme pro vás přehled požadavků pro jednotlivé země.

thumb
Jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním?
11.8.2020

Chcete zabezpečit vaši rodinu pro případ nenadálé události a máte problém zorientovat se ve všech těch složitých pojistných termínech? Lidé často tápou v tom, jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním. Zaměřili jsme se na to, co…

thumb
Co navštívit v Pobaltí? To nejlepší z dovolené v Litvě, Lotyšsku a Estonsku
10.8.2020

Chystáte se na dovolenou do Litvy, Estonska či Lotyšska? Pokud je vaše odpověď kladná, pak pravděpodobně již tušíte, co navštívit v Pobaltí. V případě, že ještě plán cesty nemáte, rádi vám nabídneme několik tipů.