Menu

Jak vysokou mzdu potřebujete pro schválení hypotéky?

Aktualizováno dne 12.1.2021

Plánujete pořídit si vlastní bydlení, ale nejste si jisti, zda je váš příjem dostatečně vysoký na to, aby vám banka schválila hypotéku? Zjistili jsme pro vás, jak vysokou mzdu potřebujete pro schválení hypotéky a s jakými podmínkami se v současné době musíte při žádosti o úvěr popasovat.

Jak vysokou mzdu potřebujete pro schválení hypotéky?
10 minut čtení
Hypotéky

Jak probíhá schvalování hypotéky?

Každý zájemce musí počítat s tím, že si ho banka prověří od hlavy až k patě. Při posuzování žádosti o hypotéku je nejdůležitější takzvaný credit scoring, na jehož základě se vypočítá klientova bonita. Porovnají se při něm příjmy a výdaje, tzn. poměr příjmů a výdajů (splátky různých půjček, spotřebitelských úvěrů, pojištění a spořicích produktů).

Rada odborníka: Schválení napomůže, pokud klient plánuje vložit vlastní zdroje, naopak přihorší zápis v registru dlužníků. Díky celému procesu se zjistí optimální výše úvěru a splátek, které je klient schopen dlouhodobě splácet.

hypotéka

Podmínky získání hypotéky 2024

Možná víte, že v nedávné minulosti Česká národní banka zmírnila podmínky získání hypotéky jako reakci na koronavirovou epidemii. Pojďmě si nyní shrnout, s jakými pravidly se musí žadatel popasovat, pokud chce nyní žádat o hypoteční úvěr.

Co musíte splňovat, abyste dostali hypotéku?

 • Věková hranice - je samozřejmostí, že osoby mladší 18ti let o hypotéku žádat nemohou, ovšem existuje i horní hranice. Hypotéku mají větší šanci získat osoby v produktivním věku. Počítá se totiž s tím, že byste ji měli splatit do vašich 67 let. Pokud jste již v důchodu, šance na získání hypotéky i splátkové období se výrazně snižují.
 • Měsíční příjem - podle nových pravidel ČNB nesmí výše měsíční hypoteční splátky přesáhnout 50 % žadatelova čistého měsíčního příjmu. Ten je vždy potřeba doložit. Pokud jste zaměstnancem, bude vám stačit potvrzení o výši příjmů, pokud podnikáte, budete potřebovat daňové přiznání za poslední dva roky. V případě, že jsou vaším jediným zdrojem financí příjmy z brigád, tedy práce na DPP nebo DPČ, nesetkáte se u většiny bank s otevřenou náručí. 
 • Bonita - tedy bankovní hodnocení toho, zda dokážete hypotéku splácet. Bonitu si můžete nechat ověřit u své banky nebo hypotečního poradce. Ti budou evaluovat následující faktory:
  • Vaše příjmy
  • Záznam v registru dlužníků - musí být čistý.
  • Vaše další půjčky - žádné půjčky pro vás znamenají vetší šanci na získání hypotéky.
  • Nevyužívaný kontokorent, kreditní a debetní karty - toto je faktor, který vám může uškodit. 
 • Záznam v registru dlužníků - banky prověřují vaše záznamy za posledních 3-5 let. K získání hypotéky musí být čisté. V případě, že jste v tomto období získali větší záznam, vaše šance na hypotéku jsou nulové. S menším záznamem ovšem šanci stále máte.
 • Vlastní zdroje ve výši alespoň 10 % - doby, kdy banka klientovi poskytla peníze ve výši 100 % kupní ceny nemovitosti, jsou už pryč. V dnešní době nejčastěji banky poskytnou většinou jenom 80 % ceny (v některých případech banky poskytnou i 90 % ceny). 
 • Pobyt v ČR - cizinci (mimo občany Slovenské republiky) u nás musí mít přechodný (občané EU) nebo trvalý pobyt (zbytek světa).

hypotéka

Jak vysokou mzdu potřebujete pro schválení hypotéky?

Z výše uvedených pravidel můžeme snadno odvodit, jak vysoký měsíční příjem potřebujete k získání hypotéky. V tabulce uvádíme příklady různé výše čisté mzdy a maximální výši hypotečního úvěru i měsíční splátky, které si s danou výší mzdy můžete dovolit.

Tip! Jak vypočítat hypotéku právě na váš vysněný byt či dům? Vyzkoušejte hypoteční kalkulačku 2024. Je online a zdarma...

Spočítejte si hypotéku

Jak vysokou hypotéku dostanu?

Podívejte se do přehledné tabulky s maximální výší hypotéky v závislosti na vašem příjmu.

Údaje v tabulce se týkají pouze zaměstnaneckého poměru. U OSVČ je čistý příjem definován jinak, protože řada živnostníků si v daňovém přiznání uplatňuje výdajový paušál. Pokud jste OSVČ a máte čistý příjem například ve výši 35 000 Kč, při schvalování hypotéky banka bude vycházet z údajů, uvedených v daňovém přiznání (tzn. z částky po odečtení 60 % paušálních výdajů).

Čistá mzda Maximální výše měsíční hypoteční splátky Maximální výše hypotéky
12 000 Kč 5400 Kč 1 296 000 Kč
15 000 Kč 6750 Kč 1 620 000 Kč
17 000 Kč 7650 Kč 1 836 000 Kč
20 000 Kč 9 000 Kč 2 160 000 Kč
22 000 Kč 9 900 Kč 2 376 000 Kč
24 000 Kč 10 800 Kč 2 592 000 Kč
27 000 Kč 12 150 Kč 2 916 000 Kč
30 000 Kč 13 500 Kč 3 240 000 Kč
33 000 Kč 14 850 Kč 3 564 000 Kč
35 000 Kč 15 750 Kč 3 780 000 Kč
40 000 Kč 18 000 Kč 4 320 000 Kč
45 000 Kč 20 250 Kč 4 860 000 Kč
50 000 Kč 22 500 Kč 5 400 000 Kč

hypotéka

Jak zvýšit vaše šance na získání hypotéky?

Kromě výše vaší mzdy hrají roli i další parametry. Banka vere v potaz i výši vašich závazků (půjčky, úvěry, pojištění, platby výživného na děti, atd.), stabilitu vašeho příjmu i typ nemovitosti, na který si berete hypotéku. Zde je pár způsobů, jak můžete zvýšit vaše šance na získání hypotéky.

 • Splaťte vaše závazky. Pokud máte několik spotřebitelských úvěru, snažte se je splatit předtím, než budete žádat o hypotéku. Bez spousty závazků budete v očích banky solventnější.
 • Žádejte s manželkou nebo partnerem. Ptáte se "Jak velkou hypotéku si mohu dovolit?" Společná půjčka je výhodnější v tom, že když jeden z vás přijde o práci, stále je tu zbývá partner se svým příjmem, který může hradit hypoteční splátky. Dva příjmy rovněž znamenají možnost půjčit si více peněz (viz tabulka výše).
 • Vyhlédněte si prosperující nemovitost. Banky se orientují i podle toho, zda u dané nemovitosti existuje možnost zhodnocení v budoucnosti. U jakých nemovitostí se dá předpokládat, že jejich cena poroste? Jsou to domy či byty v dobrém stavu a hlavně dobré lokalitě (tzn. v centrech nebo nedaleké vzdálenosti velkých měst).
 • Zvolte delší dobu splácení. Pokud vám banka neschválila hypotéku, zkuste požádat o delší dobu splácení. Zaplatáte tak sice více peněz na úrocích, ale vaše šance na získání úvěru se zvýší (delší doba splácení totiž znamená nižší měsíční splátku a tudíž nižší riziko platební neschopnosti).

Kladete si otázky typu: "Jak vysokou hypotéku dostanu?" Porovnejte nabídky 11 bank na jednom místě a získejte i speciální úrokové sazby.

Vyzkoušejte hypoteční kalkulačku 2024

Mohlo by vás zajímat

plná moc při přepisu auta
Jak dlouho platí plná moc na přepis auta?
12.2.2024

Už se těšíte, až usednete za volant svého nově koupeného auta. Strávili jste měsíce hledáním a vybíráním toho pravého. Po všech peripetiích už vás čeká jen přepis auta. Prodávající ale nemá čas, aby se s vámi na úřad dostavil a chce vám vystavit plnou moc…

bez dálniční známky
Jízda po dálnici bez známky: Co vám hrozí? Existují výjimky?
7.2.2024

V České republice se nachází přes 1000 kilometrů dálnic, které spojují nejvýznamnější metropole a státy. Řidiči díky síti dálnic přejedou od západu na východ Čech přibližně za 5 hodin. Jízda po dálnici bez známky se ale nevyplácí. Co řidičům hrozí a platí…

povinné ručení při přepisu
Povinné ručení při přepisu vozidla: Co musíte vědět před změnou majitele?
5.2.2024

Pokud kupujete nebo prodáváte ojeté vozidlo, procházíte poměrně běžným postupem, na kterém se už několik let nic nemění. Jsou však body, ve kterých se dlouhodobě zbytečně chybuje. Kámen úrazu je povinné ručení při přepisu vozidla.

dovolená v africe
Safari v Keni, pláže v Zanzibaru nebo víkend v Marrákeši: Znáte nejlepší destinace v Africe?
31.1.2024

Africký kontinent je plný exotického bohatství a různorodých zážitků pro cestovatele, kteří touží po dobrodružství, relaxaci na pláži nebo objevování dávné historie a rozličné kultury. Tento článek vás provede několika nejlepšími destinacemi v Africe, od…