Menu

Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?

Aktualizováno dne 28.7.2021

Vadí vám neustálé domlouvání, kdo to tentokrát zaplatí? Z kterého konta budete odesílat pravidelné platby? Uvažujete, že jeden rodinný účet by byl ideální? Podívejme se, jaké jsou výhody a nevýhody společného účtu. A mrkneme se i na banky, kde takový účet můžete zřídit.

Jaké výhody přináší rodinný účet a která banka má nejlepší podmínky?
8 minut čtení
Běžné účty

Rodinný účet má určitě spoustu výhod, které pramení ze zjednodušení rodinného financování. Všechno je jednodušší, přehledné a dobře řiditelné. Ale má také mnoho úskalí, které je dobré zvážit před tím, než si takový účet pořídíte. A pozor, společný účet partnerů může v konečném důsledku dost zamávat i se vztahem dvou lidí. Nicméně poradíme vám, jak si takový účet pořídit, na co si dát pozor i jak najít příjemný kompromis.

rodinné spoření

Rodinný účet nebo společný účet partnerů

Pro někoho je zřízení společného účtu další logický krok v partnerství. V takovém případě je ale důležité promyslet si, jaké změny rodinný účet do společného života přinese. Největším úskalím bývá naprostá ztráta finančního soukromí. Oba partneři totiž začnou mít dokonalý přehled o financích partnera. Na druhé straně je to ale skvělé pro plánování rodinného rozpočtu a vytváření úspor, které můžete přesouvat na spořicí účet.

Věděli jste, že… pouze 30 % partnerů má jeden společný účet, ze kterého hradí chod rodiny? Zbytek má účty oddělené nebo volí kompromisní řešení, tedy jeden společný účet a k tomu dva oddělené pro každého z partnerů.

společné finance

Výhody a nevýhody jednoho rodinného účtu

Připravili jsme pro vás přehled benefitů, ale i nevýhod, které vám do partnerství a rodinného života přinese jeden společný účet. Doporučujeme dobře si je projít a zvážit všechny body, než takový účet založíte.

Výhody rodinného účtu

  • Ideální přehled o příjmech i výdajích rodiny
  • Snadné hledání úspor
  • Dva lidé kontrolují pravidelné platby
  • Skvělý podklad pro plánování rodinného rozpočtu
  • V případě úmrtí jedno z partnerů má druhý stále přístup k účtu, nastavování trvalých příkazů apod.

Nevýhody rodinného účtu

  • Ztráta soukromí
  • Možná příčina hádek po některé platbě
  • Nerovnost práv partnerů k účtu (majitel vs. disponent)
  • Problémy v případě rozchodu partnerů

platba kartou

Nerovnost partnerů před bankou

Bohužel je to tak. Pouze jediná banka u nás umožňuje účet, kde jsou dva spolumajitelé. U mBank můžete založit účet, kde mají spolumajitelé stejná práva k účtu.

Ostatní banky dávají přednost modelu majitel a disponent. Majitel účtu pak má větší práva než disponent. Ten může zadávat příkazy, vybírat či vkládat peníze. Nesmí však měnit nastavení účtu. A majitel účtu mu kdykoliv může disponentské právo odebrat.

rodina

Rodinný účet u nejoblíbenějších českých bank

Naprostá většina bank v České republice preferuje model majitel účtu a ustanovený disponent. Některé dovolují nastavení disponenta a jeho práv v internetovém bankovnictví a jejich počet neomezují. U jiných je situace složitější. Můžete třeba platit za další platební karty.

1.) Česká spořitelna

Rodinný účet vytvoříte z běžného účtu České spořitelny přidáním disponenta. Zajímavá je služba Zdravé finance, která pomáhá hlídat rodinný rozpočet.

2.) Fio banka

Také Fio banka preferuje společný účet v modelu majitel a disponent. Můžete mít ale více účtů a ty spravovat v jenom internetovém bankovnictví. Přístupy a právo disponovat z účtem můžete nastavovat neomezeně. K rodinnému účtu jsou dvě platební karty zdarma.

3.) Airbank

Opět je rodinný účet u Airbank v modelu majitel disponent. Majitel může disponenta přidat jednoduše v internetovém bankovnictví. Dvě platební karty jsou u účtu zdarma, za každou další je pak poplatek. Majitel účtu nastaví, co může disponent s účtem a penězi dělat a co už ne.

4.) Komerční banka

Můj účet u Komerční banky je klasickým běžným účtem, ke kterému můžete přidat disponenta. Je to jediná varianta rodinného účtu u KB. První karta je zdarma, za každou další je poplatek.

5.) mBank

K osobnímu účtu mBank mohou být nastaveni až dva spolumajitelé s vlastní platební kartou. Spolumajitelé pak ale nemohou u mBank otevřít vlastní individuální účty.

Tip! Z většiny běžných účtů můžete hravě vytvořit rodinný účet. Podívejte se na aktuální nabídku běžných účtů českých bank:
Porovnej běžné účty

Před založením společného účtu zvažte ještě jednu možnost. Kompromis, který může zachránit klid v domácnosti. Založte rodinný účet pro hlavní společné platby, spoření a většinu nákladů. A zároveň si ponechte každý svůj osobní účet pro soukromá vydání. Žena se pak nemusí zpovídat, proč zase utrácela v parfumerii. Muž nemusí vysvětlovat, proč nutně potřebuje další pár běžeckých bot, když už jich má doma pět.

Mohlo by vás zajímat

diners club
Všechno, co jste chtěli vědět o kartě Diners Club
27.9.2021

Určitě jste už někdy o Diners Club slyšeli. A víte, že vydávají kreditní karty, které přináší majiteli spoustu výhod? Že to není žádný tajemný klub? Je to tak, kreditní kartu Diners Club si můžete pořídit i vy.

účet pro děti
Bankovní účty pro děti: Velký přehled
2.9.2021

Jak děti rostou, učíme je různým dovednostem. A finanční gramotnost by měla být jednou z nich. Obvykle začínáme malým kapesným v řádu desetikorun, které dítku předáváme v hotovosti. Bankovní účty pro děti jsou dalším logickým krokem. Podívejme se, jaké…

thumb
Krádež peněz z účtu: Jak se bránit a jak pomůže banka?
12.8.2021

Zvykli jsme si žít v poměrně bezpečné době. Téměř každé nebezpečí je do pár minut zažehnáno rychlým telefonátem na policii. Pokud by se vám přece jen někdo pokusil sáhnout na peníze, obsah vaší peněženky jej zřejmě příliš nepotěší, protože drtivá vašich…

Paypal
PayPal účet: Jak na platby, založení i zrušení účtu a další návody
30.7.2021

Určitě jste se už se společností PayPal setkali. PayPal účet je oblíbeným nástrojem lidí, kteří na internetu hodně platí nebo přijímají peníze klidně i přes hranice České republiky. PayPal nahrazuje internetovou peněženku. V čem jsou jeho výhody?