porovnej24 logo
test

Jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním?

11. 8. 2020 | Aktualizováno: 11. 8. 2020
|
Délka čtení: 9 min.

Chcete zabezpečit vaši rodinu pro případ nenadálé události a máte problém zorientovat se ve všech těch složitých pojistných termínech? Lidé často tápou v tom, jaký je rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním. Zaměřili jsme se na to, co je co a jak si vybrat tu nejvhodnější variantu pro vás.

Ve skutečnosti neexistují dva typy životního pojištění, ale dokonce tři. Životní pojištění se obvykle dělí podle toho, co se děje s penězi, které klient do pojištění vkládá.

Typy životního pojištění

1.) Rizikové životní pojištění

Klient platí peníze za jednotlivá pojistná rizika, tzn. životní pojištění má primárně od toho, aby v případě úrazu, nemoci či smrti pojišťovna jemu či jeho rodině vyplatila nějaké peníze.

2.) Kapitálové životní pojištění

Klientovy peníze putují nejen na pojistná rizika, ale i na tvorbu kapitálové hodnoty, což jsou peníze, které jsou klientovi vyplaceny po skončení pojištění. Tyto peníze se zhodnocují technickou úrokovou mírou, většinou ve výši 2 - 2,5 %. Klient má garantováno, že k datu skončení pojištění mu budou nějaké peníze vyplaceny.

3.) Investiční životní pojištění

Klientovy peníze jdou na účel pojistných rizik i investic. Klient část svých peněz investuje do různých různých fondů a akcií (sám si může vybrat strategii podle míry rizika a potenciální výnosnosti). Na výběr má dynamickou, vyváženou nebo konzervativní strategii.

Rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním tedy spočívá v odlišném účelu, na který putují peníze klienta. Kapitálové pojištění zaručuje, že při skončení pojištění klient dostane vyplacené nějaké peníze, zatímco investiční pojištění tuto možnost neslibuje (vše záleží na úspěšnosti daných investic). Výhodou investičního životního pojištění je však možnost vyššího zhodnocení, než u kapitálového pojištění.

Úskalí kapitálového a investičního životního pojištění

V současné době není o kapitálové a investiční životní pojištění tak masový zájem, jako před několika lety. Důvodem je, že životní pojištění nelze považovat za investici v pravém slova smyslu. Tzn. ty samé peníze by mnohem lépe vydělávaly, kdyby je klient na vlastní pěst investoval na finančních trzích či v jiných typech investic.

U kapitálového životního pojištění je problémem technická úroková míra, která mnohdy nepokryje ani inflaci. Tento výnos je totiž ještě ponížen o nejrůznější poplatky a náklady na pojištění, tudíž čistý úrok se u některých produktů pohybuje mezi 0 - 0,5 % ; někdy dokonce i v záporných hodnotách.

Rovněž investiční pojištění nebývá zrovna nejvýnosnější - kvůli nejrůznějším poplatkům vychází mnohem výhodněji, pokud by klient dané peníze přímo investoval na kapitálových trzích.

Problémem kapitálového a životního pojištění je rovněž obtížné dosažení peněz v průběhu pojištění. Pokud se klient rozhodne ukončit pojištění v prvních dvou letech jeho trvání, většinou nedostane vyplaceno nic, protože na začátku jde pojistné na účely pojistných rizik a poplatků za pojištění, nikoliv na tvorbu kapitálové hodnoty nebo do investic. Kapitálová hodnota se začíná tvořit až v pozdějších letech. I v případě, že klient ukončí pojištění až po delší době, vyjde jej to finančně velmi nevýhodně.

Jaké pojištění si vybrat?

Na životní pojištění je potřeba v prvé řadě nahlížet jako na způsob zabezpečení rodiny pro případ nouze, ne jako na investiční nástroj. Proto se ujistěte, zda jste pojištěni na rizika, která by vaši rodinu postihla nejvíc (smrt, invalidita, trvalé následky úrazu, pracovní neschopnost).

Rovněž jednotlivé pojistné částky porovnejte s vašimi aktuálními výdaji. Bude vám skutečně stačit částka 400 Kč/den, kterou by vám pojišťovna vyplácela v případě pracovní neschopnosti? Nebo částka 200 000 Kč v případě invalidity?

Spousta klientů má nedostatečné limity krytí, které by jim v případě nepředvídané události vůbec nepomohly. Proto si při sjednání pojištění dobře propočítejte, zda vám dané limity stačí.

Až na druhém místě se zajímejte o výnosnost daných typů pojištění a o rozdíl mezi kapitálovým a investičním životním pojištěním. Při rozhodování se zaměřte na to, zda preferujete garantovaný výnos (kapitálové pojištění), nebo jste schopni přijmout i riziko nejistého, zato ale vyššího výnosu (investiční pojištění). U kapitálového pojištění většinou existuje možnost nechat si propočítat předběžný vývoj kapitálové hodnoty, tudíž můžete orientačně zjistit, kolik přibližně peněz můžete mít ke konci pojištění.

U životních pojistek nezapomínejte na možnost mimořádných výběrů. Jsou důležité, abyste vaše peníze jakž takž ochránili před inflací. Dejme tomu, že si sjednáte životní pojištění na dvacet let a ke konci jeho trvání vám má být vyplacena částka například kolem 50 000 Kč. Tato částka vám může připadat dostatečná nyní, ale za 20 let si za ni budete moct koupit mnohem méně věcí, než nyní. Řešením můžou být mimořádné výběry, díky kterým si můžete peníze ze smlouvy průběžně vybírat tehdy, kdy je potřebujete a ne až tehdy, kdy smlouva skončí a hodnota peněz nebude taková, jako na začátku pojištění.

Nevýhodou smluv s mimořádným výběrem je však jejich daňová neuznatelnost.

Daňová uznatelnost životního pojištění

Klient se může dočkat slevy na dani, pokud jeho pojistná smlouva splní následující podmínky:

  • Výplata pojistného plnění je sjednána nejdříve v den, kdy klient dosáhne 60 let věku.

  • Klient je pojištěn na riziko „dožití“ nebo riziko „smrti nebo dožití“

  • Pojištění trvá minimálně 5 let

  • Pojistná smlouva neumožňuje mimořádné výběry

  • Pojistník a pojištěný jsou jedna a tatáž osoba

Tip!

Tip! V případě, že jste životní pojištění zrušili a zajímá vás, jak ho dodanit, přejděte k našemu průvodci Jak dodanit zrušené životní pojištění?, kde se dozvíte jak na to.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • test
    08. ledna 2024|Porovnej24
    Co dělat v Praze v zimě? Top 12 aktivit, které nesmíte vynechat!

    Než se do hlavního města vypravíte, chcete mít předem jasno, co podniknete. Potřebujete plán na ideální počasí i na horší chvíle. Podívejte se, co dělat v Praze v zimě a nepřekvapí vás ani sněhová nadílka nebo déšť.

  • test
    02. listopadu 2023|Porovnej24
    Kdy jsou dušičky? Jak se slaví u nás a ve světě?

    Dušičky jsou bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejpopulárnějších svátků u nás. Památku všech zemřelých dodržuje okolo 80 % lidí v České republice, rozhodně ale není jediným oblíbeným svátkem v tomto období. Víte, kdy jsou Dušičky, svátek Všech Svatých nebo Halloween? Uděláme vám v tom jasno.

  • test
    01. listopadu 2023|Porovnej24
    Jaká je průměrná spotřeba vody na osobu? Jsou rozdíly mezi mužem, ženou a dítětem?

    Možná vás při večerní koupeli napadla otázka, kolik vás takový odpočinek v napuštěné vaně stojí. Zjistěte, jaká je spotřeba vody na osobu v České republice. K tomu si zkuste dohledat svá vyúčtování a srovnejte je s celorepublikovým průměrem.

  • test
    21. srpna 2023|Porovnej24
    5G vs 4G: Jaký je skutečný rozdíl a jaký tarif si vybrat?

    Z horního řádku mobilního telefonu na nás svítí různé ikony a notifikace z aplikací. Stejně tak mezi nimi najdeme jméno mobilního operátora i mobilní připojení. Málokdo se o tyto ikony stará a ví, co znamenají. Podívejme se dnes na sítě včetně srovnání 5G vs 4G.

  • test
    31. května 2023|Porovnej24
    Světový den bez tabáku: Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?

    Kouření je jednou z největších hrozeb pro lidské zdraví. Každý rok zabije více než 8 milionů lidí po celém světě. Ale co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? V tomto článku se dozvíte, jak kouření ovlivňuje vaše tělo, jaké jsou výhody, když přestanete kouřit, jak překonat závislost na nikotinu a jak oslavit Světový den bez tabáku. Nechte se inspirovat k beztabákovému životu!

  • test
    24. května 2023|Porovnej24
    Kdo má nárok na uplatnění úroků z hypotéky?

    Úvěry, hypotéka. Položky, které na výpisech z účtu nemá rád téměř nikdo. V jednom směru nám život usnadňují, na druhou stranu představují obvykle dlouhodobý závazek. Přitom v obou případech jde dopady těchto výdajových položek zmírnit. Jde o uplatnění úroků z hypotéky a úvěru v daňovém přiznání.

  • test
    03. dubna 2023|Porovnej24
    Pojistka na blbost: Jak funguje a co dělat při škodní události?

    Na procházce polní cestou si házíte s dětmi míčem a nedíváte se kolem. Projíždí cyklista. Zásah. Zlomená noha. V obchodě se s taškou přes rameno otočíte. Váza letí k zemi. Při vaření zapomenete na sporáku utěrku. Hoří. Nehody, které pokryje pojistka na blbost.

  • test
    27. března 2023|Porovnej24
    Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

    Možná to znáte z vlastní zkušenosti, že jednou za čas vám přijde dopis od vaší pojišťovny, který obsahuje návrh na indexaci pojištění majetku, tzn. zvýšení ceny pojistného a také pojistných částek vaší nemovitosti. Tisíce lidí tento dopis otráveně vyhodí do koše. Proč by se měly smlouvy o pojištění majetku pravidelně aktualizovat?

  • test
    20. března 2023|Porovnej24
    Podnikatelská půjčka pro začínající OSVČ i start-upy s potenciálem

    V hlavě máte skvělý nápad. K jeho realizaci vám chybí peníze. Nejste si jisti, jaké máte možnosti a kde peníze získat. Začátek podnikání je vždy spojený s nejistotou a mnoha otázkami. V dnešním článku se podíváme, jak funguje podnikatelská půjčka. 

  • test
    23. února 2023|Porovnej24
    Pozor na podvodné emaily! Jak se chránit před phishingem?

    Technicky zdatní hackeři mohou posílat podvodné emaily z jakéhokoli místa na světě a používat cizí adresy k získání důvěryhodnosti. Takové zprávy mohou být velmi přesvědčivé a těžko odhalitelné.