Menu

Kam po maturitě, když se vám nechce hned na vysokou nebo do práce?

27.4.2022

Uvažujete, kam po maturitě? Téměř každý student krátce po maturitě touží na chvíli vypadnout z učebního maratonu. Maturita je zkrátka náročná. Je to završení střední školy, ale také třinácti let ve školních lavicích. To už si pauzu zaslouží. Nebo ne?

Kam po maturitě, když se vám nechce hned na vysokou nebo do práce?
9 minut čtení
Životní styl

Gap year nemusí být nutně proflákaný rok. Rok volna lze pojmout velice kreativně. Může to být zdroj zážitků na celý život, čas, kdy student pozná svět, ale také sám sebe. V zahraničí je tento rok volna uznávaný, jako prostor pro budování vlastní identity a osamostatnění se. Jak na to, aby se plány „kam po maturitě“ nezvrhly a gap year skutečně přinesl užitek? Co se dá dělat? Je lepší plánovat nebo nechat prostor improvizaci? A co finance? Na co je potřeba dát si pozor?

gap year

Co je gap year?

V anglicky mluvících zemích je rok volna mezi střední školou a univerzitními studii naprosto běžnou záležitostí. Mladí lidé si dají rok pauzu od vzdělávacího systému a vyrážejí do světa na zkušenou. Někdo jen tak cestuje, jiný se zapojí do charitativních projektů. Principem je pauza v systematickém vzdělávání, kterou mladí věnují jiné činnosti.

kam po maturitě

Proč si dát po maturitě rok pauzu?

Většina odborníků se shoduje, že roční pauza ve studiu je pro vývoj studenta prospěšná. Pomáhá v rozvoji osobnosti i k lepším výkonům. Mladí lidé si odpočinou a jsou pak pozornějšími studenty. Uvědomí si, co vlastně od života očekávají. Překonají strach z neznámého a osamostatní se. Zažijí spousty zajímavých věcí a poznají přátele na celý život. A některé firmy berou gap year jako pozitivní položku v životopise, protože ví, že takový člověk se o sebe umí postarat.

Tip! I když hned nepůjdete na vysokou, vyzkoušejte si přijímací zkoušky na vybrané školy. Příště už budete vědět, jak probíhají.

střední škola

Negativa roční pauzy

Přestože roční volno ve studiu má mnoho pozitiv, je fér říct si i jeho odvrácenou stránku. Může se stát, že student vypadne školní rutiny a návrat bude mít těžký. Rok volna něco stojí. Pokud nemá student bohaté rodiče, musí mít brigády. Je potřeba myslet na ztrátu statusu studenta vůči státu. Člověk, který je plnoletý a není student, musí být přihlášený na úřadu práce nebo si za sebe platit dobrovolné odvody. A v neposlední řadě jsou tady přehnaná očekávání. I gap year může být náročný, i když jinak než školní rok.

Tip! Rok volna může být finančně nákladný. Nestačí-li vám úspory a rodiče nemohou zajistit bezstarostné volno, podívejte se, na kolik by vás vyšla bankovní půjčka.
Porovnej půjčky

gap year

Kam po maturitě a jak naložit z rokem volna?

Pokud po otázce, kam po maturitě, dojdete k závěru, že rok volna je tím správným řešením, můžete s ním naložit různě. Tady je pár zajímavých činností, které jsou mezi studenty populární.

1.) Pobyt v zahraničí a zdokonalení cizího jazyka

Jazykové pobyty jsou populární. A mohou trvat od jednoho měsíce až po celý rok. Skvělým řešením je i kombinování brigád a studium místního jazyka. Takový pobyt nezatíží rodinný rozpočet.

Tip! Na cesty se nezapomeňte vybavit kvalitním cestovním pojištěním a mezinárodní kreditní kartou. Obojí vám usnadní život a poskytne oporu v různých složitějších situacích. Cestovní pojištění navíc pořídíte online už za 7 Kč na den:
Spočítejte si cestovní pojištění

2.) Dobrovolnictví

Určitě už jste někdy slyšeli o Erasmu a studijních pobytech v zahraničí. Víte ale, že v rámci tohoto programu můžete jet do zahraničí a pomáhat tam, kde je to potřeba?

3.) Cestování

Dalším velice populárním způsobem, jak studenti tráví gap year, je toulání se po světě. Sbalí si nezbytné minimum a cestují. Poznají tak místní kulturu, lidi i sami sebe. Nejoblíbenějšími destinacemi bývají:

  • Thajsko
  • Nový Zéland
  • USA
  • Austrálie
  • Jihoafrická republika
  • Indie
  • Chile
  • Vietnam
  • Španělsko
  • Irsko

Tip! Letenky, ubytování i výbavu řešte s předstihem a ideálně i se slevou. Zkrotit náklady pomáhá cashback.
* Letenky – Kiwi.com, Pelikan.cz, Lufthansa, Eurowings.com
* Výbava na cesty – Bagalio.cz, Cestovatelský obchod.cz
* Ubytování – Booking.com, Agoda.cz

4.) Kam po maturitě? Udělejte si výuční list

Pokud chcete studovat obor, který je příbuzný s některým řemeslem, může být zkušeností k nezaplacení výuční list. Ten lze získat i ve zkráceném programu. Taková zkušenost propojuje teoretické znalosti z řemeslnou praxí a obrovským způsobem rozšiřuje obzory studenta.

5.) Příprava na budoucí studium

Ponořit se na rok do vysněného oboru je skvělý nápad. Chystáte se na architekturu, poznejte zásadní stavby na vlastní oči. Chcete být módním návrhářem? Vydejte se do některého z center světové módy. Studujte pomocí zážitků.

Roku volna se zkrátka nemusíte bát. Než ho ale zahájíte, naplánujte si základní osu, po které se vydáte. Prostor na improvizaci je správný, ale plán vás udrží na cestě. A je jedno, zda bude cílem odpočinek a načerpání energie, nebo poznávání světa.

Mohlo by vás zajímat

vánoční trhy bratislava
Vánoční trhy, Bratislava a další adventní akce na Slovensku 2022
16.11.2022

Co se vám jako první vybaví, když se řekne slovenské vánoční trhy? Bratislava? Je nesporným faktem, že se v hlavním městě Slovenska konají jedny z nejvyhlášenějších vánočních trhů v Evropě. Vaší pozornosti by ale neměly uniknout ani vánoční trhy v jiných…

venkovský styl bydlení
Venkovský styl bydlení, který vykouzlí klid na duši
15.11.2022

Řada lidí preferuje moderní interiér, ve kterém vládnou bílé zdi a doplňky z plastů či kovu. Když se pak náhodou dostanou do rustikálního obydlí (ať už v rámci ubytování v nějakém penzionu, nebo na návštěvě u příbuzných), jsou v příjemném šoku. Všechny ty…

bílý vánoční strom
10 x nejlepší umělý vánoční stromeček
14.11.2022

Umělý vánoční stromeček v nás evokuje divně zelený plastový výtvor, který brzy po vánočních svátcích raději složíme včetně ponechaných žárovek. Čouhají z něj větve, které jsou jedna jako druhá. Tvarovat přitom do působivé podoby nejde.

venkovní vánoční osvětlení
Vánoční osvětlení (venkovní): Jak ho vybírat? Kde ho koupit? Na kolik vás vyjde?
12.11.2022

Advent se blíží. Je nejvyšší čas pořídit si vánoční osvětlení. Venkovní i vnitřní osvětlení, je-li dobře zvoleno, naladí obydlí během adventu a vánočních svátků na kouzelnou notu. Při výběru světýlek je ale potřeba dát si pozor na několik zásadních věcí.