Menu

Kosmetická chirurgie: Které plastické operace hradí pojišťovna?

Aktualizováno dne 15.2.2021

Plastické operace se začaly ve větším množství běžně používat až po objevení anestezie a dezinfekce v 19. století. Nemusí se ale jednat jen o kosmetické operace často zmiňované v souvislosti s celebritami. Estetické operace tvoří jen část plastické chirurgie.

Kosmetická chirurgie: Které plastické operace hradí pojišťovna?
9 minut čtení
Úrazové pojištění

Tou druhou jsou operace, které jsou provedeny ze zdravotních důvodů, tedy operační výkony zachraňující zdraví či život pacienta. Při plastické operaci se chirurgicky mění funkce, vzhled, případně tvar obvykle viditelných částí těla. Plastické operace bývají nutné např. po nejrůznějších úrazech, popáleninách. Plastické operace ze zdravotních důvodů hradí zdravotní pojišťovny. Podívejme se na časté plastické operace a zda jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

plastická chirurgie

Které plastické operace hradí zdravotní pojišťovny?

Obecně platí, že z veřejného zdravotního pojištění se hradí zdravotní služby poskytnuté za účelem zlepšení nebo zachování zdravotního stavu, nebo zmírnění jeho utrpení. Zdravotní pojišťovny naopak nikdy nehradí operační výkony, které jsou z jiných důvodů než zdravotních. Zcela jistě by byly ze zdravotního pojištění hrazené plastické operace po úrazu při některém z patnácti nejnebezpečnějších zaměstnání nebo patnácti nejšílenějších sportů.

V příloze č. 1 k zákonu č. 48/1997 Sb. (Zákon o veřejném zdravotním pojištění) je uvedený seznam zdravotních výkonů ze zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek. Jedná se o přílohu zákona, proto jsou tato pravidla stejná u všech zdravotních pojišťoven.

Pojišťovny neposkytují ani částečnou úhradu chirurgického zákroku. Pojišťovna zákrok buďto uhradí celý, nebo vůbec. Neexistuje tak možnost, že byste si něco připlatili.

odstáté uši

Modelace a přitažení odstátého boltce

Odstávající uši, případně jedno ucho odstávající a druhé ucho normální je problém, který trápí děti i dospělé. Obvykle jde o psychickou překážku. Dobrá zpráva je, že je hrazeno ze zdravotního pojištění, ale jen do určitého věku.

Do deseti let věku dítěte je zákrok plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Přitom není nutné schválení revizním lékařem. Tento zákrok je hrazen maximálně 2x za život, tedy každé ucho jen jednou. Nad deset let věku už se zákrok z veřejného pojištění nehradí.

zlomený nos

Plastické operace nosu

Úpravy tvaru nosu (rinoplastika) nebo operace nosu pro funkční poruchu mohou být plně hrazeny z pojištění, ale jen pokud došlo k deformaci nosní přepážky nebo jejímu vychýlení na stranu v jedné nebo obou nosních dírkách a rozbitý nos omezuje dýchání. Stejně tak je možné nechat proplatit i opravu jizev v obličeji, které vznikly při úrazu.

Pokud máte trápení s nosem jen kvůli tomu, že se vám nelíbí, budete muset uhradit úpravu ze svého. O důvodech a nutnosti operace rozhodne lékař a toto rozhodnutí potvrdí revizní lékař.

plastická operace očních víček

Oční víčka

Pokud je důvod operace očních víček ne estetický, ale zdravotní, tedy že převislá víčka omezují řádné vidění, je možné mít proplacenou i tuto operaci. Vše posoudí nejprve oční lékař a dále také revizní lékař pojišťovny.

abdominoplastika

Plastické operace břicha (abdominoplastika)

Oprávněné důvody pro úhradu operace z veřejného zdravotnictví bývají vícečetná těhotenství spojená s operací břišní kýly nebo rozestup svalů. Operaci může indikovat praktický lékař, vždy ale bude schvalována revizním lékařem pojišťovny.

Problémy, které bývají pojišťovnou uznávány jsou:

  • rozestup přímých břišních svalů způsobující zdravotní problémy (trávící potíže, únik moči při námaze nebo smíchu),
  • výrazný převis kůže po masivní redukcí váhy (i v souvislosti s těhotenstvím) způsobující kožní problémy.

plastická operace prsu

Nadměrně velká prsa (gigantomastie)

Operace mohutných prsou také může být nejen estetický zákrok, ale i zdravotní. Kosmetické operace v souvislosti se zvětšením prsou, změnou tvarů, ale i zmenšením si výhradně hradí žena.

Plastická operace prsu

Plastická operace prsou s účastí zdravotního pojištění může být indikována onkologem např.:

  • po odstranění prsu v souvislosti s léčbou rakoviny, nebo i z důvodu vrozených vad,
  • dále bývá hrazena v případě v případě extrémních prsou, která ženě způsobují zdravotní potíže, tedy bolesti hlavy, zad, krku.

Operaci může doporučit onkolog, mammolog, ortoped, ale i neurolog.

plastická operace

Kde se provádějí plastické operace hrazené veřejným zdravotnictvím?

Plastické operace hrazené veřejným zdravotnictvím se provádějí v jakémkoliv zařízení plastické chirurgie, které má s danou pojišťovnou smlouvu. Většinou se ale jedná o státní zdravotnická zařízení. Soukromá zařízení a privátní plastičtí chirurgové smlouvy mají jen výjimečně.

Závěrem ještě dodejme, že ani psychické důvody k proplacení operace ze zdravotního pojištění nestačí. Ačkoliv nespokojenost s vlastním tělem může mít opravdu vážné psychické následky, plastickou operaci si budete muset zařídit z vlastních zdrojů. Plastická operace pak ve výsledku může psychiku naopak zásadně vylepšit. Na úhradu plastické operace po úrazu můžete využít např. také úrazové pojištění. Při cestách do zahraničí proto také myslete na cestovní pojištění.

Tip! Před tím než si pořídíte úrazové pojištění, porovnejte nabídky pojišťoven a ujistěte se, že dostanete to nejvýhodnější. Stačí zadat pár údajů:

Najděte nejvýhodnější úrazové pojištění

Mohlo by vás zajímat

americký fotbal
Americký fotbal a rugby v ČR: Sportovní kluby pro kluky i holky
9.8.2021

Všichni už jsme asi někdy slyšeli slova americký fotbal a rugby. Asi také víme, že se nehrají s klasickým kulatým míčem, ale s míčem, který je šišatý. A možná i tušíte, že v Čechách už jsou kluby, kde se hraje americký fotbal nebo ruby závodně. Podívejme…

kroužky pro děti
Na jaké zájmové kroužky přihlásit dceru nebo syna?
3.8.2021

S blížícím se začátkem školního roku je potřeba naplánovat kroužky pro děti. Základní doporučení je děti nepřetížit a zájmové kroužky vyvážit. Když už mají sport, můžete přidat jazyk nebo něco kreativního. Chybí vám inspirace? Podívejte se na…

pojištění telefonu
Pojištění telefonu a další zbytečná pojištění, za která lidé vyhazují peníze
26.7.2021

Některé pojistky jsou jako záchranný kruh, který v případě neštěstí odvrátí hrozící finanční problémy. Ovšem jiná jsou bohužel jen načančanou zbytečností s okázalým názvem a minimální užitnou hodnotou. Které pojistky vám pomůžou a které jsou jako…

nemocnice
Nevíte, zda si vybrat životní nebo úrazové pojištění? Poradíme vám.
22.7.2021

Invalidita, trvalé následky i smrt jsou pojištěny v úrazovém i životním pojištění. Hlavní rozdíl je ale třeba hledat v příčině těchto událostí. Podle toho se také bude odvíjet vaše rozhodnutí, zda si pořídit životní nebo úrazové pojištění.