Menu

Kosmetická chirurgie: Které plastické operace hradí pojišťovna?

Aktualizováno dne 15.2.2021

Plastické operace se začaly ve větším množství běžně používat až po objevení anestezie a dezinfekce v 19. století. Nemusí se ale jednat jen o kosmetické operace často zmiňované v souvislosti s celebritami. Estetické operace tvoří jen část plastické chirurgie.

Kosmetická chirurgie: Které plastické operace hradí pojišťovna?
9 minut čtení
Úrazové pojištění

Tou druhou jsou operace, které jsou provedeny ze zdravotních důvodů, tedy operační výkony zachraňující zdraví či život pacienta. Při plastické operaci se chirurgicky mění funkce, vzhled, případně tvar obvykle viditelných částí těla. Plastické operace bývají nutné např. po nejrůznějších úrazech, popáleninách. Plastické operace ze zdravotních důvodů hradí zdravotní pojišťovny. Podívejme se na časté plastické operace a zda jsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

plastická chirurgie

Které plastické operace hradí zdravotní pojišťovny?

Obecně platí, že z veřejného zdravotního pojištění se hradí zdravotní služby poskytnuté za účelem zlepšení nebo zachování zdravotního stavu, nebo zmírnění jeho utrpení. Zdravotní pojišťovny naopak nikdy nehradí operační výkony, které jsou z jiných důvodů než zdravotních. Zcela jistě by byly ze zdravotního pojištění hrazené plastické operace po úrazu při některém z patnácti nejnebezpečnějších zaměstnání nebo patnácti nejšílenějších sportů.

V příloze č. 1 k zákonu č. 48/1997 Sb. (Zákon o veřejném zdravotním pojištění) je uvedený seznam zdravotních výkonů ze zdravotního pojištění nehrazených nebo hrazených jen za určitých podmínek. Jedná se o přílohu zákona, proto jsou tato pravidla stejná u všech zdravotních pojišťoven.

Pojišťovny neposkytují ani částečnou úhradu chirurgického zákroku. Pojišťovna zákrok buďto uhradí celý, nebo vůbec. Neexistuje tak možnost, že byste si něco připlatili.

odstáté uši

Modelace a přitažení odstátého boltce

Odstávající uši, případně jedno ucho odstávající a druhé ucho normální je problém, který trápí děti i dospělé. Obvykle jde o psychickou překážku. Dobrá zpráva je, že je hrazeno ze zdravotního pojištění, ale jen do určitého věku.

Do deseti let věku dítěte je zákrok plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Přitom není nutné schválení revizním lékařem. Tento zákrok je hrazen maximálně 2x za život, tedy každé ucho jen jednou. Nad deset let věku už se zákrok z veřejného pojištění nehradí.

zlomený nos

Plastické operace nosu

Úpravy tvaru nosu (rinoplastika) nebo operace nosu pro funkční poruchu mohou být plně hrazeny z pojištění, ale jen pokud došlo k deformaci nosní přepážky nebo jejímu vychýlení na stranu v jedné nebo obou nosních dírkách a rozbitý nos omezuje dýchání. Stejně tak je možné nechat proplatit i opravu jizev v obličeji, které vznikly při úrazu.

Pokud máte trápení s nosem jen kvůli tomu, že se vám nelíbí, budete muset uhradit úpravu ze svého. O důvodech a nutnosti operace rozhodne lékař a toto rozhodnutí potvrdí revizní lékař.

plastická operace očních víček

Oční víčka

Pokud je důvod operace očních víček ne estetický, ale zdravotní, tedy že převislá víčka omezují řádné vidění, je možné mít proplacenou i tuto operaci. Vše posoudí nejprve oční lékař a dále také revizní lékař pojišťovny.

abdominoplastika

Plastické operace břicha (abdominoplastika)

Oprávněné důvody pro úhradu operace z veřejného zdravotnictví bývají vícečetná těhotenství spojená s operací břišní kýly nebo rozestup svalů. Operaci může indikovat praktický lékař, vždy ale bude schvalována revizním lékařem pojišťovny.

Problémy, které bývají pojišťovnou uznávány jsou:

  • rozestup přímých břišních svalů způsobující zdravotní problémy (trávící potíže, únik moči při námaze nebo smíchu),
  • výrazný převis kůže po masivní redukcí váhy (i v souvislosti s těhotenstvím) způsobující kožní problémy.

plastická operace prsu

Nadměrně velká prsa (gigantomastie)

Operace mohutných prsou také může být nejen estetický zákrok, ale i zdravotní. Kosmetické operace v souvislosti se zvětšením prsou, změnou tvarů, ale i zmenšením si výhradně hradí žena.

Plastická operace prsu

Plastická operace prsou s účastí zdravotního pojištění může být indikována onkologem např.:

  • po odstranění prsu v souvislosti s léčbou rakoviny, nebo i z důvodu vrozených vad,
  • dále bývá hrazena v případě v případě extrémních prsou, která ženě způsobují zdravotní potíže, tedy bolesti hlavy, zad, krku.

Operaci může doporučit onkolog, mammolog, ortoped, ale i neurolog.

plastická operace

Kde se provádějí plastické operace hrazené veřejným zdravotnictvím?

Plastické operace hrazené veřejným zdravotnictvím se provádějí v jakémkoliv zařízení plastické chirurgie, které má s danou pojišťovnou smlouvu. Většinou se ale jedná o státní zdravotnická zařízení. Soukromá zařízení a privátní plastičtí chirurgové smlouvy mají jen výjimečně.

Závěrem ještě dodejme, že ani psychické důvody k proplacení operace ze zdravotního pojištění nestačí. Ačkoliv nespokojenost s vlastním tělem může mít opravdu vážné psychické následky, plastickou operaci si budete muset zařídit z vlastních zdrojů. Plastická operace pak ve výsledku může psychiku naopak zásadně vylepšit. Na úhradu plastické operace po úrazu můžete využít např. také úrazové pojištění. Při cestách do zahraničí proto také myslete na cestovní pojištění.

Tip! Před tím než si pořídíte úrazové pojištění, porovnejte nabídky pojišťoven a ujistěte se, že dostanete to nejvýhodnější. Stačí zadat pár údajů:

Najděte nejvýhodnější úrazové pojištění

Mohlo by vás zajímat

záslepka do zásuvky
Záslepka do zásuvky a další vychytávky, které vám pomohou ochránit děti proti úrazům v domácnosti
18.9.2022

Sotva jste se stačili sžít s novou rodičovskou rolí, už se dítko batolí po bytě. Čas prozkoumávat svět právě začal. Pomozte mu s objevováním světa, ale myslete na jeho bezpečí. Oblíbenou bezpečnostní vychytávkou je záslepka do zásuvky. My jich ale známe…

elektrická motorka pro děti
15 x nejlepší elektrická motorka pro děti
28.8.2022

Klepete si na čelo, když slyšíte elektrická motorka pro děti? Je jasné, že bezpečnost je na prvním místě. Myslí na ni i výrobci motorek. Zbavme se pocitu, že za našich let toto nebylo a podívejme se, co mohou rodiče dětem pořídit. A to i těm nejmenším.

zubní protéza
Kolik stojí nové zuby? Přispěje vám pojišťovna?
8.4.2022

Věděli jste, že se zubní kazy tvoří 80 % lidí? Češi však podle průzkumů preventivní péči o své zuby zanedbávají. Čím méně ale k zubařům chodí, tím horší je stav zubů a v mnohých případech je nutné přistoupit k vytrhnutí zubů. Kolik stojí nové zuby?

plastika nosu
Kolik stojí plastika nosu?
6.4.2022

Ze statistik vyplývá, že plastických operací v České republice rok od roku přibývá, mezi jednu z nejčastějších plastických operací patří plastika nosu, kterou podstupují ženy a muži, kteří nejsou spokojení s tvarem a velikostí svého nosu. Kolik stojí…