Menu

Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal a další, na které je třeba dávat si pozor

Aktualizováno dne 9.12.2021

Období Vánoc je nejen časem intenzivních nákupů, ale také rostoucího počtu podvodných emailů. Příčina bývá v tom, že lidé více nakupují a trochu ztrácí přehled o objednaných zásilkách. Objevují se proto více podvodné emaily tvářící se jako zprávy České pošty, společnosti Paypal, nebo bank.

Podvodné emaily: Bitcoin, Česká pošta, Paypal a další, na které je třeba dávat si pozor
9 minut čtení
Investice

Jak podvodné emaily poznat? V některých případech je to téměř jasné na první pohled, např. ve chvíli, kdy se začtete do lámané češtiny. V jiných případech už pravost obchodního sdělení může vyvrátit nebo potvrdit jen samotná společnost, jejímž jménem se email odeslal. Aktuálně bývají podvodné emaily tak dobře zpracované, že mají firemní barvy, logo společnosti, ale i adresa odesílatele vypadá naprosto důvěryhodně.

phishing

Co jsou to podvodné emaily?

Podvodné emaily se tváří jako odeslané vám známou a důvěryhodnou institucí. Takové podvodné emaily bývají souhrnně označovány jako phishing. Odesílatelem ale ve skutečnosti není ona známá instituce, ale podvodník.

Cíle podvodných emailů mohou být různé:

 • vylákat další peníze
 • přimět vydat čísla a hesla platebních karet k běžnému účtu nebo kreditní kartě
 • získat přístupová hesla k různým účtům
 • získat osobní údaje
 • zavirovat počítač

Setkat se můžete také s podvodnými emaily, které se souhrnně označují jako scam. Typickým příkladem je zpráva s informací o dědictví, falešné obchody, nabídka velké investiční příležitosti, práce zahrnující občasné převody nízké částky, velké slevy nebo emaily odvolávající se na různá neštěstí a přírodní katastrofy.

Tip! Pokud toužíte po velkých slevách, raději se zastavte u nás na webu - zde najdete jen ověřené slevové kupóny.

špatný email

Jak poznat podvodné emaily?

Vodítek, jak poznat podvodné emaily, je mnoho. V některých případech se v emailu vyskytuje znaků hned několik a je snadné je odhalit. V jiných případech jde jen o některé drobnosti, které nemusí hned vyvolat zdání podvodu.

Mezi časté znaky podvodných emailů patří:

 • velmi špatná čeština (chyby v diakritice, přehozený slovosled)
 • zahrnují výzvu k přechodu na uvedený odkaz (obvykle vede na zahraniční web, který ale navenek vypadá opět věrohodně jako web uvedené instituce)
 • email nebo webová stránka zahrnuje formulář, který máte vyplnit
 • adresa odesílatele bývá zkomolená, nebo je v ní pozměněná jen drobnost oproti oficiální instituci
 • částka, kterou máte doplatit, je směšně nízká (např. potřeba doplatit clo)
 • snaží se uživatele vyděsit, vystrašit, aby rychle jednal
 • oslovení je neosobní (“vážený uživateli”, oslovení emailem)
 • přílohy .zip, .exe, .scr (tyto přílohy zaslané jen tak společností, aniž byste si je vyžádali, nikdy neotevírejte)

podvodný email

Ochrana před podvodnými emaily

Podvodným emailům se dá jen velmi těžko předcházet. Zneužitý tak může být jakýkoliv subjekt firemní, státní i veřejné sféry. Kdokoliv, kdo obdrží email, o kterém se domnívá, že je podvodný, by měl kontaktovat danou instituci a ověřit si jeho pravost, nebo jeho znění zkusil vyhledat na internetu. Pravost si můžete ověřit i na webových stránkách dané instituce. Obvykle už na ní najdete varování, že aktuálně byly zaznamenány podvodné emaily.

Tip! Určitě je vždy dobré chránit své online prostředí antivirovým programem - ten si můžete pořídit i přes cashback a dostat část peněz zpět. Zkuste například:

* Avast.com - 15 % z nákupu zpět
* Kaspersky.cz - 25 % z nákupu zpět

práce na počítači

Užitečné weby k podvodným emailům

Nejste si jistí, jestli vám ve schránce přistál podvodný email nebo reálná zpráva z banky? Podívejte se na přehled webových stránek ke kontrole scamů:

Název společnosti Odkazy
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost Nejnověji zaznamenané hrozby a rizika
Česká pošta Web s aktuálními podvodnými emaily
PayPal Infoweb
Hoax.cz Web o šíření poplašných či falešných zpráv, řetězových zpráv, databáze aktuálních phishingových zpráv
mBank Web o podvodných emailech společnosti mBank
Bitcoin Nejčastější podvody v souvislosti s bitcoiny
Raiffeisenbank Nedávné útoky Raiffeisenbank
Česká spořitelna Web s aktuálními hrozbami obsahující značku České spořitelny

Velmi časté bývají podvodné emaily s hlavičkou právě České pošty. Česká pošta však po zákaznících nechce, aby uhradili částku platbou přes formulář. Platby se provádí jen doručovateli, nebo na pobočce.

Podvodné emaily nepředstavují něco, před čím bychom se mohli preventivně bránit. Ke každému emailu, který přijde bez našeho vyžádání, bychom měli přistupovat do jisté míry podezřívavě. Jako jediný správný přístup funguje nezadávat údaje o platebních kartách, hesla nebo osobní údaje do formulářů v emailech nebo v odkazech emailu.

Ještě by vás mohly zajímat... naše další tipy z online světa:

* 20 x nejlepší hry na mobil zdarma
* Appky, které šetří nebo spoří peníze!
* Kde mám auto? Aplikace, se kterými najdete svůj vůz

Mohlo by vás zajímat

mobilní operátoři
Srovnání mobilních operátorů: Jaký operátor je nejlepší?
21.9.2022

Poté, co se nabídka českých operátorů stala terčem kritiky za předražená data (díky čemuž jsou tuzemské telefonní služby jedny z nejdražších v Evropě), šli operátoři do sebe a připravili si pro zákazníky neomezená data a další užitečné benefity. Jakých…

telefonní hovor
Telefonní předvolby států včetně cen za hovor z ČR
22.7.2022

Je jedno, zda voláte obchodním partnerům, přátelům nebo dětem na škole v zahraničí. Cena hovorů z České republiky se řídí cílovou destinací, do které voláte. Přesněji řečeno určující jsou telefonní předvolby států, ve kterých jsou registrována čísla, na…

facetime
Volání zdarma: Nejoblíbenější způsoby bezplatného telefonování
20.7.2022

Volání zdarma se hodí vždy. Ať už vás nebaví vysoké částky za volání nebo prostě jen hledáte způsob, jak v dnešní době osekat rodinné náklady. A nejde jen o volání zdarma v rámci republiky. Zadarmo si můžete popovídat s rodinou na dovolené nebo s…

iphone
Proč mám pomalý internet?
18.7.2022

Věděli jste, že se rychlost internetu v České republice v posledních třiceti letech zvýšila tisícinásobně? V současné době se průměrná rychlost internetu na základě zvolené technologie pohybuje od 25 až 50 Mbit/s. Řada z nás má však stále pomalý internet.