Podívejte se na přehled mobilních telefonů, které jsou ideální pro babičky a dědečky. Pokud jim takový telefon pořídíte, budete s nimi moci být stále v kontaktu. Mobily pro seniory jsou zároveň uzpůsobeny právě této věkové skupině - nemusíte se tedy bát, že by s nimi neuměli zacházet.
Dostupnost je v současné době vším. Chceme rychle domlouvat schůzky, případně je rušit či odkládat nebo potřebujeme co nejdříve vyřešit nějaký problém. A právě to nám umožňují mobilní telefony, díky kterým jsme si mnohem blíže. Je tedy logické, že mobily mají své místo i v životě starších lidí. Ti sice často nové technologie všeobecně odmítají, nakonec si ovšem mobil koupí, nebo jim ho pořídí jejich blízcí. Pokud ovšem nový telefon nepatří mezi mobily pro seniory, často se nesetká s úspěchem.
Aby byly mobily pro seniory dobrým kamarádem, a ne zapomenutým kouskem techniky v šuplíku, jsou telefony pro ně dělány tak, aby se snadno obsluhovaly. Mezi zásadní devizy patří:
Větší tlačítka
Větší rozestupy mezi tlačítky
Možnosti hlasitějšího zvonění i hovorů
Výdrž baterie
Pokud mají i tlačítko SOS, tak mohou vašim prarodičům i zachránit život (při zmáčknutí odešle zprávu na vybrané číslo a začne vytáčet).
Některé z nich mají i fotokontakty, takže nemusí hledat brýle, aby se podívali, kdo volá.
Nabídka současného trhu je velice široká, a je proto těžké mezi mobilními telefony pro seniory vybrat. Připravili jsme proto pro vás 5 nejoblíbenějších modelů současnosti.
Tento telefon se řadí mezi nejoblíbenější modely už poslední dva roky. Uživatelé si jej chválí především díky velkým tlačítkům s rozestupy a intuitivnímu ovládání. Navíc má ze zadní strany SOS tlačítko, které může být užitečné. Dále disponuje vestavěnou svítilnou, která funguje i při vypnutém telefonu. Mezi další výhody patří dlouhá výdrž baterie, přítomnost rádia i fotoaparátu. Pro někoho ovšem může být hůře čitelný barevný displej.
Cena: 990 Kč
Dražší alternativa: CPA Halo 18 (1089 Kč)
Levnější alternativa: myPhone Halo Easy (490 Kč)
Naprosto intuitivní mobil pro seniory s pořádnými tlačítky a SOS lokátorem. Disponuje svítilnou, rádiem i slabým fotoaparátem. Výborně padne do ruky a samozřejmostí je i dlouhá výdrž baterie.
Cena: 1040 Kč
Dražší alternativa: Aligator S6000 Senior (1990 Kč)
Levnější alternativa: Aligator A321 Senior (790 Kč)
U tohoto telefonu jsou opět oceňovaná velká tlačítka, dobíjecí stojánek a dlouhá výdrž baterie. Navíc díky 3 nastavitelným tlačítkům pro rychlé vytáčení se mohou senioři vyhnout hledání v telefonních kontaktech. Součástí je i svítilna, SOS tlačítko a FM rádio. Pokud si váš prarodič rád pořídí nějaký ten snímek, po dokoupení paměťové karty využije i tlačítko pro rychlé otevření foťáku.
Cena: 990 Kč
Dražší alternativa: voděodolný Evolveo StrongPhone Z5 (1589 Kč)
Levnější alternativa: Evolveo EasyPhone FM (890 Kč)
Tento Alcatel vás osloví svou kvalitní konstrukcí a snad největší kapacitou baterie z nabízených mobilů pro seniory. Disponuje SOS tlačítkem, svítilnou, fotoaparátem a rádiem. Jeho největší výhodou je právě jeho jednoduchost, což je častým požadavkem právě pro starší uživatele.
Cena: 890 Kč
Dražší alternativa: Alcatel 3088X (1490 Kč)
Levnější alternativa: Alcatel 1068D (490 Kč)
Tento model je novou verzí legendárního nezničitelného telefonu Nokia 3310. Má sice menší tlačítka, nicméně baterie vydrží neuvěřitelně dlouho, ovládání je jednoduché a jedná se o nostalgickou záležitost. Navíc disponuje fotoaparátem, MP3 i rádiem - ani vaše poněkud modernější babička na něj tím pádem nedá dopustit. Bohužel ale nemá SOS tlačítko, což nám připadá jako velká nevýhoda u mobilu pro seniory.
Cena: 1239 Kč
Dražší alternativa: Nokia 230 Dual SIM (1400 Kč)
Levnější alternativa: Nokia 105 2019 Dual SIM (599 Kč)
Výše uvedené mobily pro seniory jsou prakticky na stejné úrovni. Za rozumné peníze dostanete telefon, který se snadno ovládá a vy můžete na své blízké dávat lépe pozor a být s nimi více v kontaktu. Tipy na další modely i s konkrétními recenzemi najdete například v tomto testu telefonů pro seniory.